Co to jest early cash out?

Cashout to funkcja, która pozwala nam zamknąć nasz kupon przed zakończeniem wszystkich spotkań w celu wcześniejszego uzyskania pewnego profitu. Taką opcję oferują bukmacherzy z cash out. Możliwość cash outu oferowana jest zazwyczaj wtedy, gdy prawdopodobieństwo naszej wygranej jest bardzo duże i bukmacher chce niejako zabezpieczyć się przed utratą dużych pieniędzy. Wtedy możemy wypłacić część wygranej, mimo że kupon nie jest jeszcze rozliczony, dlatego, że bukmacher chce zmniejszyć straty, które uznaje w danym przypadku za nieuniknione. W takiej sytuacji zamykamy wcześniej nasz zakład, otrzymując mniejszą wygraną, ale za to zapewniamy sobie gwarancję zysku i nie musimy się już martwić o rozstrzygnięcia pozostałych na kuponie zakładów. Warto też dodać, że early cash out to nie to samo co cash-back i nie wolno mylić tych dwóch terminów.

Jak działa cashout?

Aby zrozumieć, jak działa cashout, warto posłużyć się praktycznym przykładem. Załóżmy, że obstawiłeś kupon za 100 zł i masz do wygrania 500 zł. Na kuponie były trzy zdarzenia. Dwa z nich już zostały rozliczone jako wygrane, a do upragnionej wygranej pozostało już tylko jedno spotkanie. Jego kurs jest stosunkowo niski, a prawdopodobieństwo wygranej duże. W takim momencie bukmacher z cashout niewątpliwie będzie chciał zabezpieczyć się przed Twoją ewentualną wygraną. Przypuśćmy, iż zaproponowano Ci 300 zł. W tym momencie musisz zastanowić się, czy taka kwota Cię zadowala, czy chcesz zaryzykować i grać do końca.

Jeżeli weźmiesz proponowaną kwotę, będziesz pewny zarobku, ale niezależnie od rozstrzygnięcia ostatniego meczu kwota ta już się nie zwiększy. Zwykle w takiej sytuacji kluczowe okazuje się to, jakim budżetem dysponujemy. Ci, którzy grają za mniejsze stawki, zwykle chcą ograniczyć ryzyko i sięgają po funkcję wypłaty przed czasem u bukmachera z cashout znacznie częściej. Gracze z większym kapitałem wolą za to poczekać, by dać sobie szansę na zdobycie większej sumy. Nie da się więc określić, kiedy jest dobry moment na skorzystanie z funkcji wcześniejszej wypłaty, nie znając specyfiki danej sytuacji.

Kiedy warto wziąć cashout?

Bukmacherzy z cash out oferują różne kwoty wypłaty. Te zależne są przede wszystkim od stawki kuponu, jego kursu, liczby pozostałych zdarzeń na kuponie oraz liczby zdarzeń w ogóle. Kryteria te determinują proponowaną sumę, którą gracz może w razie chęci wypłacić. Czy istnieje uniwersalna metoda na obliczenie, kiedy warto skorzystać u bukmachera z cash out? Choć wciąż pozostaje to kwestią indywidualną, jest pewien sposób na ustalenie, czy w danej sytuacji skorzystanie u bukmachera z cashout jest warte świeczki.

Sposób na ustalenie opłacalności cashoutu

Należy podzielić potencjalną wygraną przez kurs zdarzeń na kuponie, które pozostają nierozstrzygnięte. Dzięki temu dowiemy się, jaka kwota przysługiwałaby nam, gdybyśmy obstawili zakład bez nich. Jeżeli bukmacher z cash out proponuje zbliżoną wypłatę, oznacza to, iż nie zatrzymuje dla siebie wygórowanej marży i oddaje nam praktycznie tyle, ile by nam się należało. Jeśli jednak kwota możliwa do wypłaty jest znacznie niższa, skorzystanie z wcześniejszego zamknięcia zakładu nie jest szczególnie atrakcyjne.

Oczywiście wciąż w pewnych sytuacjach będzie to lepsze rozwiązanie, niż „trzymanie” kuponu do końca. Może tak być na przykład wtedy, gdy dowiadujemy się, że zespół, na który postawiliśmy, wyjdzie w mocno osłabionym składzie. Gdyby jednak nie zanosiło się na tego typu niespodzianki, warto podjąć ryzyko i poczekać do końca, nie rezygnując ze swojej wygranej na rzecz zaniżonej sumy.

Kiedy bukmacherzy oferują cashout?

Na to, kiedy możemy zamknąć zakład przed rozstrzygnięciem kuponu, wpływa mnóstwo czynników. Najlepiej przeczytać regulamin danego bukmachera, ponieważ każdy posiada inne zasady korzystania z tej funkcji, ale przeważnie zależy to od kursów, wyniku meczu, czasu do końca pojedynku i dyscypliny. Opcja cash-out (czyli zamknij zakład) może też pojawić się po kilku dniach, gdy zmienił się kurs na dane spotkanie. Jest to dobra metoda, jeśli jesteśmy już bardziej zaawansowanymi graczami i potrafimy przewidzieć, czy kurs zmaleje lub wzrośnie. Bukmacher z cashout w celach zmniejszenia ryzyka utraty pieniędzy pozwoli nam jeszcze przed rozpoczęciem meczu zamknąć zakład i otrzymać część z wygranej.

Są to jednak na ogół niewielkie w stosunku do stawki wygrane. Drugim przykładem może być zniwelowanie strat, gdy np. tydzień przed meczem obstawiliśmy zwycięstwo danej drużyny, a dzień przed rozpoczęciem pojedynku dowiadujemy się, że trener wystawia rezerwowy skład, albo któryś z ważnych zawodników doznał kontuzji i nie zagra. Tego typu informacje mocno wpływają na rozkład kursów i szacowanie szans przez bukmachera.

Cash out – jak zamknąć zakład?

cash out

W momencie, gdy dojdą do nas wiadomości, które zmieniają szanse drużyn na zwycięstwo, możemy diametralnie zmienić podejście do sensu dalszej gry. Wtedy dochodzimy do wniosku, że nasz zakład nie jest już tak oczywisty, a ryzyko, że kupon nie wejdzie, jest dużo większe niż w momencie obstawiania. Jeśli bukmacher na to pozwala, system zamknięcia zakładu warto wykorzystywać podczas trwania meczu, ponieważ możemy realnie ocenić sytuację na boisku. Poniżej przedstawimy trzy scenariusze, opierając się na najpopularniejszej dyscyplinie sportu, jaką jest piłka nożna. Funkcja cash-out jest też powiązana z kontrą w zakładach, czyli stawianiem przeciwnego typu do znajdującego się na zakładzie, co niezależnie od końcowego wyniku zapewni nam upragniony zysk.

Cash-out jest obliczany przez bukmachera, a kontrę na dany mecz musi samodzielnie obliczyć gracz, zwykle stosując gotowe w Internecie kalkulatory, które wyliczają, jaką kwotę przy danym kursie musimy przeznaczyć, żeby wyjść z zyskiem. Cash out i kontra są dwiema możliwościami zabezpieczenia się przed utratą pieniędzy w przypadku, gdy na kuponie pozostanie nam niewielka liczba zdarzeń – należy oszacować, która opcja da nam w konkretnej sytuacji większy zysk.

Cash out, a przegrywanie drużyny

early cash out

Jeżeli obstawiliśmy na triumf danej drużyny, ale plany pokrzyżuje nam bramka przeciwnej ekipy, wówczas możemy trzymać zakład do końca w nadziei na odrobienie strat i końcowe zwycięstwo, ale ryzyko, że to się nie wydarzy, znacząco rośnie. „Comebacki” oczywiście zdarzają się w piłce. Przeważnie występują one jednak wtedy, gdy dana drużyna jest o wiele lepsza. Dużo rzadziej zdarza się to w sytuacji, gdzie obie ekipy są na wyrównanym poziomie. W takim przypadku możemy skorzystać z tej opcji, dzięki czemu stracimy tylko część wygranej, a nie całość. Zwykle jednak bukmacherzy nie oferują opcji cash outu, gdy przebieg meczu nie pokrywa się z naszym zakładem.

Czasem zdarza się, że w takiej sytuacji mamy możliwość wypłaty kwoty mniejszej, niż sama stawka. Jeśli jednak uznajemy, że nasz zakład nie ma już szans na powodzenie, warto skorzystać nawet z takiej formy zwrotu części włożonych w kupon pieniędzy. Inaczej ma się sytuacja, jeśli chodzi o obstawianie poza Polską. Zagraniczny bukmacher z cash out potrafi oferować godziwą sumę nawet wtedy, gdy zdarzenie nie idzie po naszej myśli. Niestety na terytorium naszego kraju wciąż brakuje tak korzystnych rozwiązań.

Remis w meczu a cash out

kiedy stosować cash out

Remis to oczywiście wyjściowy wynik każdego spotkania, dlatego nie musimy obawiać się, kiedy nasza drużyna nie zdobywa szybko bramki. Bukmacher z cashout ma to na uwadze i będzie oceniać szansę Twojej wygranej nie tylko na podstawie samego rezultatu na tablicy, lecz również posługując się statystykami i obserwując przebieg rywalizacji. W takim przypadku nasze szanse na wygraną są większe, niż w przypadku, gdy „nasza” drużyna przegrywa. Pamiętajmy jednak, że w miarę upływającego czasu szanse na zwycięstwo wytypowanej drużyny będą maleć. Wraz z nimi zmniejszać będzie się proponowany przez bukmachera cash out.

Z minuty na minutę będziemy stratni coraz to większą sumę, ale dużo mniejszą niż w przypadku, kiedy nasz team musiałby odrabiać straty. Wtedy powinniśmy decydować o ewentualnej wypłacie przede wszystkim na podstawie tego, co widzimy na boisku. Z tego względu warto śledzić mecze, które się obstawia. Dzięki temu dużo lepiej możemy reagować na zdarzenia na naszym kuponie oraz ich dalsze losy.

Nasza drużyna prowadzi w meczu – kiedy użyć cashout?

Kiedy zamykać zakład

Drużyna, którą obstawiliśmy, zdobywa bramkę i wynik układa się po naszej myśli. W takim przypadku zamknięcie zakładu ma sens głównie wtedy, gdy w dalszej odsłonie starcia widzimy, że nasz zespół, mimo prowadzenia, nie gra najlepiej. Czasem po obserwacji poczynań boiskowych łatwo można zauważyć, że strata gola wydaje się być kwestią czasu. Wiedząc, jak działa cashout, można w takiej sytuacji wykorzystać jego możliwości. Dzięki temu możemy zarobić niemal tyle, ile wygralibyśmy po zakończeniu zdarzenia, nawet jeśli ostatecznie przeciwny zespół zdoła „urwać punkty”.

Oczywiście zgodnie z logiką otrzymujemy mniejszą kwotę, niż początkowa potencjalna wygrana. Nie musimy jednak obawiać się o utrzymanie korzystnego rezultatu do końca. Analogicznie działa to również z innymi typami zakładów, a nie tylko typem na zwycięstwo. Poradę tę możemy śmiało zastosować także do zakładów typu over, under czy BTTS. Większy problem napotykamy w przypadku zakładów łączonych, ponieważ nie zawsze posiadają one odbicie w innym zakładzie. Zawsze jednak należy przemyśleć, jak oceniamy w danej sytuacji szanse naszej wygranej i co możemy z tym zrobić.

Kilka pozostałych meczów na kuponie. Co zrobić?

Sytuacja, w której na kuponie pozostał tylko jeden mecz, jest dość oczywista. Jeżeli nasz zakład się spełni, wygrywamy całość kwoty, a jeśli nie – zostajemy z niczym. Wtedy też możemy skoncentrować się na tym wydarzeniu, przekalkulować opłacalność różnych rozwiązań i wybrać to, które jest dla nas najkorzystniejsze. Gdyby okazało się, że zdarzenie, które obstawiliśmy, nie jest jednak tak bardzo prawdopodobne, jak przypuszczaliśmy, pozostaje nam furtka w postaci cashoutu. Uchroni nas to przed stratą pieniędzy i pozwoli na mniejszy, lecz pewny zarobek. Co jednak w przypadku, gdy cashout jest oferowany np. w połowie kuponu? Czy warto korzystać z takiej możliwości?

Bukmacher często reaguje w ten sposób wtedy, gdy widzi, że bardzo dobrze nam idzie. Może być to na przykład sytuacja, gdy obstawiliśmy wielozdarzeniową taśmę i przeważająca część z nich jest już zielona. W takiej sytuacji operator może stwierdzić, że szczęście nam dopisuje, a wygrana jest bardzo prawdopodobna. Jak jednak dobrze wiemy, każda passa kiedyś się kończy, również ta typerska. Możemy więc pozwolić szczęściu na nieopuszczanie nas do samego końca, albo pomóc mu, wypłacając wcześniej oferowaną stawkę. Niestety nie mamy wtedy szerokiego pola manewru, ponieważ trudniej będzie reagować na kilka zdarzeń naraz.

Co zyskuje bukmacher na zamykaniu zakładów?

Chociaż jako gracze zyskujemy duży profit z przedwczesnego zamknięcia zakładu, bukmacher z cashout również czerpie z tej funkcji własne korzyści. Opcja cash out została wprowadzona przez bukmacherów głównie po to, żeby zniwelować straty, które ponieśliby w przypadku naszej wygranej. Przy akumulowanych zakładach gracze decydują się zamykać kupony, kiedy przykładowo trafią pięć z siedmiu spotkań. Bukmacher nie będzie musiał wypłacać całej kwoty, ale tylko część. Będzie ona mniejsza niż wygrana proponowana w pierwotnej wersji za kupon złożony z pięciu zdarzeń (o marży przeczytaj niżej).

Cash out wykorzystuje też emocje, jakie towarzyszą graczom podczas meczów. Zwykle ryzyko przegranej wiąże się z impulsywnym wykorzystaniem funkcji cashout i mimo że ostatecznie nasz kupon byłby wygrany, bukmacher z cashout zdoła odzyskać część pieniędzy. Firmy oferujące zakłady działają jak każde inne przedsiębiorstwo, również pod względem finansowym. Prowadząc działalność należy ograniczać straty, co uzasadnia korzyści, które uzyskuje bukmacher z cash out.

Marża w cashoucie

cashout buki

Marża to największy minus korzystania z opcji early cashout. Aby lepiej zobrazować jej znaczenie, posłużmy się przykładem. Obstawiamy na jednym kuponie za 100 złotych kursy: 1,40, 1,45, 1,45, 1,50, 1,55. Mamy do wygrania (po odjęciu podatku 12%) 602 złote. Powiedzmy, że pierwsze 4 zakłady już weszły, a mecz z kursem 1,55 jest jutro. Zastanawiamy się, czy zamknąć zakład, czy zostawić i czekać do jutra. Jeśli 4 pierwsze zakłady są wygrane, a bukmacher oferuje nam np. 300 złotych, skorzystanie z cash outu jest nieopłacalne. Gdybyś postawił kupon z tych samych 4 zdarzeń za 100 złotych, wygrałbyś 389 złotych. Bukmacher proponuje nam więc o prawie 90 zł mniejszą wypłatę.

Stajemy przed dwoma możliwościami:

  • Stawiasz 5 zakładów, ale zamykasz po 4 i wygrywasz 300 złotych,
  • Stawiasz 4 zakłady, czekasz do końca i wygrywasz 389 złotych.

W powyższym przykładzie zamknięcie kuponu przed czasem zabiera nam aż 23% wygranej, którą otrzymalibyśmy za obstawienie tego samego kuponu bez zdarzeń, przed których rozliczeniem wypłaciliśmy cashout. Jest to stosunkowo duży procent, dlatego zdecydowanie trzeba poważnie zastanowić się nad opłacalnością skorzystania z tej funkcji.

Skorzystanie z funkcji cash out jest opłacalne, kiedy bukmacher pobiera do 10% marży (naszej straty). W powyższym przykładzie bukmacher musiałby zaoferować nam co najmniej 350 PLN. Oczywiście w momencie, kiedy sytuacja w ostatnim meczu diametralnie zmieniła się od momentu, kiedy obstawiliśmy kupon, możemy zamknąć zakład przy większej marży, jeśli uznamy to w danym przypadku za korzystne dla nas.

Legalni bukmacherzy z funkcją cashout

opcja cashout u legalnych bukmacherów

Obecnie funkcja przedwczesnego zamykania zakładów stała się już codziennością. Można nawet uznać, że bukmacherzy, którzy nie posiadają tej opcji, powinni zaktualizować swoją ofertę funkcjonalności. Poniżej przedstawiamy listę legalnych bukmacherów w Polsce oferujących funkcję cash out:

Cashout – zalety

Największym plusem cashoutu jest oczywiście możliwość uzyskania wygranej wcześniej, niż zakładaliśmy. Stanowi to metodę zabezpieczenia kapitału, ogranicza ryzyko do zera i sprawia, że mamy na koncie pewne pieniądze. Dzięki temu możemy być spokojni o kilka godzin, a nawet dni wcześniej. Choć oczywiście u bukmachera gra się głównie dla emocji, to niekiedy ich zmniejszenie jest dla nas pożyteczne. Cashout może być także metodą na zminimalizowanie strat. Dzieje się tak w przypadku zamknięcia zakładu, w którym przebieg meczu idzie nie po naszej myśli. Opcja ta daje więc możliwość reakcji na niekorzystne dla nas sytuacje. Cashout stanowi też przydatną funkcję dla graczy, którzy pomylili się podczas obstawiania zakładów. Pomyłka to normalna sprawa, a dzięki funkcji cashout Ci, którzy taki błąd popełnili, mogą zamknąć zakład. Naturalnie jednak otrzymujemy wtedy nieco mniej, niż postawiliśmy.

Cashout – wady

Wcześniejsze zamykanie zakładów mimo swoich niewątpliwych zalet posiada również pewne wady. Największym minusem, który odczuwamy podczas korzystania z funkcji cashout jest fakt, że za zamknięcie zakładu bukmacher pobiera marżę. Często jest ona dość wysoka. Przez to – choć teoretycznie mamy wybór – nie decydujemy się na cashout, gdyż jest on zupełnie nieopłacalny. Czasem również zbyt pochopnie podejmujemy decyzję przy zamykaniu zakładów i tracimy z tego powodu część z wygranej. Nie jest to więc dobra opcja dla graczy, którzy podejmują decyzje pod wpływem emocji. Problemem technicznym bywa także fakt, iż czasem kwota wypłaconego cashoutu różni się od tej, która była nam oferowana przez bukmachera przed skorzystaniem z tej opcji.

Wynika to przeważnie z faktu, iż cashout dostępny jest podczas meczu na żywo, a kursy szybko reagują na wydarzenia boiskowe. Wtedy może okazać się, że kwota, którą wypłaciliśmy, wcale nie była tego warta. W niektórych przypadkach cashout może być nawet problematyczny z powodu przypadkowego kliknięcia w button wcześniejszej wypłaty, ponieważ nie da się go w żaden sposób wycofać. Jeśli już się na niego zdecydujemy, nasz ruch będzie ostateczny.

Czy cashout jest przydatny?

Cash out nie jest jednoznacznie zły lub dobry. Użycie tej funkcji musimy każdorazowo rozważyć na podstawie konkretnego przypadku. Należy wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności, liczbę pozostałych zdarzeń, oferowaną kwotę i potencjalną wygraną. Warto również skorzystać z porady postronnych osób, by nie wypłacać pieniędzy pod wpływem emocji. Niekiedy też lepiej rozważyć zagranie kontry, ponieważ ta może dać nam większy zarobek, równie pewny, jak przy skorzystaniu z cashoutu.

Cashout Fortunadostępny pomiędzy spotkaniami (prematch)
Cashout STSdostępny pomiędzy spotkaniami (prematch)
Cashout Betclicdostępny podczas trwania spotkań
Cashout BETFANdostępny podczas trwania spotkań
Cashout eWinnerdostępny podczas trwania spotkań

Zwiń
Którzy bukmacherzy oferują cashout? Cashout występuje w ofercie praktycznie każdego legalnego bukmachera! Czy warto korzystać z cashout’u? To zależy, są różne kupony i różne propozycje cashout’u, dlatego najlepiej o takie rzeczy pytać na naszej grupie na facebook’u Zawód:Typer, na którą serdecznie zapraszamy.