Każdy gracz ma nadzieję na znalezienie jak najbardziej opłacalnych typów. Gdy jednak kurs wydaje się aż nazbyt korzystny możemy mieć do czynienia z tzw. valuebetem. Czy bukmacherzy faktycznie czasami udostępniają kursy, które mogą być dla nich niekorzystne? Czym dokładnie jest valuebet oraz ja go znaleźć?

Co to jest Valuebet?

Valuebet to system stosowany głównie przez doświadczonych typerów. Opiera się on na dokładnej analizie danego meczu. Uwzględnić należy wszystkie czynniki mogące wpłynąć na wynik. O valuebecie mówimy, gdy nasza analiza odbiega od kursów wystawionych przez bukmacherów. Jest to więc jednocześnie najprostszy i najtrudniejszy system gry.

Samo hasło valuebet wywodzi się z języka angielskiego i stanowi ono połączenie dwóch następujących słów: value (oznaczającego wartość) oraz bet, czyli zakład. Całą frazę można zatem dość bezpiecznie przetłumaczyć jako po prostu wartościowy zakład bukmacherski, którego obstawienie wydaje się bardzo korzystne dla gracza i niekorzystne dla bukmachera. 

Jak wyznaczyć Valuebet?

Samo słowo value także ma swoje konkretne znaczenie w branży bukmacherskiej. Ze zwrotu tego korzysta się w celu wskazania, że zakład spełnia kryterium valuebetu. Co, gdy usłyszysz, że konkretny kurs stanowi value albo, że konkretny zakład ma value? Wtedy masz do czynienia właśnie z wartościowym zakładem w rozumieniu przedstawionym w poprzedniej części wpisu.

Bazując na niniejszym pojęciu, możemy teraz zapoznać się z prostym wzorem matematycznym, który zasadniczo powinien definitywnie wyczerpać temat związany z tym, czym jest valuebet i jak zweryfikować jego "value". Wzór ten prezentuje się następująco:

Value = P * K

gdzie P oznacza oszacowane przez nas na podstawie własnej, gruntownej analizy prawdopodobieństwo sukcesu w ramach danego zakładu, natomiast K reprezentuje kurs wydarzenia.

Valuebet w zakładach bukmacherskich oznacza takie wydarzenie, w przypadku którego wyliczony przez nas współczynnik value przewyższy wartość 1.

Wyznaczanie Valuebet - przykład

Aby lepiej zrozumieć funkcjonującą tutaj zasadę działania, spójrzmy na poniższy przykład. Dotyczy on meczu piłkarskiej Premier League pomiędzy Manchesterem City a Chelsea. Była to końcówka sezonu, gdy formy obu zespołów były od siebie zupełnie inne.

TypSzansa na zwycięstwoWzórValue bet
Manchester City wygra75%(75:100)*1.68 = 1,26TAK
Remis15%(15:100)*4.05 = 0,76NIE
Chelsea wygra10%(10:100)*5.40 = 0,54NIE

W tym przypadku więc śmiało można byłoby powiedzieć, że typer miał do czynienia z wartościowym zakładem. Opłacało się postawić na 1, gdyż kurs 1.68 był nieco wyższy niż powinien.

Jak rozpoznać valuebety?

Wyszukiwanie valuebetów nie jest zadaniem prostym. Aby określić, czy dane zdarzenie można nazwać valuebetem, należy przyjrzeć mu się bliżej i przeanalizować okoliczności danego spotkania/walki. Ważną rolę grają detale, bo to właśnie one determinują to, czy zakład ma większą wartość, czy nie. W szukaniu valuebetów trzeba analizować statystyki meczowe, bilanse, a także takie zmienne jak kontuzje, absencje, morale, motywacje i atmosferę wokół drużyny.

Jak znaleźć Valuebet?

Współczynnik K, czyli kurs, najlepsi bukmacherzy podają nam bezpośrednio. Wyznaczenie wartości prawdopodobieństwa (P) jest już zadaniem o wiele trudniejszym. Dzieje się tak, ponieważ opiera się on na Twoim indywidualnym doświadczeniu i praktyce. Poniżej zamieszczamy listę ważnych czynników przy szukaniu valuebetów:

  • Ogranicz się do jednej specjalizacji - dokładna analiza będzie o wiele bardziej rzetelna, gdy będzie okrojona do jednej dyscypliny lub najlepiej danych rozgrywek. Spośród wszystkich warto wybrać tę, która i tak wzbudza nasze największe zainteresowanie.
  • Śledź statystyki i newsy - aby nasza analiza była jak najlepsza konieczne jest zapoznanie się ze statystykami i wszelkimi informacji o drużynach i zawodnikach. Warto posiłkować się również zagranicznymi źródłami informacji.
  • Zapoznaj się ze składami - bądź na bieżąco z wiadomością o przypuszczanych składach. Jest to jeden z decydujących czynników.
  • Sprawdź statystyki u siebie i na wyjeździe - wiele drużyn prezentuje różną formę u siebie i na wyjazdach. Pamiętaj o tym!
  • Sprawdź historię spotkań - miej na uwadze to, jak dane drużyny radziły sobie dotąd w meczach ze sobą.

Valuebet w piłce nożnej

W przypadku piłki nożnej z valuebetami mamy do czynienia nad wyraz często. Są to jednak nie tylko kursy na zasadzie wygrany/przegrany. Oferta wielu bukmacherów jest coraz mocniej poszerzana, a co za tym idzie, coraz trudniej odpowiednio wyliczyć idealny kurs na dane zdarzenie. Dlatego też często w wyniku lekkiego niedoszacowania lub pomyłek pojawiają się valuebety. Warto pod tym kątem sprawdzać typy na indywidualne statystyki zawodników, takie jak celne strzały i podania. 

Valuebet w tenisie ziemnym

Również w przypadku tenisa ziemnego stosunkowo często do czynienia mamy z występowaniem valuebetów. Warto podczas wyszukiwania wartościowych wydarzeń poza formą zawodników ich statystykami sprawdzać, na jakiej nawierzchni rozgrywany będzie mecz. Wielu zawodników czuje się dobrze na określonym rodzaju podłoża, podczas gdy na innym już nie koniecznie.

Valuebet – czy warto?

Z valuebetów zdecydowanie warto korzystać, gdyż przeszacowane kursy zwiększają naszą wygraną. Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze, że nie daje on pewności co do trafności. Warto przede wszystkim samodzielnie wykonać analizę prawdopodobieństwa, zanim spojrzymy na oferowane przez danego bukmachera kursy. Ich wartości mogą wpłynąć negatywnie na zdroworozsądkowe spojrzenie na konkretne wydarzenie.

Valuebety to zakłady warte naszej uwagi. Pamiętajcie jednak, że sport jest nieprzewidywalny i przy każdym zakładzie, w tym valuebetach, trzeba się liczyć z porażką. Z tego też względu rekomendujemy rozsądne zarządzenie swoim bankrollem i podchodzenie do valuebetów z rozwagą.