Każdy obstawiający ma nadzieję na znalezienie jak najbardziej opłacalnych typów. Gdy jednak kurs wydaje się aż nazbyt korzystny możliwe, że mamy do czynienia z tzw. valuebetem. Czy bukmacherzy faktycznie czasami udostępniają kursy, które mogą być dla nich niekorzystne? Czym dokładnie jest valuebet oraz ja go znaleźć?

Co to jest Valuebet?

Valuebet to system stosowany głównie przez doświadczonych typerów. Opiera się on na dokładnej analizie danego meczu. Uwzględnić należy wszystkie czynniki mogące wpłynąć na wynik. O Valuebecie mówimy, gdy nasza analiza odbiega od kursów wystawionych przez buki. Jest to więc jednocześnie najprostszy i najtrudniejszy system gry.

Samo hasło valuebet wywodzi się z języka angielskiego i stanowi ono połączenie dwóch następujących słów: value (oznaczającego wartość) oraz bet, czyli – z czego na pewno zdaje sobie sprawę każdy typer – zakład. Całą frazę można zatem dość bezpiecznie przetłumaczyć jako po prostu „wartościowy zakład bukmacherski”, którego obstawienie wydaje się bardzo korzystne już na pierwszy rzut oka.

To, jak znaleźć valuebet opisaliśmy nieco dokładniej w dalszej części wpisu. Na ten moment zapamiętaj po prostu, że jest on wyjątkowo opłacalnym dla typera i jednocześnie niekorzystnym dla bukmachera zakładem, który bierze się stąd, że buk najprawdopodobniej zawyżył w ramach niego kurs, co często jest wynikiem zwyczajnie błędnego oszacowania szansy na zwycięstwo jednej ze stron danego spotkania.

Jak wyznaczyć Valuebet?

Skoro wiemy już dość dokładnie, co to jest valuebet, pora przejść do konkretów. Zanim ten moment jednak nastąpi, zdefiniujmy sobie jeszcze jedno pojęcie. Tym razem jednak będzie już tylko pierwszy człon omawianego hasła.

Samo słowo value także ma bowiem swoje konkretne znaczenie w branży bukmacherskiej. Ze zwrotu tego korzysta się w celu wskazania, że zakład spełnia kryterium valuebetu. Co, gdy usłyszysz, że konkretny kurs stanowi value albo, że konkretny zakład ma value? Wtedy, masz do czynienia właśnie z wartościowym zakładem w rozumieniu przedstawionym w poprzedniej części wpisu.

Bazując na niniejszym pojęciu, możemy teraz zapoznać się z prostym wzorem matematycznym, który zasadniczo powinien definitywnie wyczerpać temat związany z tym, czym jest valuebet i jak zweryfikować jego "value". Wzór ten prezentuje się następująco:

Value = P * K

gdzie P oznacza oszacowane przez nas na podstawie własnej, gruntownej analizy prawdopodobieństwo sukcesu w ramach danego zakładu, natomiast K reprezentuje kurs wydarzenia.

Valuebet w zakładach bukmacherskich oznacza takie wydarzenie, w przypadku którego wyliczony przez nas współczynnik value przewyższy wartość 1.

Aby lepiej zrozumieć funkcjonującą tutaj zasadę działania, spójrzmy na poniższy przykład. Dotyczy on meczu piłkarskiej Premier League pomiędzy Manchesterem City a Chelsea. Była to końcówka sezonu, gdy formy obu zespołów były od siebie zupełnie inne.

TypSzansa na zwycięstwoWzórValue bet
Manchester City wygra75%(75:100)*1.68 = 1,26TAK
Remis15%(15:100)*4.05 = 0,76NIE
Chelsea wygra10%(10:100)*5.40 = 0,54NIE

W tym przypadku więc śmiało można byłoby powiedzieć, że typer miał do czynienia z wartościowym zakładem. Opłacało się postawić na 1, gdyż kurs 1.68 był nieco wyższy niż powinien.

Jak rozpoznać valuebety?

Wyszukiwanie valuebetów nie jest zadaniem prostym. Niemal żaden zakład na pierwszy rzut oka nie krzyczał do nas "wartościowy" jedynie na podstawie samego kursu. Aby określić, czy dane zdarzenie można nazwać valuebetem, należy przyjrzeć mu się bliżej i przeanalizować okoliczności danego spotkania/walki. Ważną rolę grają detale, bo to właśnie one determinują to, czy zakład ma większą wartość czy nie. W szukaniu valuebetów trzeba analizować statystyki meczowe, bilanse, a także takie zmienne jak kontuzje, absencje, morale, motywacje i atmosfera wokół drużyn.

Przykładowo, w meczu rewanżowym półfinału pucharu Króla między FC Barceloną i Realem Madryt faworytem była Barca. Wygrała pierwsze spotkanie Madrycie i była bliższa awansu. Kurs na jej wygraną na Camp Nou wynosił ok. 2.55, podczas gdy typ na Real 2.80. Kurs na Królewskich można traktować było jako valuebet. Po stronie Barcelony było wiele absencji kluczowych zawodników, takich jak Ousmane Dembele, Pedri, Andreas Christensen, czy Frenkie de Jong. Z naszych wyliczeń wynikało, że Real Madryt miał 40% szans na wygraną.

Licząc ze wzoru 0.4x2.80 (najwyższy kurs) = 1.12. Wynik wyszedł powyżej 1.00 co oznacza, że mieliśmy do czynienia z valuebetem. Real Madryt wygrał to spotkanie aż 4:0.

Jak znaleźć Valuebet?

Współczynnik K, czyli kurs podaje nam bukmacher bezpośrednio, o tyle wyznaczenie wartości prawdopodobieństwa (P) jest już zadaniem o wiele trudniejszym. Dzieje się tak, ponieważ opiera się on na Twoim indywidualnym doświadczeniu i praktyce. Poniżej zamieszczamy listę ważnych czynników. Mimo że nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jak znaleźć valuebet, stanowią istotną wskazówkę. Ponadto znacząco ułatwiającą odniesienie sukcesu na tym polu:

  • Ogranicz się do jednej specjalizacji - dokładna analiza będzie o wiele bardziej rzetelna, gdy będzie okrojona do jednej dyscypliny lub najlepiej danych rozgrywek. Spośród wszystkich warto wybrać tę, która i tak wzbudza nasze największe zainteresowanie.
  • Śledź statystyki i newsy - aby nasza analiza była jak najlepsza konieczne jest zapoznanie się ze statystykami i wszelkimi informacji o drużynach i zawodnikach. Warto posiłkować się również zagranicznymi źródłami informacji.
  • Zapoznaj się ze składami - bądź na bieżąco z wiadomością o przypuszczanych składach. Jest to jeden z decydujących czynników.
  • Sprawdź statystyki u siebie i na wyjeździe - wiele drużyn prezentuje różną formę u siebie i i na wyjazdach. W związku z tym pamiętaj o tym czynniku.
  • Sprawdź historię spotkań - miej na uwadze to, jak dane drużyny radziły sobie dotąd w meczach ze sobą.

Valuebet w piłce nożnej

W przypadku piłki nożnej z valuebetami mamy do czynienia nad wyraz często. Są to jednak nie tylko kursy na zasadzie wygrany/przegrany. Oferta wielu bukmacherów jest coraz mocniej poszerzana, a co za tym idzie, coraz trudniej odpowiednio wyliczyć idealny kurs na dane zdarzenie. Dlatego też często w wyniku lekkiego niedoszacowania, lub pomyłek pojawiają się valuebety. Warto pod tym kątem sprawdzać typy na indywidualne statystyki zawodników, takie jak celne strzały, podania itp. Jest tam ukrytych mnóstwo wartościowych wydarzeń.

Valuebet w tenisie ziemnym

Również w przypadku tenisa ziemnego nader często do czynienia mamy z występowaniem valuebetów. Warto podczas wyszukiwania wartościowych wydarzeń poza formą zawodników ich statystykami sprawdzać, na jakiej nawierzchni rozgrywany będzie mecz. Wielu zawodników czuje się dobrze na określonym rodzaju podłoża, podczas gdy na innym już nie koniecznie. Na kortach trwawiastych gra się dużo inaczej, aniżeli na ceglanej mączce

Valuebet – czy warto?

Z valuebetów zdecydowanie warto korzystać, gdyż przeszacowane kursy zwiększają naszą wygraną. Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze, że nie daje on pewności co do trafności. Warto przede wszystkim samodzielnie wykonać analizę prawdopodobieństwa, zanim spojrzymy na oferowane przez danego bukmachera kursy. Ich wartości mogą wpłynąć negatywnie na zdroworozsądkowe spojrzenie na konkretne wydarzenie.

Valuebety to zakłady warte naszej uwagi. Pamiętajcie jednak, że sport jest nieprzewidywalny i przy każdym zakładzie, w tym valuebetach trzeba się liczyć z porażką. Z tego też względu rekomendujemy rozsądne zarządzenie swoim bankrollem i podchodzenie do valuebetów z rozwagą.


Co to valuebet?
Jest to zdarzenie, na które są źle wystawione kursy. Czyli na przykład jeśli jest mecz równych drużyn, a na jedną z nich jest kurs +3 to będzie to nazwane valuebet.
Czy warto grać valuebet?
Jak najbardziej. Sądzisz, że kursy na dany mecz zostały źle wystawione i występuje tam valuebet? Powinieneś to zagrać i skorzystać z błędu bukmachera.