Valuebet to system stosowany głównie przez osoby, które swoje już przeżyły z bukmacherką. Opiera się on na dokładnej analizie danego spotkania/meczu/zawodów. Uwzględnić należy wszystkie czynniki mogące wpłynąć na wynik. O Valuebecie mówimy gdy nasza analiza odbiega od kursów wystawionych przez buki. Doskonałym przykładem może być finał turnieju tenisowego ATP Finals 2016, gdzie buki faworyzowały mocno wygraną Djokovicia, wystawiając kurs w okolicach 1.40, a na Murray’a ~2.80/3.00. Większość obserwatorów i znawców tenisa zgodnie stwierdziła, że jest to zdecydowanie za duża dysproporcja w kursach i granie po kursie 1.40 mijało się z celem, gdyż przeciwnik miał za sobą niesamowity rok i cały czas utrzymywał wysoką formę. Value było tutaj granie właśnie tego wyższego kursu, ewentualnie jakieś handicapy dodatnie w stronę „dwójki”.
Jest to jednocześnie najprostszy i najtrudniejszy system gry.

Co to jest Valuebet?

We wcześniejszym akapicie wyjaśniliśmy w miarę wyczerpująco, czym jest valuebet. Opis ten można byłoby jednak rozszerzyć o kilka komplementarnych elementów. Przede wszystkim skupmy się na chwilę na dosłownym znaczeniu tego hasła, co pozwoli Ci lepiej zrozumieć jego istotę.

Otóż samo hasło valuebet wywodzi się z języka angielskiego i stanowi ono połączenie dwóch następujących słów: value (oznaczającego wartość) oraz bet, czyli – z czego na pewno zdaje sobie sprawę każdy typer – zakład. Całą frazę można zatem dość bezpiecznie przetłumaczyć jako po prostu „wartościowy zakład bukmacherski”, którego obstawienie wydaje się bardzo korzystne już na pierwszy rzut oka.

To, jak znaleźć valuebet opisaliśmy nieco dokładniej w dalszej części wpisu. Na ten moment zapamiętaj po prostu, że jest on wyjątkowo opłacalnym dla typera i jednocześnie niekorzystnym dla bukmachera zakładem, który bierze się stąd, że buk najprawdopodobniej zawyżył w ramach niego kurs, co często jest wynikiem zwyczajnie błędnego oszacowania szansy na zwycięstwo jednej ze stron danego spotkania.

Jak wyznaczyć Valuebet?

valuebet co to

Skoro wiemy już dość dokładnie, co to jest valuebet, pora przejść do konkretów. Zanim ten moment jednak nastąpi, zdefiniujmy sobie jeszcze jedno pojęcie. Tym razem jednak będzie już tylko pierwszy człon omawianego hasła.

Samo słowo value także ma bowiem swoje konkretne znaczenie w branży bukmacherskiej. Ze zwrotu tego korzysta się w celu wskazania, że zakład spełnia kryterium valuebetu. Co, gdy usłyszysz, że konkretny kurs stanowi value albo, że konkretny zakład ma value? Wtedy, masz do czynienia właśnie z wartościowym zakładem w rozumieniu przedstawionym w poprzedniej części wpisu.

Bazując na niniejszym pojęciu, możemy teraz zapoznać się z prostym wzorem matematycznym, który zasadniczo powinien definitywnie wyczerpać temat związany z tym, czym jest valuebet i jak zweryfikować jego „value”. Wzór ten prezentuje się następująco:

Value = P * K

gdzie P oznacza oszacowane przez nas na podstawie własnej, gruntownej analizy prawdopodobieństwo sukcesu w ramach danego zakładu, natomiast K reprezentuje kurs wydarzenia.

Valuebet w zakładach bukmacherskich oznacza takie wydarzenie, w przypadku którego wyliczony przez nas współczynnik value przewyższy wartość 1.

Aby lepiej zrozumieć funkcjonującą tutaj zasadę działania, spójrzmy na poniższy hipotetyczny przykład:

 • kursem – K – wystawionym przez danego bukmachera na zwycięstwo w określonym meczu piłki nożnej gospodarzy jest 2.00,
 • oznacza to, że prawdopodobieństwo ich wygranej szacuje on na 50%,
 • Według typera rokowania te są mocno nieoszacowane i z analizy wynika, że gospodarze mają istotnie wyższe szanse na wygraną. Co więcej, wynoszące około 70% – to będzie właśnie współczynnik P,
 • podstawiamy ustalone wartości do wzoru (value = P * K): value = 0,7 * 2,
 • to daje nam wynik 1.40, czyli sporo więcej niż niezbędne do przekroczenia minimum (1) odnoszące się do valuebetów w zakładach bukmacherskich.

W tym przypadku więc śmiało można byłoby powiedzieć, że typer miał do czynienia z wartościowym zakładem.

Jak znaleźć Valuebet?

szukanie valuebet

Współczynnik K, czyli kurs podaje nam legalny bukmacher bezpośrednio, o tyle wyznaczenie wartości prawdopodobieństwa (P) jest już zadaniem o wiele trudniejszym. Dzieje się tak, ponieważ opiera się on na Twoim indywidualnym doświadczeniu i praktyce. Poniżej zamieszczamy listę ważnych czynników. Mimo że nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jak znaleźć valuebet, stanowią istotną wskazówkę. Ponadto, znacząco ułatwiającą odniesienie sukcesu na tym polu:

 1. Przede wszystkim ogranicz się do konkretnej specjalizacji – nie da się być ekspertem w każdej dziedzinie, za to przy odpowiednim wysiłku i nakładzie czasu w pojedynczej może zostać nim prawie każdy,
 2. Śledź regularnie statystyki oraz newsy okołomeczowe,
 3. Bądź na bieżąco z wszelkimi informacjami dotyczącymi składów poszczególnych drużyn, okresami kartkowych lub urazowych absencji konkretnych zawodników, a także obserwuj uważnie progres odnotowywany przez Twoich faworytów,
 4. Sprawdzaj miejsca w tabelach,
 5. Weryfikuj skuteczność gry drużyny w charakterze gościa i gospodarza.
 6. Zapoznawaj się z historią bezpośrednich spotkań konkretnych rywali.
 7. Na koniec – nie poprzestawaj na niniejszym artykule, zgłębiaj wiedzę dalej. Z czasem nabierzesz wprawy i zyskasz więcej pewności siebie. Natomiast za sprawą tejże pewności zwiększy się również Twoja skuteczność w wyłanianiu valuebetów.


Jest to zdarzenie, na które są źle wystawione kursy. Czyli na przykład jeśli jest mecz równych drużyn, a na jedną z nich jest kurs +3 to będzie to nazwane valuebet.
Jak najbardziej. Sądzisz, że kursy na dany mecz zostały źle wystawione i występuje tam valuebet? Powinieneś to zagrać i skorzystać z błędu bukmachera.