System Kelly'ego oparty na procentowym szacowaniu wyniku danego spotkania. Zasada działania polega na podstawieniu odpowiednich wartości do wzoru opracowanego przez amerykańskiego naukowca Johna Kelly'ego. Aby grać tym systemem, musimy mieć rozpracowane bardzo dobrze dane rozgrywki, a także znać historię spotkań między danymi zespołami. Przyda się także trochę wiedzy matematycznej związanej z kolejnością rozwiązywania działań. Wzór, z którego będziemy korzystać, grając tym systemem, przedstawia się następująco:

Stawka = [K x (p x k -1)] : k – 1

K – kapitał, który przeznaczamy na grę,
p – prawdopodobieństwo szans trafności typu, oszacowane przez nas, zapisane w procentach,
k – kurs na to zdarzenie,
x – mnożenie.

Załóżmy, że bierzemy za przykład Gran Derbi, czyli starcie Barcelony z Realem w La Liga. Barcelona wystąpi w roli gospodarza. Nasz typ to wygrana Realu Madryt. Czas więc przystąpić do analizy. Patrząc na bezpośrednie pojedynki ligowe tych dwóch zespołów, gdzie Barcelona była gospodarzem, widzimy, że Duma Katalonii wygrała dwa razy, dwa razy górą byli Królewscy i raz padł remis. Uwzględniamy także ostatnie spotkania obu zespołów i czynniki takie jak np. fakt, że Real w tym sezonie skupia się na wygraniu ligi, kosztem nawet Ligi Mistrzów. Oszacowaliśmy, że szanse na wygraną Realu są w okolicach 38 procent, a kurs na to zdarzenie wynosi 3.60. Czas więc podstawić do wzoru odpowiednie wartości. Nasz budżet łączny na grę to 1000 zł.

Stawka = [1000 x (38% x 3.60 – 1) : 3.60 – 1
Stawka = [1000 x (1.37 – 1): 2.60
Stawka = [1000 x 0.37): 2.60
Stawka = 370 : 2.60
Stawka = 138,46 zł

Tak więc z wyliczeń wynika, że odpowiednią stawką do tego zakładu będzie kwota 138 złotych i 46 groszy, co przy kursie 3.60 daje nam potencjalną wygraną na poziomie 498 złotych i 45 groszy. Tak więc teoretyczny czysty zysk będzie w okolicach 360 zł.
System Kelly stosuje się przy grze na wysokie kursy (1.90+). Tutaj więc przydaje się szukanie tzw. valuebet’ów, o których pisaliśmy w osobnym temacie. System ten jest przeznaczony głównie dla zaawansowanych graczy ze względu na konieczność procentowego oszacowania wyniku danego spotkania. Warto też mieć zabezpieczony odpowiedni budżet by ewentualne przegrane nie były dla nas mocno odczuwalne.

System Kelly'ego został stworzony przez amerykańskiego matematyka Johna Kelly'ego jako gotowa formuła do ustalania stawek w zakładach bukmacherskich. Jego stosowanie nie należy do najłatwiejszych; sam wzór może odstraszać humanistów, a dodatkowo podlega on szeregowi sportowych czynników. Sam fakt, że kryterium Kelly'ego ma logiczne podstawy wynikające z matematyki i statystyki, nie oznacza jednak, że będzie on zawsze skuteczny. Nie jest tak, że zapoznanie się z tą metodą na zarządzanie stawkami zakładowymi prowadzi graczy wyłącznie do sukcesów. Niestety, zawsze jest jakieś „ale". Jednak w rękach wytrawnego gracza, system Kelly'ego może stać się bardzo efektywny.

Postaramy się wyjaśnić, czym jest Kelly system na zakłady bukmacherskie oraz jakimi zasadami się kieruje. Podstawową funkcją tej metodologii jest maksymalizacja zysku przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka utraty kapitału. Mając jasny cel na horyzoncie, system Kelly'ego proponuje dopasowanie optymalnych stawek na zakłady z uwzględnieniem finansowych możliwości danego gracza.

Co to jest system Kelly'ego w zakładach bukmacherskich?

czym jest system kellyego

System Kelly'ego to metoda na ustalanie stawek poszczególnych zakładów, na podstawie kalkulacji matematycznych. Nie dotyka on obszaru analitycznego i sfery ustalania, który zakład jest wart obstawienia. Dotyczy wyłącznie zarządzania kapitałem i jednoczesnej maksymalizacji i minimalizacji ryzyka. Jakkolwiek dziwnie to brzmi, takie stwierdzenie ma głęboki sens.

W zakładach bukmacherskich, jak i w każdej innej inwestycji finansowej, wyższy zysk zawsze wiąże się z wyższym ryzykiem. System Kelly'ego celuje w wysokie zyski, jednak oferuje także bufor bezpieczeństwa w postaci ustalenia maksymalnego pułapu na stawki zakładowe. W kolejnym akapicie omówimy sobie zasady, na podstawie których działa kalkulator kryterium Kelly'ego. Należy po prostu zapamiętać, że system ten określa optymalne składowanie zakładów, ale daje zalecenia, na które zakłady warto typować.

Jak działa system Kelly'ego?

Zanim wyjaśnimy zasady działania kryterium Kelly'ego, należy wprowadzić pojęcie „valuebet", które jest integralną częścią omawianego systemu. Valuebet to nic innego jak, dosłownie: wartościowy zakład. Valuebet pojawia się wówczas, gdy kurs na konkretne zdarzenie u bukmachera jest wyższy, niż wynikałoby to z naszej własnej analizy prawdopodobieństwa zaistnienia danego wyniku. Oczywiście prawdopodobieństwo określane jest z dużym marginesem błędu, dlatego wartość każdego zakładu nie może być obliczona z dużą szczegółowością, a jedynie określona na podstawie ogólnej statystyki.

Przejdźmy teraz do sedna systemu i omówmy wzór na obliczanie stawek, który wygląda następująco: [ K * (p * k - 1)] / (k – 1).

Wyjaśnimy najpierw legendę: duże K to kapitał gracza, małe k oznacza kurs na dany zakład. Litera "p" jest tutaj kluczem do sukcesu, a jednocześnie parametrem trudnym do ustalenia. Oznacza prawdopodobieństwo na wygraną zakładu. Widać wyraźnie ze wzoru, że relacja p * k musi przekraczać wartość 1, gdyż inaczej obliczenia nie miałyby sensu.

Co to oznacza? Dany zakład musi być valuebetem, przynajmniej w świadomości gracza. Wzór zatem można stosować i daje on precyzyjne wyliczenia na optymalne składowanie zakładów, ale jego skuteczność jest w pełni zależna od subiektywnej oceny prawdopodobieństwa typera. Kalkulator kryterium Kelly'ego nie stanowi magicznej formuły na sukces, a jedynie pomoc dla doświadczonych graczy.

Czy system Kelly'ego warto stosować w swojej strategii?

stosowanie system kelly

Mając za sobą wyjaśnienie, co to jest system Kelly'ego w zakładach bukmacherskich, należy się zastanowić, jak dalece rozsądne będzie włączenie go do swojej strategii.

Podstawowym warunkiem skuteczności systemu jest umiejętność wyszukiwania valuebetów przez typera. Przychodzi ona wraz z wiedzą i doświadczeniem na rynku, jednak nie jest u nikogo gwarantowana. Valuebety najłatwiej znaleźć tam, gdzie mamy największą ekspertyzę. Przykładowo, jeśli wiemy niemal wszystko o danej drużynie piłkarskiej lub lidze, możemy z tysięcy czynników wyłuskać te najistotniejsze dla przebiegu konkretnego spotkania. Możemy wiedzieć więcej od analityków bukmachera i dostrzec nieoszacowanie przez nich wartości danej drużyny.

Jeśli valuebety będziemy znajdować coraz częściej, a nasze prognozy okażą się skuteczne, można pokusić się o zastosowanie takiego mechanizmu jak Kelly system na zakłady bukmacherskie, który zwielokrotni uzyskiwane korzyści finansowe. Ma on wiele zalet. Zajmuje się ochroną kapitału gracza, aby jak najbardziej ograniczyć ryzyko jego całkowitej utraty. System Kelly'ego pozostaje najbardziej skuteczny w dłuższej perspektywie, zapewniając wysokie stopy zwrotu z inwestycji. Dopiero długotrwałe inwestowanie da graczowi solidną bazę statystyczną, która pozwoli na rzetelną ocenę własnej skuteczności predykcyjnej. Kluczowe jest jednak uprzednie posiadanie przez typera wysokiego procentu wygranych zakładów, co świadczy o jego dużej wiedzy i umiejętnościach. Wtedy kryterium Kelly'ego staje się atrakcyjnym narzędziem na drodze do pomnażania zysków, grając u najlepszych bukmacherów.


Czym jest system Kelly'ego?
System Kelly'ego to metoda na ustalanie stawek poszczególnych zakładów, na podstawie kalkulacji matematycznych.
Jak stosować system Kelly'ego?
Aby zastosować system Kelly'ego należy użyć wzoru na obliczanie stawek, który wygląda następująco: [ K * (p * k - 1)] / (k – 1). Duże K to kapitał gracza, małe k oznacza kurs na dany zakład. Litera "p" jest tutaj kluczem do sukcesu, a jednocześnie parametrem trudnym do ustalenia. Oznacza prawdopodobieństwo na wygraną zakładu.