Poradnik gracza

Matematyczne kupony
12 grudnia 2023
Kupon solo
14 lipca 2023
Handicap azjatycki
19 kwietnia 2023

Dla początkujących graczy wejście do świata zakładów wzajemnych może się wydawać niełatwym zadaniem. Źródłem wiedzy na początek może być poniższy poradnik bukmacherski, który oddajemy w ręce początkujących typerów. Opowiemy tu pokrótce o specyfice zakładów bukmacherskich oraz o tym, jak zacząć obstawianie.

Czym są zakłady bukmacherskie?

Zgodnie z ogólnie przyjętą definicją, zakłady bukmacherskie są zakładami wzajemnymi, gdzie obie strony próbują przewidzieć wynik rozgrywki sportowej. W przypadku bukmachera wyrazem przewidywań stają się kursy. To w nich operator określa swoją prognozę dla poszczególnych ekip lub zawodników. Im mniejszy kurs, tym większa szansa na zwycięstwo (zdaniem bukmachera).

Bez bukmacherów nie byłoby zysków z typowania. Jednak gdyby wszyscy wygrywali, bukmacherzy także zniknęliby z rynku na skutek bankructwa. Zatem zakłady bukmacherskie stanowią pokojową walkę obu stron, gdzie sukces typerów zależy od wiedzy, doświadczenia, lecz także od szczęścia. Zapoznaj się z naszym rankingiem bukmacherów.

ABC gracza w serwisach polskich bukmacherów

Poradnik bukmacherski dosyć często występuje pod nazwą "ABC gracza", także w serwisach internetowych samych bukmacherów. Bukmacherska wersja ABC gracza dotyczy raczej technicznych aspektów zawierania kuponów. Jednak często znajdziemy tam praktyczne informacje odnośnie do czytania statystyk przedmeczowych, warunkach typowania live, regulaminach promocji, czy też wyjaśnienia fundamentalnych pojęć typerskich.

Poradniki bukmacherskie nie sugerują skutecznych strategii pozwalających uzyskiwać jak największe wygrane. Szukanie tam informacji odnośnie do właściwego zarządzania kapitałem oraz wypatrywania valuebetów jest z góry skazane na porażkę. W przeciwieństwie do szukania informacji o strzelcach Premier League. Po takie wskazówki należy się udawać do serwisów zewnętrznych, takich jak zawodtyper.pl. Prezentowany tu poradnik gracza pozwala na stworzenie ogólnego obrazu świata bukmacherskiego oraz ukierunkowanie dalszego rozwoju.

Podręczny słownik najważniejszych pojęć bukmacherskich

Wyjaśnimy teraz podstawowe terminy pojawiające się podczas obstawiania meczów. Istnieje kilka określeń, które należy bezwzględnie znać i rozumieć, dlatego teraz omówimy najważniejsze z nich.

 • AKO – jest to rodzaj kuponu zakładowego, na którym mieści się kilka zdarzeń jednocześnie. Jego przeciwieństwo stanowi kupon SOLO z jednym wydarzeniem. Aby kupon AKO przyniósł upragnioną wygraną, wszystkie zdarzenia muszą być wytypowane prawidłowo.
 • Cash-out – jest to mechanizm gry, zakładający wcześniejsze wyjście z kuponu AKO. Przykładowo, gdy zawarliśmy kupon na 5 wydarzeń i już 4 z nich okazały się prawidłowo odgadnięte, możemy zagwarantować sobie nieco mniejszy, lecz pewny zysk, wychodząc z zakładu przed zakończeniem wszystkich zdarzeń. Nie każdy bukmacher oferuje cash-out, jednak ci, którzy to robią, dają graczom bardzo dobre narzędzie do zarządzania wygranymi.
 • Handicap – bardzo popularne pojęcie, które jednak niesie w sobie treść wypełniającą cały oddzielny artykuł. W skrócie można powiedzieć, że handicap wirtualnie wyrównuje szanse obu drużyn, poprzez dodanie słabszej z nich dodatkowych punktów przez bukmachera. Dzięki temu kursy na wydarzenie stają się lepsze.
 • 1X2 – standardowy rodzaj typowania, gdzie 1 oznacza wygraną gospodarzy, X to remis, a 2 to wygrana gości. Wskazujemy na kuponie jedną z tych trzech możliwości.
 • Surebet – to tzw. pewny zakład. Wykorzystuje różnice kursowe u odmiennych bukmacherów na to samo spotkanie, dzięki czemu obstawiając przeciwne rezultaty, zawsze wygrywamy. Poszukiwanie surebetów to niełatwa sprawa, jednak zaletą pozostaje fakt, że jak już się taki znajdzie, wygrana jest pewna.
 • Bankroll – to inaczej depozyt na koncie bukmacherskim, czyli całkowita kwota przeznaczona na zakłady. Zarządzanie bankrollem stanowi kluczowy składnik długoterminowego sukcesu w typowaniu.
 • Underdog – to inaczej słabsza strona rozgrywki. Przeciwieństwem jest tutaj faworyt.

Interesuje Cię więcej terminów bukmacherskich? Zajrzyj do naszego słownika bukmacherskiego!

Rejestracja konta

Nasz poradnik gracza wyróżnia dwa rodzaje rejestracji u bukmacherów. Pierwszą z nich jest tzw. rejestracja szybka. Wpisanie podstawowych danych osobowych skutkuje otwarciem konta i możliwością korzystania z oferty bukmachera. Wpłaty i możliwość zawierania kuponów jest dla nas wówczas dostępna.

Aby jednak wypłacić środki z tytułu wygranej, należy przejść proces weryfikacji (drugi rodzaj rejestracji). Wiąże się on z koniecznością przesłania skanu dowodu osobistego, który bukmacher następnie weryfikuje. Pozytywna weryfikacja dokumentów uruchamia konto stałe, które jest już w pełni funkcjonalne.

Co oznaczają promocje od bukmacherów i jak z nich korzystać?

Bukmacherzy oferuje wiele promocji i bonusów, starając się przyciągać do siebie jak największą liczbę graczy. Wśród nich znajdziemy takie propozycje jak zakłady bez ryzyka, freebety, bonusy od depozytu, zakłady bez podatku, cashbacki, czy happy hours. Bukmacher, przygotowując bonus, najczęściej udostępnia nam jego regulamin.

Jeśli chcemy skorzystać z promocji, koniecznie zapoznajmy się z jej zasadami. Regulamin najczęściej określa czas trwania promocji, wymagany depozyt, stawkę, czy też typ kuponu.

Sprawdź też: Bonusy bez depozytu

Podstawy skutecznej analizy przedmeczowej

Aby mieć jak największe perspektywy na sukces, należy dobrze analizować szanse drużyn jeszcze zanim wyjdą one na boisko. Sama analiza przedmeczowa jest tematem tak obszernym, że wykracza również daleko poza niniejszy poradnik typera. Dlatego też u nas znajdziecie wiele przydatnych informacji, w tym zestawienie La Liga strzelcy.

Na pierwszy plan wyłaniają się tu historyczne statystyki dla konkretnej drużyny, także dotyczące tzw. H2H (wyników tej samej pary drużyn). Jeśli dany zespół wygrywa zdecydowaną większość spotkań, to istnieje duża szansa, że tak się stanie i w naszym przypadku. A czy tak było, sprawdzicie u nas we wpisie wyniki na żywo piłka nożna.

Szczególnie na początku należy przyjąć złotą zasadę Warrena Buffetta – inwestować tylko w to, co się zna. Kibice piłki nożnej z pewnością mają ogromną wiedzę o zasadach gry i poszczególnych zespołach. Dlatego nie powinni oni rzucać się na głęboką wodę i typować rozgrywek NBA. Wypracowanie własnej wąskiej specjalizacji pozwala na szybki progres i skuteczne typowanie.

Gdzie szukać dalszych informacji?

Rozwój wiedzy i zdolności typerskich następuje stopniowo, wraz z pozyskiwaniem informacji oraz nabieraniem doświadczenia. My w ręce czytelników oddaliśmy setki wpisów, recenzji i porad, jak na przykład Bundesliga strzelcy. Gdzie jeszcze szukać informacji o zakładach bukmacherskich?

 • Poradniki poszczególnych bukmacherów
 • Kanały Youtube o zakładach bukmacherskich
 • Komentarze dziennikarzy sportowych
 • Bieżące śledzenie rozgrywek ulubionej dyscypliny