Valorant jest grą online, w której gracze mierzą swoje umiejętności w meczach 5 vs 5 na zróżnicowanych mapach. W grze dostępna jest pula postaci, reprezentujących różne klasy, które wyróżniają się unikalnymi stylami walki. Każdy zatem znajdzie coś dla siebie.

Valorant postacie

W grze Valorant postacie posiadają dodatkowe umiejętności, które możemy używać w trakcie gry. Każdy agent ma zupełnie inne atrybuty. W grze możemy wybierać pomiędzy 20 postaciami. Domyślnie jest ich na początku 5 (Jett, Phoenix, Sage, Sova i Brimstone). Pozostałe z biegiem czasu musimy sami odblokować. Jak to zrobić?

 • Wszystkie postacie możemy podejrzeć w zakładce "Agenci", która znajduje się w kategorii "Kolekcja". Pierwszych dwóch nowych agentów dostaniemy poprzez zdobywanie punktów doświadczenia. Możemy je otrzymywać dzięki specjalnym misjom.
 • Po awansowaniu na 5. i 10. poziom odblokowujemy kartę z nowym agentem. Następnie przechodzimy do zakładki "Kolekcja", a tam nad miniaturą zablokowanej postaci klikamy "Zwerbuj".
 • Ostatnim etapem odblokowywania agentów jest ponowne zdobywanie punktów doświadczenia. Nowy kontrakt danej postaci rozpoczynamy po wybraniu interesującego nas agenta. Gdy zastanowimy się nad wyborem, klikamy napis "Zwerbuj". Ukończenie następuje po wykonaniu wszystkich 5 etapów.

Warto jednak zaznaczyć, że postacie w Valorant mogą zostać odblokowane szybciej, jeśli wydamy na to realną gotówkę.

Wszystkie postacie Valorant - klasy

Postacie w grze Valorant dzielą się na cztery klasy. Należą do nich Szturmowiec, Kontroler, Straźnik i Inicjator. Poniżej opisujemy każdą z klas.

 • Szturmowiec - Klasa nastawiona typowo na obrażenia i liczbę zabójstw. Najważniejsze cechy agentów w tej klasie to duża mobilność i posiadanie zdolności opartych o duży „damage”. Wyróżniamy tutaj Raze, Reyna, Jett, Phoenix, Neon i Yoru.
 • Kontroler - Główny cel to robienie szumu i zamieszania na mapie. Większość zdolności ma na celu przeszkadzanie rywalom w przejściu i dostaniu się w dane miejsce na mapie. Postacie cechują się odwracaniem uwagi przeciwników. Zaliczamy do nich Omen, Viper, Brimstone, Astra i Harbor.
 • Strażnik - Jest to klasa wspierająca sojuszników. Zdolności agentów pozyskują informacje o pozycji nieprzyjaciela, a także odnawiają zdrowie pozostałych członków teamu. Valorant postacie w tej klasie to: Sage, Killjoy, Chamber i Cypher.
 • Inicjator - Ich zadaniem jest torowanie drogi dla sojuszników. Najważniejsze zdolności to namierzanie wrogów, nakładanie negatywnych efektów (np. oślepienie, odrzut, spowolnienie itp.). Wymienić tutaj można Sova, Breach, Fade, Skye i Kay'o.

Valorant umiejętności postaci

Jeśli Valorant wymagania nie są wygórowane dla naszego sprzętu i mamy możliwość uruchomienia gry, to warto zaznajomić się, na czym polegają umiejętności agentów. Nie jest to nadzwyczajna nowość w świecie gier komputerowych multiplayer, ponieważ podobny system wykorzystywany jest w Overwatchu, który również doczekał się swojej e-sportowej przygody. Co to jest Valorant umiejętność i jakie wyróżniamy jej typy?

W Valorant postacie posiadają 3 zdolności, z czego jedna jest odblokowywana domyślnie, a dwie należy kupić w sklepie w trakcie trwania zakupów przed rundą. Każdy agent ma w arsenale super umiejętność, która ładuje się wraz z zabójstwami, własną śmiercią oraz za sprawą specjalnych kul na mapie. Umiejętności możemy kupować w każdej rundzie, a po wyjściu z menu sklepu są one widoczne na dole ekranu. Po kliknięciu w daną zdolność musimy wskazać na cel lub inną postać w grze. Wszystkie „moce” dzielimy na trzy sposoby:

 • Domyślne – są dostępne dla każdej postaci od początku rozgrywanego meczu. Po wykorzystaniu umiejętność odnawia się w czasie. Mamy ją pod klawiszem E. Wszystkie przyciski można oczywiście edytować w ustawieniach.
 • Kupione – są to umiejętności, które wykupujemy w sklepie za posiadane środki pieniężne w grze. Domyślnie używamy ich pod klawiszami C i Q. W zależności od typu zdolności i postaci możemy kupować od 1 do 3 ładunków danej mocy.
 • Ultimate – jest to super zdolność aktywowana pod przyciskiem X. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ładujemy ją na trzy sposoby.

Valorant mapy

Po wielu aktualizacjach w grze Valorant mamy dostępnych 8 map, a każda ma swoje charakterystyczne „miejscówki”. Jednak nie każda z nich jest dostępna w trybie rankingowym. Valorant mapy dzielą się na takie, które posiadają dwa lub trzy bombsidy. Co to jest Valorant bombside? Jest to oczywiście miejsce, gdzie podkładamy bombę lub ją rozbrajamy. W grze Valorant podkłada się Spike’a, w odróżnieniu od CS:GO. Jest to tylko inna nazwa, ale warto dodać, że rozbrajanie bomby może odbywać się na dwa sposoby:

 • dezaktywowanie spike’a za pierwszym razem
 • rozbrojenie do połowy paska, a następnie dokończenie w przypadku nagłej sytuacji na mapie

Dostępne mapy to:

 • Fracture (Dwa miejsca do podkładania)
 • Breeze (Dwa miejsca do podkładania)
 • Icebox (Dwa miejsca do podkładania)
 • Bind (Dwa miejsca do podkładania)
 • Haven (Trzy miejsca do podłożenia: A, B i C)
 • Split (Dwa miejsca do podkładania)
 • Ascent (Dwa miejsca do podkładania)
 • Lotus (Trzy miejsca do podłożenia: A, B i C)

System map ma bardzo duże znaczenie w przypadku profesjonalnych turniejów organizowanych w grze. W systemie najlepszy z 3 lub najlepszy z 5 możemy obstawiać zakłady bukmacherskie, w związku z czym typowanie jest bardziej urozmaicone. Firmą, która oferuje zakłady z kategorii Valorant jest Fortuna (sprawdź kod promocyjny Fortuna), czyli legalny bukmacher.


Ile postaci występuje w grze Valorant?
Obecie gracze mogą uczyć się umiejętności wśród 20 postaci.
Jakie mapy występują w Valorancie?
Fracture, Icebox, Breeze, Bind, Haven, Split, Ascent, The Range.