Wielu graczy na pewnym etapie swojej przygody z bukmacherką poszukuje idealnego systemu dla siebie. Jednym z takich systemów jest tzw. eprogresja. Jest to sposób na grę, który w jasny sposób wskazuje nam jak obstawiać następne zakłady. Poniżej wyjaśniamy czym dokładnie jest system bukmacherski Labouchere'a oraz jak skutecznie wprowadzić go w życie.

System bukmacherski Labouchere'a - eprogresja

Labouchere System, nazywany inaczej systemem odwołania lub „rozdzielonym Martingalem” to progresywna metoda stawkowania zakładów. Ze względu na zasadę działania sama progresja przebiega niejednostajnie i jednocześnie jest uzależniona od wyników poprzednich zakładów.

System Labouchere rozsławiony został za sprawą dziewiętnastowiecznego brytyjskiego ministra finansów Henry’ego Labouchere’a. Zaprojektowano go z myślą o obstawianiu tzw. „równych szans” podczas gry w ruletkę, co oznacza, że jego pierwotne założenia dotyczyły kursów o wartości 2.0. Obecnie jednak system ten w zmodyfikowanej formie działa również z powodzeniem w przypadku zakładów o innych kursach.

Na początek musimy pomyśleć jaką kwotę przeznaczamy na grę Systemem Labouchere'a. Niech to będzie np. 50 zł. Następnie rozpisujemy tę kwotę w następujący sposób 1-2-3-4-5-7-8. Cyfry te, to ilości jednostek, za które będziemy obstawiać kolejne zakłady bukmacherskie. Jednostki ustalmy samemu. Kurs, jaki nas interesuje to minimum 2.0.

W każdym naszym kolejnym zakładzie sumujemy zewnętrzne cyfry naszej rozpiski. Tak więc pierwszy zakład puszczamy za 9 jednostek (1+8). Jeśli wygramy cyfry te „znikają” z naszej rozpiski i będzie się ona prezentowała następująco: 2-3-4-5-7. Natomiast jeśli przegramy, to dzielimy kwotę, za jaką zawarliśmy zakład i cyfry wracają do wcześniejszego szeregu.

Gramy tym systemem do momentu wymazania wszystkich cyfr z rozpiski albo do momentu przegrania całej kwoty przeznaczonej na grę. Dla ułatwienia kolejny przykład. Zakład pierwszy nam wszedł, więc zostaje nam szereg 2-3-4-5-7, dlatego następny nasz bet będzie za 9 jednostek (2+7). Jeśli wygramy, to skreślamy te liczby, jeśli przegramy, wracają one na swoje miejsce. Zakładając wygraną, szereg będzie wyglądał 3-4-5, więc kolejny bet będzie za 8 jednostek (3+5), a ostatni za 4 jednostki.

Na czym polega system Labouchere i jak go stosować?

System Labouchere – zgodnie ze swoimi założeniami – na wstępie nakazuje przyjąć graczowi z góry określoną kwotę, którą zamierza wygrać. Następnie rzeczona suma powinna zostać rozdzielona na dowolną ilość jej składników i przedstawiona w formie ciągu. Klasyczny wariant rozpropagowany przez Henry’ego Labouchere’a zakładał porządek rosnący składających się na niego cyfr, jednak współcześnie uważa się, że może być on dowolny.

Aby ustalić kwotę, którą przeznaczymy na postawienie zakładu, powinniśmy zsumować ze sobą pierwszą oraz ostatnią liczbę rzeczonego zbioru liczb. W przypadku wygranej liczby te zostają wykreślone z ciągu, natomiast w sytuacji odwrotnej przegraną sumę należy dopisać na jego końcu. Grę należy zakończyć w momencie wykreślenia wszystkich liczb ze zbioru lub w sytuacji, w której utracimy całość środków przeznaczonych na zakłady.

Mechanizm metody gry

Aby dokładnie zrozumieć, na czym polega system Labouchere, poniżej przedstawiamy przykład obrazujący mechanizm działania tej metody. Przyjmijmy, że cel, jaki planujemy osiągnąć to wygrana 140 złotych:

  • W pierwszej kolejności sumę 140 złotych rozbić należy na pojedyncze składniki, na przykład w ten sposób: 140=5+10+15+20+25+30+35,
  • Rozpoczynający zakład, zgodnie z metodyką, obstawiany jest za sumę pierwszego i ostatniego wyrażenia w ciągu, czyli w tym wypadku 5 dodać 35, w sumie 40 złotych,
  • Jeżeli zakład okaże się wygrany, rzeczony zbiór liczb ulegnie skróceniu i będzie przedstawiał się w następujący sposób: {10,15,20,25,30}. Z racji, że suma wyrażeń skrajnych ciągu nadal wynosi 40, kwota na kolejny zakład pozostanie niezmieniona,
  • W przypadku przegranej ciąg będzie prezentował się tak: {5,10,15,20,25,30,35,40}, podczas gdy następna stawka wzrośnie do 45 złotych.

Szczególną uwagę warto zwrócić na to, że przegrana dodaje jedną liczbę do zbioru, podczas gdy wygrana odejmuje dwie. Przy założeniu, że dysponujemy nieograniczonymi środkami umożliwiającymi stałe inwestowanie w zakład, oznaczałoby to, że grając ze skutecznością przekraczającą 33,34%, w końcu skreślimy wszystkie liczby należące do ciągu, a co się z tym wiąże, wygramy upragnione pieniądze.

System Labouchere może wydawać się z pozoru nieintuicyjny, ponieważ w przypadku wygrywania 1/3 zakładów nie musimy koniecznie odnotować zysków, a co więcej, nasz fundusz ma prawo w takiej sytuacji ulec zmniejszeniu. Niemniej liczby w zbiorze pozostają jednakowe, a to znaczy, że od ostatecznej wygranej dzieli nas wciąż taka sama liczba zakładów.

System Labouchere na remis, czyli modyfikacja pod wysokie kursy

System Labouchere na remis to modyfikacja opisywanej powyżej metody, przeznaczona zakładom o wyższym kursie. Nazwa odnosi się do zastosowania przy obstawianiu remisów, które to oscylują zwykle w granicach 3.0-3.5. W przypadku korzystania z tego wariantu dwukrotność sumy skrajnych liczb ciągu należy podzielić przez wartość kursu. Przykładowo:

  • Suma pierwszej i ostatniej liczby, ze wcześniejszego zbioru: {5,10,15,20,25,30,35} wynosi 40. Przy założeniu, że kurs wynosi 3.2, należy wykonać następujące działanie: 2*(5+35)/3,2,
  • Po przemnożeniu powinniśmy uzyskać wynik wynoszący 25. Jest to dokładna kwota, którą powinniśmy przeznaczyć na kolejny zakład.

System Labouchere opinie graczy – wady oraz zalety

Główną zaletą, jaką oferuje system bukmacherski Labouchere'a, jest wysokie statystyczne prawdopodobieństwo na wygraną w długiej serii zakładów. Do plusów zaliczyć można również fakt, że stawki rosną w dosyć powolnym tempie, w efekcie czego uzyskujemy w stosunku do nich znacznie więcej szans na poprawne wytypowanie wyniku.

W kontekście wad nie sposób natomiast nie wspomnieć o tym, że system Labouchere wymaga od gracza dosyć dużej inwestycji środków własnych. Jest to inwestycja o tyle ryzykowna, że kwoty wygrywane za sprawą korzystania z tej metody stanowią jedynie jej niewielki ułamek. Warto więc pamiętać, że szansa na wygraną, chociaż jest wysoka, to jednak nie do końca pewna.

Jeżeli chodzi o system Labouchere opinie na jego temat są podzielone. Zwolenników, jak i przeciwników tej metody jest dużo. Mimo wszystko uważamy, że jest to system godny rozważenia – jeżeli uważasz podobnie, być może zainteresuje Cię przygotowane przez nas zestawienie bukmacherów działających na terenie Polski.


Na czym polega system Labouchere?
Na wstępie gracz musi z góry przyjąć określoną kwotę, którą zamierza wygrać. Następnie rzeczona suma powinna zostać rozdzielona na dowolną ilość jej składników i przedstawiona w formie ciągu.