System martingale'a w zakładach bukmacherskich, określany też często jako progresja martingale'a, dotyczy specyficznego sposobu zarządzania kapitałem i ustalania wysokości stawek na poszczególne zakłady. W poniższym artykule wyjaśnimy, na czym polega system martingale'a w praktyce. Dlaczego występuje tu podwojenie stawek, a nie jakakolwiek inna wartość? Jakie system martingale'a zagrożenia niesie dla graczy i czy jest szansa na uniknięcie ogromnych strat podczas jego stosowania?

Na czym polega system martingale'a?

Progresja martingale'a kieruje się dosyć prostą zasadą obliczania stawki następnego zakładu. Ustalamy stawkę początkową i od niej zaczyna się cała „zabawa”. Dokonujemy zakładu, a gdy ten okazuje się nietrafiony, zawieramy następny kupon na stawkę dwukrotnie większą od poprzedniej, przy kursie na kuponie co najmniej 2.50. Teoretycznie można tak działać w nieskończoność, a wygrana wcześniej czy później musi przyjść.

Cały system martingale'a zasady działania opiera się na tej hipotetycznej wygranej, która –  gdy się pojawi – ze znaczną nawiązką zrekompensuje wszelkie wcześniejsze straty. Model teoretyczny wygląda bardzo interesująco, jednak to w nim leży cała pułapka. Tylko nieliczne osoby są w stanie wytrzymać psychicznie i finansowo tak agresywny styl gry, kiedy ciąg przegranych znacznie się wydłuża.

To, na czym polega system martingale'a, dobrze wyjaśnić na liczbach. Załóżmy, że stawka początkowa naszego zakładu na martingale system bukmacherski wynosi 10 zł. Przegrywamy 10 razy z rzędu. Ile zatem do tej pory poświęciliśmy pieniędzy? Kolejne stawki zakładu prezentują się następująco: 10, 20, 40, 80, 160, 320, 640, 1280, 2560, 5120...

Łącznie po 10 przegranych zakładach daje to kwotę 10232 zł. A przecież nic jeszcze nie wygraliśmy. Nie wiadomo też, czy jedenasty kupon będzie zwycięski. Co się stanie, jeśli wygrana zostanie osiągnięta dopiero przy 15 kuponie? 10240, 20480, 40960, 81920 i 163840. Raczej mało kto jest w stanie dokonać zakładu za 163840 zł.

Co dalej?

Wycofanie się w tym momencie wiązać się będzie z koniecznością pożegnania się na zawsze z kwotą 327 672 złote! A co jeśli w 15. turze nastąpi wygrana, po kursie 2.50? Wówczas gracz otrzyma na konto 409600. Zarobek na czysto wyniesie zatem 81 928 złotych. Powyższe wyliczenia mają charakter czysto hipotetyczny. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy nastąpi wygrana. 15 przegranych z rzędu to dosyć duża liczba, jednak w zakładach bukmacherskich nie jest ona oderwana od rzeczywistości.

System martingale'a upatruje szanse w wytrwałości gracza, który pomimo przegranych, będzie w stanie kontynuować grę na ustalonych zasadach, opartych o podwojenie stawek. Ta metoda gry nigdy nie jest zalecana osobom początkującym, które dopiero co poznają zasady obowiązujące w świecie zakładów bukmacherskich. W przypadku graczy zaawansowanych rekomendacja nie jest także tak oczywista. Osoby te powinny mieć ogromną wiedzę popartą statystykami, analizami i sprytem podczas tworzenia kuponów.

Pozwoli ona na wyliczenie średniego odstępu od wygranych, co będzie skutecznym czynnikiem predykcyjnym. Jeśli w ciągu wieloletniej kariery typerskiej wygrane pojawiają się np. co 5 kuponów, można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że stosując system martingale'a, będzie podobnie. Martingale system bukmacherski nie dotyczy bowiem analizy wydarzeń sportowych, a wyłącznie ustalania wysokości stawek. Wielu graczy zaleca stosowanie tej strategii do obstawiania remisów, szczególnie w przypadku takich dyscyplin, jak piłka nożna i hokej, gdzie zdarzają się one dużo częściej niż np. w koszykówce.

Zalety systemu martingale'a

Analizując system martingale'a zasady, możemy dojść do kilku ważnych zalet. Należy do nich możliwość osiągania gigantycznych zysków przy posiadanym dużym kapitale początkowym. Oczywiście dodajmy, że jest to tylko teoria, a wszystko zależy od skuteczności naszych typów. Nawet obstawianie bez żadnej uprzedniej analizy, wcześniej czy później, przyniesie sukces.

Każdy kupon w przypadku wygranej gwarantuje odzyskanie wszystkich utraconych środków, a na dodatek – osiągnięcie znacznego zysku. System martingale'a szanse na wygraną zwiększają się wraz z doświadczeniem i zasobnością portfela gracza.

System Martingale'a — Zagrożenia

Progresja martingale'a niesie jednak ze sobą szereg katastrofalnych w skutkach zagrożeń. Wycofanie się z zakładu ze stratą kilkuset złotych spowoduje tylko nieprzyjemne uczucia i złość, ale być może konieczność zaciśnięcia pasa w przyszłym miesiącu. Straty rzędu dziesiątek tysięcy złotych to potężne obciążenie psychiczne i realne ryzyko bankructwa.

Dlatego system ten należy traktować jak potężną broń obosieczną, której kierunek ataku trudno przewidzieć i kontrolować. Analizując zagadnienie widać wyraźnie, że system martingale'a zagrożenia niesie bardzo duże, chociaż obietnica wygranych także pozostaje kusząca.


Na czym polega system Martingale'a?
Ustalamy stawkę początkową i od niej zaczyna się cała „zabawa”. Dokonujemy zakładu, a gdy ten okazuje się nietrafiony, zawieramy następny kupon na stawkę dwukrotnie większą od poprzedniej, przy kursie na kuponie co najmniej 2.50.
Czy system Martingale'a jest opłacalny?
Tak jak w przypadku innych systemów, jest to zależne od samych graczy i wielu innych czynników, także ciężko jednoznacznie określić czy jest to opłacalne. Z pewnością możemy stwierdzić, że jest on bardzo ryzykowny.