Systemy bukmacherskie są popularne wśród wielu typerów. Jednym z nich jest tzw. ciąg Fibonacciego. Czy jest to jeden z najlepszych sposobów na wygraną, czy zbyt ryzykowna metoda obstawiania? Przyglądamy się temu bliżej jednocześnie tłumacząc wszystkie najważniejsze kwestie.

Jak działa system Fibonacciego?

Na wstępnie wyjaśnimy zasadę działania samego algorytmu. Ciąg Fibonacciego bazuje na bardzo prostym schemacie – zaczynamy od zera i jedynki. Następnie każda kolejna liczba, pojawiającą się w ciągu ma stanowić sumę dwóch poprzednich liczb.

Ciąg Fibonacciego w zakładach bukmacherskich ma sens, jednak wyłącznie przy graniu z kursem nie mniejszym niż 2.62. Stanowi on niezbędne minimum, aby dzięki wygranej możliwe było odzyskanie środków straconych w ramach serii wcześniej poniesionych porażek.

Zastosowaniu ciągu Fibonacciego w zakładach bukmacherskich

Istnieją dwie proste reguły pozwalające przenieść na płaszczyznę systemów bukmacherskich ciąg Fibonacciego. Zgodnie z pierwszą zakładamy, że będziemy przesuwać się po ciągu o jedną liczbę w prawo przy każdej przegranej. Natomiast zgodnie z drugą, że po każdym zwycięstwie przesuniemy się o jedną pozycję w lewo.

Dla uproszczenia przyjmijmy, że szukamy wydarzeń wyłącznie z kursem 3.00 i naszą wyjściową stawką jest 10 PLN. Podobnie jak przy innych systemach progresywnych, stosując ciąg Fibonacciego w zakładach bukmacherskich, jedną z dobrych opcji jest granie na remisy. Zakładając zatem, że zagraliśmy 8 etapów i dopiero ostatni z nich zakończył się upragnionym przez nas remisem, kwoty inwestowanych środków oraz finalnych wygranych prezentowałby się następująco:

Etapy

ZainwestowanoSuma strat/zysku
1. Etap (wynik inny, niż remis*)10 PLN

- 10 PLN

2. Etap*

10 PLN- 20 PLN
3. Etap*20 PLN

- 30 PLN

4. Etap*

30 PLN- 60 PLN
5. Etap*50 PLN

- 120 PLN

6. Etap*80 PLN

- 240 PLN

7. Etap*130 PLN

- 480 PLN

8. Etap (remis)210 PLN

+ 150 PLN

Bazując na powyższym przykładzie, można wyciągnąć dwa kluczowe wnioski:

  • Ciąg Fibonacciego w zakładach bukmacherskich pozwala sumarycznie uzyskać atrakcyjną wygraną nawet po dość długiej serii porażek
  • System umożliwia potencjalne wysokie wygrane wyłącznie przy założeniu odpowiednio długiego cyklu gry

Zalety systemu Fibonacciego w zakładach bukmacherskich

Co do zasady, atuty, którymi odznacza się progresja Fibonacciego, pokrywają się z zaletami pozostałych systemów progresywnych. Sprowadzają się one do uzyskania pewnej kontroli nad ryzykiem podczas obstawiania zakładów wzajemnych. Zamiast inwestować od razu dużą kwotę w niepewny typ, korzystamy tutaj z konkretnego algorytmu.

Przy odpowiednio dużym budżecie pozwoli on nam ponieść sporą liczbę porażek możliwych do finalnego odrobienia już pojedynczym zwycięstwem. Warto również wykorzystać ewentualnie dostępne bonusy bez depozytu, o ile dany bukmacher taki proponuje. System ten cechuje się relatywnie dużym bezpieczeństwem gry. Jakie są wszystkie zalety systemu Fibonacciego?

  • Potencjalnie wysoka wygrana przy długim cyklu gry
  • Możliwość odrobienia strat jedną wysoką wygraną
  • Bezpieczniejszy niż system Martingale'a