Systemy bukmacherskie

Każdy gracz poszukuje idealnego sposobu na wygrane u bukmacherów. Jednym z nich może być zastosowanie w praktyce systemów bukmacherskich. Ich teoretyczna znajomość to dopiero początek. Jakie systemy bukmacherskie są najskuteczniejsze i na czym polegają?

Systemy bukmacherskie - czym są?

W zakładach bukmacherskich oprócz naszej własnej analizy i przypuszczeń wielką rolę odgrywa matematyka, dzięki której powstało sporo użytecznych systemów i metod, które mają nam pomóc w osiągnięciu sukcesu. Cała filozofia systemów bukmacherskich to odpowiednie zarządzanie naszym budżetem i stawkami. Zacznijmy od czynników, które warunkują wybór odpowiedniego dla nas systemu. Należą do nich:

 • Wysokość kapitału początkowego - czyli inaczej budżet, którym dysponujemy. Odpowiedni budżet to bardzo ważny aspekt. Większość ze strategii nastawionych jest na długoterminowy zysk, co oznacza, że wysoki budżet może okazać się niezbędny.
 • Wiedza sportowa - żaden z systemów i metod nie będzie działał poprawnie, jeśli nasze typy będą nieskuteczne. W doborze strategii najlepiej wybrać dyscyplinę, w której czujemy się naprawdę mocni. Warto tutaj dodać, że wysokie zyski będą osiągać osoby, które potrafią wyszukiwać wartościowe typy (valuebety). Wyjątkiem jest tutaj strategia surebetów, w której liczy się wiedza matematyczna.
 • Stopień podejmowanego ryzyka - każda strategia jest mniej lub bardziej podatna na straty. Wszystkie systemy bukmacherskie są nastawione na przynoszenie profitów, jednak należy pamiętać, że żaden z nich ich nie gwarantuje.

Po co są systemy bukmacherskie?

Systemy bukmacherskie zostały stworzone, by za pomocą pewnych określonych schematów działania zapewnić graczowi określony zysk. Innymi słowy, systemy bukmacherskie to zaawansowane sposoby typowania, oparte na dobieraniu odpowiedniej strategii, stawki i kursu. Ich głównym celem jest minimalizacja ryzyka i potencjalne zwiększenie zysku.

Najlepsze systemy bukmacherskie

Zakłady bukmacherskie istnieją już od wielu lat. W tym czasie zdołało się wykształcić wiele bardziej lub mniej popularnych matematycznych systemów bukmacherskich. Przyjrzyjmy się więc najlepszym z nich.

System płaskiej stawki

Opis systemów bukmacherskich zaczniemy od najpopularniejszego i zarazem najprostszego, czyli strategii płaskiej stawki. Polega ona na tym, że każdy nasz zakład, niezależnie od tego, czy jest to zakład pojedynczy, czy akumulowany, gramy za tę samą ustaloną przez nas stawkę w zależności od naszego budżetu. W tym systemie, jak i praktycznie w każdym innym, najważniejsze jest odpowiednie zarządzanie naszym budżetem.

Przyjmuje się, że pojedynczy zakład nie powinien przekraczać 2-5% całości kapitału przeznaczonego na grę. Zwiększamy stawkę, jeśli typ uważamy za bardzo prawdopodobny (czyli 5% stawki), a w razie gdy jest to zakład obarczony większym ryzykiem, stawiamy za 2%.

Zalety systemu:

 • małe ryzyko bankructwa
 • system ten pozwala graczom oszacować, czy dobierają odpowiednie typy, które w dłuższej perspektywie generują zyski
 • można za pomocą tej metody zbadać wartość naszych typów

Wady systemu:

 • stawkę stosujemy do wszystkich zakładów bez względu na kurs, tym samym czasem zwycięstwa przynoszą niewielkie zyski

Stawkowanie procentowe

Jest to system stawkowania, w którym wybieramy jaki procent naszego kapitału będziemy przeznaczać na dany zakład. Jest to bardzo podobna metoda do płaskiej stawki, jednak w tym przypadku większą rolę odgrywa nasz kapitał. Gdy przegrywamy nasze stawki będą maleć, a gdy wygrywamy - rosnąć.

Warto zobrazować to przykładem. Jeśli posiadamy kapitał 1000 PLN i przeznaczamy na każdy kupon 2% kapitału, to na pierwszy zakład przeznaczymy 20 PLN. Przy założeniu kursu 2.00, jeśli trafimy, to w kolejnym przeznaczamy 2% z nowego budżetu (1020 PLN) czyli 20,40 PLN. Jeśli nasz zakład okaże się przegrany, to na kolejny zakład również przeznaczamy 2%, ale tym razem z 980 PLN czyli 19,60 PLN.

Zalety systemu:

 • wyższy kapitał końcowy niż w przypadku systemu płaskiej stawki
 • małe ryzyko bankructwa
 • znakomity system dla początkujących graczy

Wady systemu:

 • nieco wyższe prawdopodobieństwo nieuzyskania profitu w porównaniu do płaskiej stawki

System Martingale

Jest to najstarszy i najbardziej znany system polegający na progresji. System Martingale polega na podwajaniu stawek po poprzednim przegranym zakładzie i powrotu do stawki początkowej w przypadku wygranej. Cechą charakterystyczną tego systemu to obstawianie remisów, a najlepszymi dyscyplinami do tego typu gry jest piłka nożna i hokej.

Istotnym punktem jest tutaj prawidłowy dobór drużyny i ligi. Kryteria doboru są różne, ale głównie należy posłużyć się statystykami z aktualnego sezonu i bezpośrednich meczów. Co warte podkreślenia, metoda ta wymaga dość dużego kapitału.

Zalety systemu:

 • duże prawdopodobieństwo osiągnięcia zysku

Wady systemu:

 • musimy posiadać spory kapitał początkowy
 • duże ryzyko utraty kapitału

System Kelly’ego

System ten jest przeznaczony dla graczy bardziej zaawansowanych, którzy potrafią wynajdować najbardziej wartościowe spotkania. System ma za zadanie obliczenie potencjalnej stawki na dane zdarzenie.

Jak już wspomnieliśmy, w tym systemie duże znaczenie ma wiedza sportowa, ponieważ tylko przy regularnej grze kryterium Kelly'ego może prowadzić do maksymalizacji zarobków. W zastosowaniu systemu bukmacherskiego Kelly’ego niezwykle ważne jest prawidłowe oszacowanie szans na dane wydarzenie sportowe.

Zalety systemu:

 • bardzo dobre zarządzanie budżetem
 • określenie procentowych szans na powodzenie zakładu
 • maksymalizacja zysków w dłuższym okresie

Wady systemu:

 • wymagana jest duża wiedza sportowa
 • system ten jest przeznaczony dla zaawansowanych graczy

Ciąg Fibonacciego

Jest to kolejny system opierający się na podwyższaniu stawek. Ta strategia bukmacherska, podobnie jak system Martingale'a, jest najlepsza do zastosowania w przypadku obstawiania remisów (lub innych zakładów z kursem 2,5 - 4,0). Tutaj kolejna stawka jest sumą dwóch poprzednich stawek. Najlepiej ciąg Fibonacciego obrazuje wzór:

N3 = N1 + N2

Oznacza to, że po dwóch liczbach początkowych każda kolejna liczba ciągu jest sumą dwóch poprzedzających ją liczb. Na przykład, ciąg rozpoczyna się w następujący sposób: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34 itd. Na przykład: jeśli chcemy zacząć grę od poziomu 7 w ciągu. Poziom 7, jeśli ustaliliśmy sobie stawkę początkową np. 5 PLN, wyniesie 65 PLN, ponieważ nasz ciąg wyniesie odpowiednio 5, 5, 10, 15, 25, 40, 65.

Jeżeli nasz zakład okaże się wygrany to cofamy się o jeden poziom i następny zakład gramy za 40 PLN. Jeżeli jednak przegramy, to kolejny zakład gramy za stawkę z poziomu 8, czyli 105 PLN, ponieważ 65 + 40 = 105.

Zalety systemu:

 • mniejszy budżet niż w przypadku zwykłej progresji
 • powolny wzrost stawek w początkowej fazie

Wady systemu:

 • system nie działa w przypadku długiej serii porażek
 • niewielkie zyski
 • niezbędny jest spory kapitał początkowy

System D’Alemberta

W tym systemie bukmacherskim kolejne stawki zwiększane i zmniejszane są o 1 jednostkę (ciąg arytmetyczny). System ten podobnie jak każdy inny jest oparty na odpowiednim doboru stawek i wymaga on grania kursów powyżej 2.00.

Każdy przegrany kupon powoduje wzrost wartości stawki następnego zakładu o 1 jednostkę. W przypadku wygranej zakład powoduje pomniejszenie stawki kolejnego zakładu również o 1 jednostkę. Co istotne, gracz nie może zagrać za kwotę mniejszą od stawki początkowej.

Zalety systemu:

 • bardzo mała możliwość bankructwa
 • możliwość stopniowego grania coraz agresywniej bez podwajania swojego zakłady przy każdej przegranej

Wady systemu:

 • warunkiem sukcesu jest minimum 50% skuteczności, aby wrócić do poziomu startowego
 • system ten wymusza na graczu granie określonych wcześniej kursów, co powoduje efekt grania na siłę w celu dorzucenia zdarzenia do wyrównania kursu

System Labouchere

Jest to system bukmacherski malejącej progresji. Polega to na powiększaniu stawki zakładu po każdym przegranym zakładzie. System Labouchere polega na skreślaniu skrajnych liczb w ciągu. Gracz przed rozpoczęciem gry decyduje, ile chce wygrać i zapisuje listę liczb, których suma daje kwotę, którą chcemy osiągnąć. W każdym zawartym zakładzie stawiamy stawkę, która jest sumą pierwszej i ostatniej liczby z listy. Jeśli na liście jest jedna liczba, to stawka jest równa tej liczbie.

Gdy zakład jest wygrany, gracz skreśla dwie liczby z listy. Jeśli zakład jest przegrany, należy dopisać przegraną kwotę na koniec listy. Proces ten jest kontynuowany aż do wykreślenia wszystkich liczb z listy albo do momentu, gdy gracz nie ma już wystarczającej sumy aby postawić następny zakład.

Zalety systemu:

 • wystarczy skuteczność na poziomie 33-40% przy kursie 2.00 żeby odnosić zysk w dłuższym okresie
 • stawki rosną dość wolno

Wady systemu:

 • mały zysk w stosunku do ryzyka

Surebety

Surebety to nic innego jak pewne zakłady. Są to zakłady, które dają nam wygraną bez względu na wynik typowanego meczu. Taki system bukmacherski uniemożliwia stratę kapitału, ponieważ tutaj działa tylko matematyka i nie jest wymagana wiedza sportowa. Wszystko opiera się na różnicy kursów na dany zakład u różnych bukmacherów. Dane spotkanie gramy u bukmachera, który ma na nie najwyższy kurs.

Jeśli jeden z bukmacherów w spotkaniu tenisa ziemnego oferuje zwycięstwo jednego gracza po kursie 2.20, a drugi bukmacher oferuje zwycięstwo jego rywala po kursie kurs 2.10, mamy do czynienia z surebetem. Należy obstawić taką samą liczbę pieniędzy na pierwszego oraz drugiego gracza, by niezależnie od rozstrzygnięcia meczu zarobić.

Zalety systemu:

 • gwarantowany zysk
 • nie potrzebujemy wiedzy o sporcie

Wady systemu:

 • niezbędny jest wysoki kapitał
 • konieczność posiadania wielu kont bukmacherskich
 • system ten jest przeznaczony dla doświadczonych graczy

O czym pamiętać stosując systemy bukmacherskie?

Przed rozpoczęciem gry naszym wybranym systemem musimy przyjąć pewne założenia i kurczowo się ich trzymać. Opłacalność systemu bukmacherskiego to nie tylko zysk, ale także kwestia, czy profit jest adekwatny do podejmowanego ryzyka. Nieodłącznym elementem systemów jest właśnie ryzyko związane z potencjalną stratą środków.

Dopiero po zagraniu kilkudziesięciu lub nawet kilkuset zakładów jesteśmy w stanie określić, czy wypracowany zysk jest dla nas opłacalny. Pamiętajmy też, że nasze oczekiwania nie mogą być zbyt wysokie. Nie możemy od razu zakładać, że nasz zysk z danego systemu wyniesie np. 200% w skali miesiąca, ponieważ jest to w zasadzie niemożliwe do osiągnięcia. O czym jeszcze musimy pamiętać?

 • Odpowiednie zarządzanie budżetem
 • Dopasowanie stawki do naszych możliwości finansowych
 • Cierpliwe nastawienie