System bukmacherski ciągu Fibonacciego należy do tzw. systemów progresywnych, które w ogólnym ujęciu cieszą się ze strony graczy równie dużą sympatią, co antypatią. Zwolennicy tego rodzaju rozwiązań stoją na stanowisku, że jest to jedyny związany z hazardem racjonalny sposób na pomnażanie swoich środków. Podczas gdy przeciwnicy wychodzą z założenia, iż tylko agresywna gra może przynieść wymierne korzyści. Więc jeśli ktoś nie jest gotowy na poniesienie ryzyka, w ogóle nie powinien zajmować się bukmacherką.

Konflikt ten wynika ze skrajnie różnego podejścia do ryzyka. To ryzyko, które przybierają typerzy, a ze względu na zupełnie inne w stosunku do siebie plusy i minusy obu wariantów gry, „konflikt” prawdopodobnie nigdy nie zostanie rozwiązany. My również nie będziemy podejmować się prób jego rozstrzygnięcia. Zamiast tego wyjaśnimy, na czym polega progresja Fibonacciego w odniesieniu do zakładów wzajemnych. Natomiast pozostawimy pole do własnych wniosków i decyzji.

Jak działa progresja Fibonacciego?

progresja fibonacciego

Na wstępnie wyjaśnimy zasadę działania samego algorytmu. Ciąg Fibonacciego bazuje na bardzo prostym schemacie – zaczynamy od zera i jedynki. Następnie każda kolejna liczba pojawiającą się w ciągu ma stanowić sumę dwóch poprzednich. W ten sposób dla ciągu o długości np. 15 liczb (nie licząc zera) jego postać prezentowałaby się następująco:

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610

Po spojrzeniu na ten przykład zasada działania całej konstrukcji staje się oczywista. 610 stanowi sumę 377 oraz 233, 377 sumę 233 oraz 144; 233 sumę 144 oraz 89 itd.

Pomimo dużej prostoty całego algorytmu, obecny jest on w bardzo rozmaitych dziedzinach życia. Obejmujących nie tylko matematykę czy ekonomię, ale również m.in. przyrodę, biologię, muzykę, architekturę, sztukę czy też właśnie stawkowanie. Ciąg Fibonacciego w tym ostatnim wymienionym przypadku ma sens jednak wyłącznie przy zachowaniu pewnej złotej zasady, polegającej na tym, aby grać z kursem nie mniejszym niż 2.62, który stanowi niezbędne minimum, aby dzięki wygranej możliwe było odzyskanie środków straconych w ramach serii wcześniej poniesionych porażek.

Oprócz tego istnieją jeszcze dwie proste reguły pozwalające przenieść na płaszczyznę systemów bukmacherskich ciąg Fibonacciego. Zgodnie z pierwszą zakładamy, że będziemy przesuwać się po ciągu o jedną liczbę w prawo przy każdej przegranej. Natomiast zgodnie z drugą, że po każdym zwycięstwie przesuniemy się o jedną pozycję w lewo.

Ciąg Fibonacciego – Zastosowanie w Bukmacherce – Przykład

ciąg fibonnaciego zastosowanie

Aby znaleźć przełożenie pomiędzy opisywanym w teorii rozwiązaniem, a jego zastosowaniem w praktyce, spójrzmy na konkretny przykład. W jego ramach można wykorzystać system bukmacherski ciągu Fibonacciego.

Dla uproszczenia przyjmijmy, że szukamy wydarzeń wyłącznie z kursem 3.00 i naszą wyjściową stawką jest 10 zł. Podobnie jak przy innych systemach progresywnych, stosując ciąg Fibonacciego w zakładach bukmacherskich, jedną z dobrych opcji jest granie na remisy. Zakładając zatem, że zagraliśmy 8 etapów i dopiero ostatni z nich zakończył się upragnionym przez nas remisem, kwoty inwestowanych środków oraz finalnych wygranych prezentowałby się następująco:

  • 1 Etap (wynik inny, niż remis) – zainwestowano: 10 zł, suma strat/zysku: -10 zł,
  • 2 Etap (wynik inny, niż remis) – zainwestowano: 10 zł, suma strat/zysku: -20 zł,
  • 3 Etap (wynik inny, niż remis) – zainwestowano: 20 zł, suma strat/zysku: -30 zł,
  • 4 Etap (wynik inny, niż remis) – zainwestowano: 30 zł, suma strat/zysku: -60 zł,
  • 5 Etap (wynik inny, niż remis) – zainwestowano: 50 zł, suma strat/zysku: -120 zł,
  • 6 Etap (wynik inny, niż remis) – zainwestowano: 80 zł, suma strat/zysku: -240 zł,
  • 7 Etap (wynik inny, niż remis) – zainwestowano: 130 zł, suma strat/zysku: -480 zł,
  • 8 Etap (remis) – zainwestowano: 210 zł, suma strat/zysku: +150 zł (3*210-480).

Bazując na powyższym przykładzie, można wyciągnąć dwa kluczowe wnioski:

  1. Ciąg Fibonacciego w zakładach bukmacherskich pozwala sumarycznie uzyskać atrakcyjną wygraną nawet po dość długiej serii porażek,
  2. System umożliwia wysokie wygrane wyłącznie przy założeniu odpowiednio długiego cyklu gry – gdyby remis trafił się np. już na trzecim etapie, nasz zysk wyniósłby zaledwie 40 zł (3*20-20).

Sprawdź też: Bonusy bez depozytu

Na jakie korzyści może liczyć wykorzystujący ciąg Fibonacciego bukmacher?

plusy ciąg fibonacciego bukmacherska

Co do zasady, atuty, którymi odznacza się progresja Fibonacciego, pokrywają się z zaletami pozostałych systemów progresywnych. Sprowadzają się one do uzyskania pewnej kontroli nad ryzykiem podczas obstawiania zakładów wzajemnych. Zamiast inwestować od razu dużą kwotę w niepewny typ, korzystamy tutaj z konkretnego algorytmu. Przy odpowiednio dużym budżecie pozwoli on nam ponieść sporą liczbę porażek możliwych do finalnego odrobienia już pojedynczym zwycięstwem.

Jeśli chodzi o stawkowanie ciąg Fibonacciego w porównaniu do pozostałych progresywnych systemów bukmacherskich – w tym szczególności do systemu Martingale’a. Polega on na podwajaniu nakładów finansowych po każdej porażce – cechuje się relatywnie dużym bezpieczeństwem gry. Ze względu na stosunkowo powolny wzrost stawek, umożliwia on bowiem rozegranie na tyle dużej liczby etapów. Działa to tak, aby doświadczony gracz był w stanie, w którymś momencie, odnieść w końcu upragnione zwycięstwo.

Na koniec, w ramach ciekawostki, warto wspomnieć, że Leonardo Fibonacci tworzył swój ciąg w XIII wieku. Z całą pewnością nie miał na celu zrewolucjonizowania rynku zakładów wzajemnych. Biorąc pod uwagę fakt, iż branża ta w dzisiaj znanym kształcie wówczas nie istniała i miała jeszcze długo nie powstać, niniejszy wniosek wydaje się zupełnie oczywisty.

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że ów algorytm został opracowany nawet nie tyle w celach związanych stricte z rozwojem szeroko rozumianej matematyki, ile w związku z chęcią zobrazowania sposobu, zgodnie z którym… rozmnażają się króliki. Podobnie jednak jak z wieloma innymi wynalazkami w historii ludzkości, również i tutaj człowiek odnalazł zupełnie inne i kompletnie nieprzewidziane przez twórcę systemu zastosowanie. Czy słuszne? To już kwestia indywidualnej oceny wynikającej z umiejętności, podejścia i doświadczeń, które posiada wykorzystujący ciąg Fibonacciego bukmacher.

Sprawdź też: Zarobki skoczków narciarskich


Ciąg Fibonacciego bazuje na bardzo prostym schemacie – zaczynamy od zera i jedynki, a następnie każda kolejna liczba pojawiającą się w ciągu ma stanowić sumę dwóch poprzednich.
Tak, ciąg Fibonacciego może przynieść zyski. Oczywiście tak jak w przypadku innych systemów, wszystko zależy od wielu czynników wpływających na zakłady, przez co jest to bardzo trudne, ale nie napiszemy, że niemożliwe.