System Kelly

0

System oparty na procentowym szacowaniu wyniku danego spotkania. Oparty jest na podstawieniu odpowiednich wartości do wzoru opracowanego przez amerykańskiego naukowca Johna Kelly. Aby grać tym systemem musimy mieć rozpracowane bardzo dobrze dane rozgrywki, a także znać historię spotkań między danymi zespołami. Przyda się także troche wiedzy matematycznej związanej z kolejnością rozwiązywania działań [dblpt]D Wzór z którego będziemy korzystać grając tym systemem przedstawia się następująco:

Stawka = [K x (p x k -1)] : k – 1

K– kapitał, który przeznaczamy na grę
p – Prawdopodobieństwo szans trafności typu, oszacowane przez nas, zapisane w procentach
k – kurs na to zdarzenie
x – mnożenie

Załóżmy, że bierzemy za przykład Gran Derbi, czyli starcie Barcelony z Realem w La Liga. Barcelona wystąpi w roli gospodarza. Nasz typ to wygrana Realu. Czas więc przystąpić do analizy. Patrząc na bezpośrednie pojedynki ligowe tych dwóch zespołów, gdzie Barcelona była gospodarzem, widzimy, że Duma Katalonii wygrała dwa razy, dwa razy górą byli Królewscy i raz padł remis. Uwzględniamy także ostatnie spotkania obu zespołów i czynniki taki jak np. fakt, że Real w tym sezonie skupia się na wygraniu ligi, kosztem nawet Ligi Mistrzów. Oszacowaliśmy, że szanse na wygraną realu są w okolicach 38 procent, a kurs na to zdarzenie wynosi 3.60. Czas więc podstawić do wzoru odpowiednie wartości. Nasz budżet łączny na grę to 1000zł.

Stawka = [1000 x (38% x 3.60 – 1) : 3.60 – 1
Stawka = [1000 x (1.37 – 1): 2.60
Stawka = [1000 x 0.37): 2.60
Stawka = 370 : 2.60
Stawka = 138,46zł

Tak więc z wyliczeń wynika, że odpowiednią stawką do tego zakładu będzie kwota 138 złotych i 46 groszy, co przy kursie 3.60 daje nam potencjalną wygraną na poziomie 498 złotych i 45 groszy. Tak więc potencjalny czysty zysk będzie w okolicach 360zł.
System Kelly stosuje się przy grze na wysokie kursy (1.90+). Tutaj więc przydaje się szukanie tzw. Valuebet’ów, o których pisaliśmy w osobnym temacie. System ten jest przeznaczony głównie dla zaawansowanych graczy ze względu na konieczność procentowego oszacowania wyniku danego spotkania. Warto też mieć zabezpieczony odpowiedni budżet by ewentualne przegrane nie były dla nas mocno odczuwalne.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o