Poradnik gracza

Matematyczne kupony
12 grudnia 2023
Co to jest xG?
2 grudnia 2023
EKSPERT+ na Fortunie
27 listopada 2023
Kupon solo
14 lipca 2023
Handicap azjatycki
19 kwietnia 2023

Dla osób początkujących wejście do świata zakładów wzajemnych może się wydawać niezwykle trudnym zadaniem. Nie wiedząc nic o kursach, zespołach, statystykach meczowych czy chociażby specyficznej terminologii branżowej, trudno odnaleźć się w gąszczu rozmaitych propozycji inwestycyjnych. Z pomocą przychodzi internet, gdzie znajdziemy ogrom rozproszonych informacji, poruszających każdą możliwą niszę zakładów bukmacherskich.

Bardzo dobrym źródłem wiedzy na początek jest także poradnik bukmacherski, który oddajemy w ręce początkujących typerów. Opowiemy tu pokrótce o specyfice zakładów bukmacherskich, powiemy też jak zacząć obstawianie, aby zagwarantować sobie jak największe szanse na sukces. Przedstawione tu porady bukmacherskie należy traktować jedynie jako preludium do udanych inwestycji. Nie ma co oszukiwać – wypracowanie efektywnej metodologii typowania zajmuje dużo czasu i wymaga wysiłku. Warto natomiast zacząć rozbudowywać wiedzę jak najszybciej, a umiejętności przyjdą z każdym kolejnym tygodniem doświadczenia. Poradnik z cyklu abc gracza stanowi świetny punkt wyjścia, budujący fundamenty pod przyszłe sukcesy w typowaniu.

Czym są zakłady bukmacherskie?

Zanim opowiemy o strategiach i typach na mecze, poradnik gracza musi wyjaśnić podstawowe zagadnienie – czym w ogóle są zakłady bukmacherskie. Zgodnie z ogólnie przyjętą definicją, zakłady bukmacherskie są zakładami wzajemnymi, gdzie obie strony próbują przewidzieć wynik rozgrywki sportowej. W przypadku bukmachera, jako instytucji organizującej zakłady wzajemne, wyrazem przewidywań stają się kursy. To w nich podmiot ten określa swoją prognozę dla poszczególnych ekip lub zawodników. Im mniejszy kurs, tym większa szansa na zwycięstwo zdaniem bukmachera.

Zakłady bukmacherskie to gra o sumie zerowej. Wygrana jednej strony oznacza stratę drugiej. Dlatego interesy bukmacherów i graczy mają zawsze charakter antagonistyczny. Bez bukmacherów nie byłoby zysków z typowania. Jednak gdyby wszyscy wygrywali, bukmacherzy także zniknęliby z rynku na skutek bankructwa. Zatem zakłady bukmacherskie stanowią pokojową walkę obu stron, gdzie sukces typerów zależy od wiedzy, doświadczenia, lecz także dużej dozy zwykłego szczęścia.

ABC gracza w serwisach polskich bukmacherów

Poradnik bukmacherski dosyć często występuje pod nazwą "abc gracza" także w serwisach internetowych samych bukmacherów. Bukmacherska wersja abc gracza dotyczy raczej technicznych aspektów zawierania kuponów w danej firmie. Jednak często znajdziemy tam praktyczne informacje odnośnie do czytania statystyk przedmeczowych, warunkach typowania live, regulaminach promocji, wyjaśnienia fundamentalnych pojęć typerskich itp.

Obecnie każdy większy bukmacher stworzył poradnik gracza i umieścił go w swoim serwisie. W STS pod linkiem www.sts.pl/pl/customer-service/samouczek/ mieści się dość obszerny poradnik typera, opowiadający o przygotowaniu kuponu, ich rodzajach i zastosowaniu. W sekcji FAQ umieszczono najczęściej zadawane pytania przez użytkowników, dlatego warto tam się udać w razie pojawienia się wątpliwości.

Jako jeden z najciekawszych wydaje się także poradnik bukmachera stworzony przez Fortunę. Dostępny jest on pod linkiem www.efortuna.pl/pomoc/jak-zaczac i opisuje jak zacząć typowanie, czym są zakłady live, jak obstawiać sporty wirtualne itd. Niektóre zakładki wciąż jednak nie są przygotowane. Warto także zajrzeć na strony LVBet, Totolotek, PZBuk czy eWinner, gdzie także znajdziemy praktyczne informacje o typowaniu.

Z oczywistych względów, wynikających z natury zakładów wzajemnych, poradnik bukmacherski każdej z tych instytucji nie sugeruje skutecznych strategii pozwalających uzyskiwać jak największe wygrane. Szukanie tam informacji odnośnie do właściwego zarządzania kapitałem oraz wypatrywania valuebetów jest z góry skazane na porażkę. W przeciwieństwie do szukania informacji o strzelcach Premier League. Po takie wskazówki należy się udawać do serwisów zewnętrznych, takich jak zawodtyper.pl. Prezentowany tu poradnik gracza pozwala na stworzenie ogólnego obrazu świata bukmacherskiego oraz ukierunkowanie dalszego rozwoju.

Podręczny słownik najważniejszych pojęć bukmacherskich

Wyjaśnimy teraz podstawowe terminy pojawiające się podczas obstawiania meczów. Istnieje kilka określeń, które należy bezwzględnie znać i rozumieć, dlatego teraz omówimy najważniejsze z nich.

Ako – jest to rodzaj kuponu zakładowego, na którym mieści się kilka zdarzeń jednocześnie. Jego przeciwieństwo stanowi kupon solo tylko z jednym wydarzeniem. Aby kupon ako przyniósł upragnioną wygraną, wszystkie zdarzenia muszą być wytypowane prawidłowo.

Cash-out – jest to mechanizm gry, zakładający wcześniejsze wyjście z kuponu ako. Przykładowo, gdy zawarliśmy kupon na 5 wydarzeń i już 4 z nich okazały się prawidłowo odgadnięte, możemy zagwarantować sobie nieco mniejszy, lecz pewny zysk, wychodząc z zakładu przed zakończeniem wszystkich zdarzeń. Nie każdy bukmacher oferuje cash-out, jednak ci, którzy to robią, dają graczom bardzo dobre narzędzie do zarządzania wygranymi.

Handicap – bardzo popularne pojęcie, które jednak niesie w sobie treść wypełniającą cały oddzielny artykuł. W skrócie można powiedzieć, że handicap wirtualnie wyrównuje szanse obu drużyn, poprzez dodanie słabszej z nich dodatkowych punktów przez bukmachera. Dzięki temu kursy na wydarzenie stają się lepsze.

1X2 – standardowy rodzaj typowania, gdzie 1 oznacza wygraną gospodarzy, X to remis, a 2 to wygrana gości. Wskazujemy na kuponie jedną z tych trzech możliwości.

Surebet – to tzw. pewny zakład. Wykorzystuje różnice kursowe u odmiennych bukmacherów na to samo spotkanie, dzięki czemu obstawiając przeciwne rezultaty, zawsze wygrywamy. Poszukiwanie surebetów to niełatwa sprawa, jednak zaletą pozostaje fakt, że jak już się taki znajdzie, wygrana jest pewna.

Bankroll – to inaczej depozyt na koncie bukmacherskim, czyli całkowita kwota przeznaczona na zakłady. Zarządzanie bankrollem stanowi kluczowy składnik długoterminowego sukcesu w typowaniu.

Underdog – to inaczej słabsza strona rozgrywki. Przeciwieństwem jest tutaj faworyt.

Interesuje Cię więcej terminów bukmacherskich? Zajrzyj do naszego słownika bukmacherskiego

Rejestracja konta

Poradnik bukmacherski na stronach takich firm jak STS czy Fortuna zawsze dokładnie omawia proces rejestracji konta. Nasz poradnik gracza wspomni w tym względzie o dwóch rodzajach rejestracji, które pojawiają się najczęściej. Pierwszą z nich jest tzw. rejestracja szybka. Wpisanie podstawowych danych osobowych skutkuje otwarciem konta i możliwością korzystania z pełnej oferty bukmachera. Wpłaty na depozyt i zawieranie kuponów także pozostają dostępne.

Aby jednak wypłacić środki z tytułu wygranej, należy przejść proces weryfikacji (drugi rodzaj rejestracji). Wiąże się on z koniecznością przesłania skanu dowodu osobistego, który bukmacher sprawdza w ciągu jednego dnia i występuje z decyzją. Dużo szybciej i wygodniej sprawdza się u nas statystyki piłkarskie Pozytywna weryfikacja dokumentów uruchamia stałe konto typerskie, które jest już w pełni funkcjonalne. Poradnik bukmachera opisuje cały proces w szczegółach. Zresztą jest on bardzo intuicyjny i nie powinien rodzić żadnych problemów.

Co oznaczają promocje od bukmacherów i jak z nich korzystać?

Poradnik typera nie byłby kompletny, gdyby nie wspominał o rozmaitych promocjach bukmacherskich, witanych z otwartymi ramionami przez większość graczy. Bukmacherzy prowadzą niewypowiedzianą wojnę na promocje, starając się przyciągać do siebie jak największą liczbę graczy. Wśród nich znajdziemy takie propozycje jak zakłady bez ryzyka, freebety, bonusy od depozytu, zakłady bez podatku, cashback, happy hours, powiększanie wygranych itp. Na obecnym etapie warto jedynie mieć świadomość ich istnienia, gdyż atrakcyjność promocji stanowi jeden czynników wpływających na wybór bukmachera.

Z pomocą w zapoznaniu się z ofertami przychodzi właśnie bukmacherskie abc gracza. Ten poradnik bukmachera dotyczy przede wszystkim oferty konkretnego organizatora zakładów wzajemnych, który z pewnością pochwali się tam swoimi promocjami. Porady bukmacherskie tam zawarte opisują dokładnie wszelkie typy promocji oraz warunki skorzystania z nich. Bardzo wiele ofert promocyjnych dotyczy nowych użytkowników serwisu, dlatego tym bardziej poradnik typera staje się skuteczną pomocą w tym aspekcie.

Sprawdź też: Bonusy bez depozytu

Podstawy skutecznej analizy przedmeczowej

Aby mieć jak największe perspektywy na sukces, należy dobrze analizować szanse drużyn jeszcze zanim wyjdą one na boisko. Poradnik gracza w serwisach internetowych bukmachera nie dotyka tej tematyki. Zawarte tam porady bukmacherskie odnoszą się wyłącznie do oferty i opisu podstawowych funkcjonalności. Sama analiza przedmeczowa jest tematem tak obszernym, że wykracza również daleko poza niniejszy poradnik typera. Dlatego też u nas znajdziecie wiele przydatnych informacji, w tym zestawienie La Liga strzelcy.

Warto natomiast wspomnieć o kilku czynnikach, które zdecydowanie należy brać pod uwagę. Na pierwszy plan wyłaniają się tu historyczne statystyki dla konkretnej drużyny, także dotyczące tzw. H2H, czyli head to head (wyników tej samej pary drużyn). Jeśli dany zespół wygrywa zdecydowaną większość spotkań, to istnieje duża szansa, że tak się stanie i w naszym przypadku. A czy tal było, sprawdzicie u nas we wpisie wyniki na żywo piłka nożna. Śledzenie informacji sportowych również stanowi klucz do sukcesu. Im większa wiedza typera, tym większe zdolności prognostyczne.

Szczególnie na początku należy przyjąć złotą zasadę Warrena Buffetta – inwestować tylko w to, co się zna. Kibice piłki nożnej z pewnością posiadają ogromną wiedzę o zasadach gry i poszczególnych zespołach. Dlatego nie powinni oni rzucać się na głęboką wodę i typować rozgrywek NBA. Wypracowanie własnej wąskiej specjalizacji pozwala na szybki progres i skuteczne typowanie. Poza samą analizą niezwykle istotne pozostaje także właściwe zarządzanie kapitałem (bankrollem) i takie dobieranie stawek, aby przegrana nie wiązała się ze spaleniem konta typerskiego.

Gdzie szukać dalszych informacji?

Porady bukmacherskie to temat rzeka, który z łatwością dałby materiał na grubą książkę. Rozwój wiedzy i zdolności typerskich następuje stopniowo, wraz z pozyskiwaniem informacji oraz nabieraniem doświadczenia. Najlepsze źródło praktycznych informacji o każdym aspekcie zakładów bukmacherskich stanowi serwis zawodtyper.pl, gdzie w ręce czytelników zostały oddane setki wpisów, recenzji i porad, jak na przykład Bundesliga strzelcy.

Oferowany przez organizatorów zakładów wzajemnych poradnik bukmachera, jest z kolei doskonałą platformą do zapoznania się z ofertą i mechanizmami gry u tej konkretnej firmy. Kanały Youtube o zakładach bukmacherskich, komentarze dziennikarzy sportowych, ale także zwykłe bieżące śledzenie rozgrywek ulubionej dyscypliny, pozwalają wypracować dogłębne zrozumienie zasad i taktyki, co z pewnością zaprocentuje podczas obstawiania. Skuteczne typowanie i osiąganie przewidywalnych zysków wymaga pasji, pracy i wiedzy, jednak jest jak najbardziej osiągalne dla każdego aspirującego typera.

Zobacz: Ranking bukmacherów