System Martingale'a w zakładach bukmacherskich, określany też często jako progresja Martingale'a, dotyczy specyficznego sposobu zarządzania kapitałem i ustalania wysokości stawek na poszczególne zakłady. W poniższym artykule wyjaśnimy, na czym polega system Martingale'a w praktyce.

Na czym polega system Martingale'a?

Progresja Martingale'a kieruje się dosyć prostą zasadą obliczania stawki następnego zakładu. Na początku musimy ustalić stawkę początkową. Kolejno stawiamy zakład, a gdy ten okazuje się nietrafiony, zawieramy następny kupon za stawkę dwukrotnie większą od poprzedniej, przy kursie na kuponie co najmniej 2.50.

Cały system Martingale'a swoje zasady działania opiera na hipotetycznej wygranej, która ze znaczną nawiązką zrekompensuje wszelkie wcześniejsze straty. Model teoretyczny wygląda bardzo interesująco, jednak to w nim leży cała pułapka. Tylko nieliczne osoby są w stanie wytrzymać psychicznie i finansowo tak agresywny styl gry, kiedy ciąg przegranych znacznie się wydłuża.

Pierwsza stawka

X

Druga stawka (jeśli przegraliśmy)

2X

Min. kurs

2.50

Historia Martingale

System Martingale'a bywa nazywany także klasyczną progresją. Za jego twórcę uważa się Johna Henry'ego Martindale (którego nazwisko następnie przekręcono na Martingale), angielskiego przedsiębiorcę, właściciela kasyn. Martindale, od którego nazwiska wywodzi się nazwa tego systemu bukmacherskiego, miał zachęcać klientów swoich lokali do obstawiania właśnie poprzez progresję, a więc podwajanie stawki po każdej porażce.

Martingale - wady i zalety systemu

System Martingale'a, jako jeden z systemów bukmacherskich, przyciąga uwagę graczy zainteresowanych schematami i matematycznym podejściem do obstawiania. Analizując system Martingale'a, możemy dojść do wniosku, że posiada on swoje plusy, ale także i minusy.

Zalety

  • Możliwość osiągania sporych zysków przy dużym kapitale początkowym
  • Nie jest wymagana wiedza o sporcie
  • Kupon w przypadku wygranej gwarantuje odzyskanie wszystkich utraconych środków
  • Szanse na wygraną zwiększają się wraz z doświadczeniem i zasobnością portfela gracza

Wady

  • Duże straty finansowe to potężne obciążenie psychiczne i realne ryzyko bankructwa
  • System ten należy traktować jako strategię dla graczy z dużym zapleczem finansowym
  • Wysokie kursy to często mała szansa trafienia