SYSTEMY BUKMACHERSKIE – Jak zwiększyć zysk lub zmniejszyć ryzyko?

0

SYSTEMY W ZAKŁADACH BUKMACHERSKICH

W zakładach bukmacherskich oprócz naszej własnej analizy i przypuszczeń największą rolę odgrywa matematyka, a dzięki niej powstało sporo użytecznych systemów i metod, które mają nam pomóc w osiągnięciu sukcesu i związanego z typ profitu. Cała filozofia systemów to odpowiednie zarządzanie naszym budżetem i stawkowanie. Jakie metody wybrać, które są mniej lub bardziej ryzykowne? postaram się przybliżyć w tym artykule. Zacznijmy od czynników, które warunkują wybór odpowiedniego dla nas systemu. Należą do nich:

– Wysokość kapitału początkowego. czyli inaczej nasz budżet, którym dysponujemy. Odpowiedni budżet to bardzo ważny aspekt. Większość ze strategii nastawione są na długoterminowy zysk, co oznacza, że wysoki budżet może okazać się niezbędny.

– Drugim ważnym czynnikiem to oczywiście wiedza sportowa. Żaden z systemów i metod nie będzie działał, jeśli nasze typy będą nieskuteczne. W doborze strategii najlepiej wybrać dyscyplinę, w której czujemy się naprawdę mocni. Warto tutaj dodać, że wysokie zyski będą osiągać osoby, które potrafią wyszukiwać wartościowe typy (valubety). Wyjątkiem jest tutaj strategia surebetów, w której liczy się wiedza matematyczna.

– Stopień podejmowanego ryzyka to kolejny z czynników. Każda strategia jest mniej lub bardziej podatna na straty. Wszystkie systemy są nastawione na przynoszenie profitów, jednak należy pamiętać, że żaden z nich ich nie gwarantuje.

 

RODZAJE SYSTEMÓW BUKMACHERSKICH

Opis systemów bukmacherskich zaczniemy od najpopularniejszego i zarazem najprostszego czyli strategii płaskiej stawki. Każdy nasz zakład niezależnie czy jest to pojedynczy czy akumulowany gramy za tę samą ustaloną przez nas stawkę w zależności od naszego budżetu. W tym systemie jak i praktycznie w każdym najważniejsze jest odpowiednie zarządzanie naszym bankrollem. Przyjęło się, żeby pojedynczy zakład nie przekraczał 2-5% całości kapitału przeznaczonego na grę. Zwiększamy stawkę, jeśli typ uważamy za bardzo prawdopodobny naszym zdaniem (czyli 5% stawki), a jeśli jest to zakład obarczony większym ryzykiem, stawiamy za 2%.

Zalety systemu:

– małe ryzyko bankructwa
– system ten pozwala graczom oszacować, czy dobierają odpowiednie typy, które w dłuższej perspektywie generują zyski. Można za pomocą tej metody zbadać wartość naszych typów i obliczyć yield.

Wady systemu:

– stawkę stosujemy do wszystkich zakładów bez względu na kurs. Jeżeli weźmiemy np. kurs 1.20 to trudniej będzie nam odrobić stratę w momencie porażki, niż w przypadku kursów powyżej 2,00, które za każdym razem podwajają naszą stawkę.
– małe zyski

STAWKOWANIE PROCENTOWE

Jest to system stawkowania, w którym wybieramy jaki procent naszego kapitału będziemy przeznaczać na dany zakład. Jest to bardzo podobna metoda do płaskiej stawki, jednak w tym przypadku większą rolę odgrywa nasz kapitał, ponieważ gdy przegrywamy nasze stawki będą maleć, a gdy wygrywamy rosnąć. Na przykładzie jeśli posiadamy kapitał 1000 zł i przeznaczamy na każdy kupon 2% to na pierwszy zakład przeznaczymy 20zł. Przy założeniu kursu 2.0, jeśli trafimy, to w kolejnym przeznaczamy 2% z nowego budżetu ( 1020zł ) czyli 20,40 zł. Jeśli nasz zakład okaże się przegrany to na kolejny zakład również przeznaczamy 2% ale tym razem z 980zł czyli 19,60.

Zalety systemu:

– wyższy kapitał końcowy, niż w przypadku systemu płaskiej stawki
– małe ryzyko bankructwa
– znakomity system dla początkujących graczy

Wady systemu:

– nieco wyższe prawdopodobieństwo nieuzyskania profitu w porównaniu do płaskiej stawki

SYSTEM MARTINGALE

Jest to najstarsza i najbardziej znana systemu polegającego na progresji. Martingale polega na podwajaniu stawek po poprzednim przegranym zakładzie i powrotu do stawki początkowej w przypadku wygranej. Cechą charakterystyczną tego systemu to obstawianie remisów*, a najlepszymi dyscyplinami do tego typu gry jest piłka nożna i hokej. Najczęściej kursy na remisy mieszczą się w przedziale od 2.50 do 4.00 dla piłki nożnej i w okolicach 4.00 dla hokeja. Istotnym punktem jest tutaj prawidłowy wybór i dobór drużyny i ligi. Kryteria doboru są różne, ale głównie należy posłużyć się statystykami z aktualnego sezonu i bezpośrednich meczów. Jeżeli wybierzemy sobie już naszą drużynę to na początku musimy ustalić górną granicę naszej progresji. Niestety ta metoda wymaga dość dużego kapitału, ponieważ nawet zaczynając od małej stawki np. 2zł to po serii już 8 spotkań bez remisu stracimy odpowiednio 2+4+8+16+32+64+128+256 = 510zł. Tę metodę można stosować również w zakładach na zwycięstwo ale musimy pamiętać, że kursy nie powinny być niższe niż 2.00. Pokażmy to na przykładzie kursu 2.00, stawki początkowej 10 zł i np. 5 etapów.
*Remisy są stosowane najczęściej, jednak tak naprawdę każdy zakład z kursem 2,0+ jest odpowiedni do gry tym systemem, ponieważ na końcu najważniejsze jest przecież by trafiać odpowiednio często w stosunku do kursu.

Weźmy przykład kursu 2,00:

Etap 1: 10zł * 2,00 = 20zł ( przegrany zakład )
Etap 2: 20zł * 2,00 = 40zł ( przegrany zakład )
Etap 3: 40zł * 2,00 = 80zł ( przegrany zakład )
Etap 4: 80zł * 2,00 = 160zł ( przegrany zakład )
Etap 5: 160zł * 2,00 = 320zł ( wygrany zakład )

Zysk końcowy: 320zł – 310zł = 10zł na plusie mimo że trafiliśmy tylko 1 zakład na 5 z kursem 2,0.

Zalety systemu:

– duże prawdopodobieństwo osiągnięcia zysku

Wady systemu:

– musimy posiadać spory kapitał
– duże ryzyko utraty kapitału
– duże prawdopodobieństwo, że zostaniemy szybko zlimitowani przez danego bukmachera

 

SYSTEM KELLY’EGO

System ten jest przeznaczony dla graczy bardziej zaawansowanych, którzy potrafią wynajdować najbardziej wartościowe spotkania. System ten ma za zadanie obliczenie potencjalnej stawki na dane zdarzenie. Naszym zadaniem jest oszacowanie prawdopodobieństwa wystąpienia danego wyniku, a wzór wyliczy jaki procent lub stawkę musimy zastosować. Jak już wspomniałem w tym systemie duże znaczenie ma wiedza sportowa, ponieważ tylko valuebety w dłuższym okresie czasu, przy regularnej grze kryterium Kelly może prowadzić do maksymalizacji zarobków. Poniżej przedstawiam wzór i objaśnienie wszystkiego na jednym z przykładów.

Wzór na system Kelly’ego:
Stawka = [ K × ( p × k – 1) ] / (k – 1)

K – kapitał ( nasz budżet )
p – prawdopodobieństwo szans na trafienie naszego typu według własnej oceny
k – kurs zdarzenia

Przykład zastosowania systemu przy budżecie np. 300zł i kursu 3,00. Przy takim kursie według bukmacherów szansa na pozytywny rezultat wynosi 33%, jednak my zakładamy, że wynosi ona 40%

Stawka = [ 300 * ( 40% * 3,00 – 1 ] / ( 3,00 – 1 ) ]
Stawka = [ 300 * ( 1,20 -1 ] / 2,00 ]
Stawka = [ 300 * 0,20 / 2,00 ]
Stawka: = 60 / 2,00
Stawka ~30zł

W zastosowaniu systemy Kelly’ego niezwykle ważne jest prawidłowe oszacowanie szans na dane wydarzenie sportowe i warto wspomnieć, że stawiając za mniejszą stawkę na wyższe kursy osiągamy znacznie większą wygraną niż w przypadku, kiedy stawiamy niższe kursy za większą stawkę, którą wyliczymy według wzoru.

Zalety systemy:

– bardzo dobre zarządzanie budżetem
– określenie procentowych szans na powodzenie zakładu
– maksymalizacja zysków w dłuższym okresie

Wady systemu:

– wymagana jest duża wiedza sportowa
– system ten jest przeznaczony dla zaawansowanych graczy

 

CIĄG FIBONACCIEGO

Jest to kolejny system opierający się na podwyższaniu stawek. Tę strategię, podobnie jak system Martingale’a, najlepiej stosować w przypadku obstawiania remisów (lub innych zakładów z kursem 2,5 – 4,0). Tutaj kolejna stawka jest sumą dwóch poprzednich stawek. Najlepiej ciąg Fibonacciego obrazuje wzór:

N3 = N1 + N2

Oznacza to, że po dwóch liczbach początkowych każda kolejna liczba ciągu jest sumą dwóch poprzedzających ją liczb. Na przykład, ciąg rozpoczyna się w następujący sposób: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34 itd.

Weźmy przykład, gdy chcemy zacząć grę od poziomu 7 w ciągu. Poziom 7 jeśli ustaliliśmy sobie stawkę początkową np. 5zł wyniesie 65zł, ponieważ nasz ciąg wyniesie odpowiednio 5, 5, 10, 15, 25, 40, 65. Jeżeli nasz zakład okaże się wygrany to cofamy się o jeden poziom i następny zakład gramy za 40zł. Jeżeli jednak przegramy to kolejny zakład gramy za stawkę z poziomu 8 czyli 105zł, ponieważ 65 + 40 = 105 itd.

Zarówno ciąg Fibonacciego, jak i inne systemy progresywne działają bardzo dobrze, o ile dysponujemy nieograniczonym kapitałem i ofertą pozbawioną limitów.

Zalety systemu:

– mniejszy budżet niż w przypadku zwykłej progresji
– powolny wzrost stawek w początkowej fazie

Wady systemu:

– system nie działa w przypadku długiej serii porażek
– niewielkie zyski
– niezbędny jest spory kapitał początkowy

 

SYSTEM D’ALEMBERTA

W tym systemie kolejne stawki zwiększane i zmniejszane są o 1 jednostkę (ciąg arytmetyczny). System ten podobnie jak każdy inny jest oparty na odpowiednim doboru stawek i wymaga on grania kursów powyżej 2.00. Weźmy za przykład początkową stawkę 2zł, kurs 2.00 i serię czterech porażek z rzędu.

Etap 1: 2zł ( przegrana ) = -2zł
Etap 2: 3zł ( przegrana ) = -3zł
Etap 3: 4zł ( przegrana ) = -4zł
Etap 4: 5zł ( przegrana ) = -5zł
Etap 5: 6zł ( wygrana ) = +6zł
Etap 6: 5zł ( wygrana ) = +5zł
Etap 7: 4zł

Jak widzimy, w przypadku przegranej zawsze nasza kolejna stawka zwiększa się o 1, a w przypadku wygranej zmniejszamy stawkę o 1.

Zalety systemu:

– bardzo mała możliwość bankructwa
– możliwość stopniowego grania coraz agresywniej bez podwajania swojego zakłady przy każdej przegranej

Wady systemu:

– warunkiem sukcesu jest minimum 50% skuteczności, aby wrócić do poziomu startowego
– system ten wymusza na graczu granie określonych wcześniej kursów, co powoduje efekt grania na siłę w celu dorzucenia zdarzenia do wyrównania kursu

 

SYSTEM LABOUCHERE

Jest to system malejącej progresji. System ten powstał na potrzeby gry w ruletkę, więc dotyczy on również kursu 2.00. Strategia ta jest nieco bardziej zaawansowana od pozostałych systemów. Labouchere polega na skreślaniu skrajnych liczb w ciągu. Gracz przed rozpoczęciem gry decyduje ile chce wygrać i zapisuje listę liczb, których suma daje kwotę, którą chcemy osiągnąć. W każdym zawartym zakładzie stawiamy stawkę, która jest sumą pierwszej i ostatniej liczby z listy. Jeśli na liście jest jedna liczba, to stawka jest równa tej liczbie.

Jeśli zakład jest wygrany, gracz skreśla dwie liczby z listy. Jeśli zakład jest przegrany, należy dopisać przegraną kwotę na koniec listy. Proces ten jest kontynuowany aż do wykreślenia wszystkich liczb z listy albo do momentu, gdy gracz nie ma już wystarczającej sumy aby postawić następny zakład.

Weźmy przykład, gdy chcemy przeznaczyć na grę 30zł. Kwotę tą rozpisujemy w następujący sposób: 1-2-3-4-5-7-8. Suma tych cyfr daje 30 i każda oznacza stawkę zawartego zakładu. Według systemu pierwszy zakład obstawiamy za sumę skrajnych cyfr czyli 1+8 = 9. Jeżeli nasz zakład okaże się wygrany skreślamy dwie skrajne liczby ( stawki ) i wówczas nasza seria będzie wyglądać następująco: 2-3-4-5-7. Następny zakład zagramy za 2+7 czyli 9zł. Jeśli przegramy nasz zakład to dopisujemy cyfrę stanowiącą sumę przegranych jednostek czyli w tym wypadku 1+8 = 9. Nasza kolejna seria będzie wyglądać następująco: 1-2-3-4-5-7-8-9 i nasz następny zakład zagramy za 1+9 = 10zł. System ten jest kontynuowany do wykreślenie wszystkich liczb z listy lub do chwili, kiedy gracz nie ma już środków na grę.

Zalety systemu:

– wystarczy skuteczność na poziomie 33-40% przy kursie 2.00 żeby odnosić zysk w dłuższym okresie czasu
– stawki rosną dość wolno

Wady systemu:

– mały zysk w stosunku do ryzyka

 

SUREBETY

Ostatni z systemów, o którym pewnie każdy gracz słyszał to surebety. Jest to nic innego jak pewny zakład. Są to zakłady, które dadzą ci wygraną bez względu na wynik typowanego meczu. W tym systemie nie jest możliwa strata kapitału, ponieważ tutaj działa tylko matematyka i nie wymagana jest wiedza sportowa. Wszystko opiera się na różnicy kursów na dany zakład u różnych bukmacherów. Dane spotkanie gramy u bukmachera, który ma na nie najwyższy kurs. Na przykładzie tenisa wyszukujemy najwyższy kurs na zwycięstwo danego zawodnika u różnych bukmacherów

Weźmy przykład, gdy jeden bukmacher wystawił kursy na określone zdarzenie 1.50 i 2.20, a drugi 1.35 i 3.30. Jeżeli umiemy wyszukiwać takie zdarzenia możemy w łatwy sposób obliczyć ile wyniesie nasz zysk niezależnie od tego na kogo postawimy. Przyjmujemy sobie, że na zwycięstwo jednego zawodnika stawiamy 100zł i w naszym przypadku bierzemy największy kurs czyli 1.50. Zysk w przypadku wygranej wyniesie 150zł. Następnie dzielimy wartość wygranej przez kurs na drugiego zawodnika ( tutaj również wybieramy najwyższy kurs czyli 3.30 ), co da nam 150/3.30 = 45,45zł. Grając za stawkę 45,45zł na drugiego zawodnika otrzymamy również zysk w wysokości 150zł. Inwestując zatem kwotę 100 + 45,45 = 145,45zł zyskujemy 150 – 145,45 = 4,55 zł. Następnie zysk dzielimy przez zainwestowaną kwotę i mnożymy wynik *100, co daje nam 4,55/150 * 100 = 3,03% zysku z surebetu.

Zalety systemu:

– gwarantowany zysk
– nie potrzebujemy wiedzy o sporcie

Wady systemu:

– niezbędny jest wysoki kapitał
– konieczność posiadania wielu kont bukmacherskich
– system ten jest dla doświadczonych graczy

Bukmacherzy czasem stosują swoje regulaminy w takich sytuacjach i wykluczają gracza ze swojej strony, albo dokonują zwrotu zakładu, zamiast wygranej. Teoretycznie jest to system bez ryzyka. W praktyce… nie zawsze.

Bukmacherka może uzależnić. Graj odpowiedzialnie!

Dodaj komentarz

Please Login to comment
  Subscribe  
Powiadom o