Dziennikarze sportowi w Polsce

Dziennikarze sportowi odgrywają coraz ważniejszą rolę. Dla wielu fanów sportu są oni doskonałym źródłem informacji. Wpływa na to ich wiedza oraz dostęp do wszelkiego rodzaju newsów, które są nieosiągalne dla innych. M.in. dlatego najlepsi polscy dziennikarze sportowi mogą liczyć na duży wzrost wśród śledzących ich media społecznościowe. Czym dokładnie się oni zajmują oraz, którzy dziennikarze są najpopularniejsi?

Czym zajmują się dziennikarze sportowi?

Niegdyś dziennikarz sportowy to była osoba, która po prostu relacjonowała wydarzenia sportowe. Dochodziły do tego wywiady i reportaże. Dziś oczywiście w dalszym ciągu jest to nieraz ich głównym zajęciem. Wraz jednak z rozwojem internetu i mediów społecznościowych rola dziennikarzy znacznie się rozszerzyła. Poprzez to duża ilość dziennikarzy sportowych dzieli się pozyskanymi wiadomościami w social mediach. Dzięki temu zwiększają się popularność i zasięgi.

To zaś zmieniło diametralnie pracę dziennikarzy. Czym zatem najczęściej zajmuje się obecnie dziennikarz sportowy?

  • Komentuje mecze
  • Pisze artykuły
  • Przeprowadza wywiady
  • Tworzy notki prasowe
  • Publikuje posty na swoich social mediach (np. Twitter)
  • Przeprowadza reportaże

Najpopularniejsi dziennikarze sportowi

Lista dziennikarzy sportowych, którzy są kojarzeni przez fanów sportu jest naprawdę długa. Tyczy się to szczególnie tych, którzy zdecydowali się na, choć częściowe przeniesienie swojej pracy do sieci. Obecnie dziennikarz to już nie jest daleka postać widziana lub słyszana za pomocą telewizora. Czas sprawdzić, którzy z dziennikarzy mogą cieszyć się największą rozpoznawalnością.

Krzysztof Stanowski

Stał się popularny dzięki portalowi weszlo.com. To w nim publikował poczytne artykuły. Dodatkowo w ramach serwisu można było śledzić kilka formatów wideo, w których Krzysztof Stanowski występował. Można powiedzieć, że przekroczył on pewną granicę popularności po tym, jak powstał Kanał Sportowy. Niedawno znany sportowy kanał na YouTube przekroczył 1 mln subskrybentów. Fani szczególnie śledzą Dziennikarskie Zero oraz inne programy, w których Krzysztof Stanowski nie boi się wypowiadać swojego zdania.

Mateusz Borek

Przez wielu uważany za najlepszego komentatora w kraju. Długi czas współpracował z Polsatem, gdzie miał możliwość na różnych etapach komentować topowe ligi piłkarskie świata. Mateusz Borek jest idealnym przykładem dziennikarza, który po przejściu z telewizji do internetu tylko zyskał. Dziś jako członek Kanału Sportowego ceniony jest za szczere i fachowe wypowiedzi na temat piłki nożnej i sportów walki. Dodatkowo Borek podejmuje współpracę z TVP Sport dotyczącą komentowania meczów reprezentacji Polski.

Roman Kołtoń

Kiedyś wydawało się, że tworzy idealny i nierozłączny duet za mikrofonem z Mateuszem Borkiem. Podobnie jak on długo związany był z Polsatem. Kołtoń obecnie zajmuje się swoim medium w postaci kanału na YT Prawda Futbolu. Ma on już ponad 100 tys. subskrybentów. Zdarza mu się także występować w programach sponsorowanych przez bukmachera ETOTO. Pojawił się również nawet w Kanale Sportowym.

Michał Pol

Kolejny z dziennikarzy, który tworzy Kanał Sportowy. Polscy dziennikarze sportowi mogą zazdrościć Michałowi Polowi stażu na Twitterze. Może się wydawać, że jest on na nim niemal od zawsze. Jeszcze przez Kanałem Sportowym można było zobaczyć Pola na YouTube. Dodatkowo jest on znany z tego, że interesuje się nie tylko piłką nożną. Aż trzykrotnie był attaché prasowym Polski na igrzyskach paraolimpijskich. Długo pracował w Przeglądzie Sportowym, gdzie można było znaleźć artykuły jego autorstwa.

Dziennikarze sportowi na Twitterze

Twitter to świetne narzędzia dla osób, które chcą być na bieżąco ze światem sportu. Patrząc na to od drugiej strony jest on także doskonałym medium dla dziennikarzy. Jeszcze do niedawna publikujący musieli mierzyć się z ograniczeniem dotyczącym ilości znaków w jednym poście. Dziś już ono nie istnieje. W dalszym ciągu jednak Twitter kojarzy się miejscem, w którym można najszybciej uzyskać konkretne informacje. W związku z tym dziennikarze sportowi stanowią dużą grupę osób, które dodają regularnie treści poprzez swoje konto.

Polscy dziennikarze sportowi, którzy cieszą się największą liczbą obserwujących to wspomniani wcześniej Mateusz Borek i Krzysztof Stanowski. Wpływ na to ma m.in. ich doświadczenie w branży jeszcze przed zaznaczeniem swojej obecności na Twitterze. Ponad pół miliona obserwujących posiada także Michał Pol, który pracuje na taki wynik już od 2009 roku.

Stały wzrost zainteresowania odnotowuje Tomasz Ćwiąkała. Wielu śledzących jego konto docenia research oraz fachowe informacje, które serwuje dziennikarz. Podobnie swoją obecność zaznacza Mateusz Święcicki z Eleven Sports. Wpływ na to ma jego luźniejsze podejście do Twittera. Co ciekawe ogromną ilością obserwujących może poszczycić się także Zbigniew Boniek. Co prawda nie jest on dziennikarzem, ale jego tweety są komentowane nie tylko w Polsce, a również we Włoszech.

Którzy dziennikarze sportowi zyskują popularność? Analiza

Na popularność dziennikarzy znacznie wpływają aktualnie udostępniane treści. Tyczy się to zarówno tych, które są umieszczane w mediach społecznościowych, jak i np. w programach telewizyjnych. W tym miejscu trzeba przyznać, że ciągłe przyrosty odnotowuje Kanał sportowy. Obecnie dla wielu fanów sportu jest to kanał, dzięki któremu można szerzyć swoją wiedzę o bieżących wydarzeniach ze świata sportu. Więc prym wiodą:

  • Michał Pol
  • Mateusz Borek
  • Krzysztof Stanowski
  • Tomasz Smokowski

Ze względu na to, że programy prowadzone na YouTube zyskują popularność coraz bardziej rozpoznawalny jest także wspomniany wcześniej Tomasz Ćwiąkała. Dziennikarz ten głównie stawia na bardzo jakościowe treści i wywiady, które są później wielokrotnie odtwarzane.

Największe przyrosty popularności

Wśród dziennikarzy, którzy przeszli ze swoimi treściami, choć częściowo do internetu można zaobserwować największy wzrost ogólnej popularności. Dla wielu z nich był to krok naprzód w rozwoju zawodowym. Warto tu choćby wspomnieć o Edwardzie Durdzie, który został bardzo przychylnie odebrany przez widzów na YouTube, którzy są przecież nieraz bardzo wymagający.

Można więc stwierdzić, że największe przyrosty popularności dzieją się za sprawą najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy, ale również tych, których styl jest po prostu unikatowy.


Jacy są najpopularniejsi Polscy dziennikarze sportowi?
Największą popularnością wśród dziennikarzy cieszą się Krzysztof Stanowski, Mateusz Borek, Roman Kołtoń i Michał Pol.
Czym zajmują się dziennikarze sportowi?
Rola dziennikarzy sportowych stale się rozszerza. Obecnie najczęściej komentują oni mecze, piszą reportaże i artykuły oraz tworzą treści w mediach społecznościowych.