W rozgrywkach piłkarskich na Igrzyskach Olimpijskich zagra 16 reprezentacji, które powalczą o awans do finału rozgrywanego na Parc des Princes w Paryżu. W turnieju biorą udział piłkarze do lat 23 oraz maksymalnie trzech zawodników, którzy przekraczają ten limit wiekowy.

Piłkarskie Igrzyska Olimpijskie 2024 - Drabinka

Na Igrzyskach Olimpijskich piłka nożna rozgrywana jest na podobnych zasadach, jak inne najważniejsze turnieje, takie jak Mistrzostwa Świata czy Mistrzostwa Europy. 16 reprezentacji podzielono na 4 grupy, z których do fazy pucharowej przechodzą po dwie najlepsze drużyny. Następnie tworzona jest drabinka turnieju, w której występuje 8 reprezentacji.

Wszystkie z zakwalifikowanych do fazy pucharowej drużyn rozgrywają mecz 1/8 finału, a zwycięzcy przechodzą dalej. Zwycięzcę każdej pary wyłania jeden bezpośredni mecz między drużynami. Zwycięzcą turnieju zostaje reprezentacja, która wygra mecz finałowy, dzień przed finałem rozgrywany jest mecz o 3. miejsce.

Piłkarskie Igrzyska Olimpijskie 2024 - Wyniki

Po raz pierwszy w historii na Igrzyskach Olimpijskich piłka nożna pojawiła się w 1900 roku. Pierwszą edycję tych rozgrywek wygrała reprezentacja Wielkiej Brytanii, pokonując w finale Francję. Od tego czasu tylko raz na IO nie odbył się turniej piłki nożnej. Taka sytuacja miała miejsce w 1932 roku.

W męskich rozgrywkach piłki nożnej na Igrzyskach Olimpijskich najbardziej utytułowaną drużyną w historii jest reprezentacja Węgier z dorobkiem 3 złotych medali, 1 srebrem i 1 brązem. Z kolei najwięcej medali, bo aż 7 ma reprezentacja Brazylii, lecz w klasyfikacji medalowej znajduje się za Węgrami, ponieważ ma o jeden złoty medal mniej.

Powyżej możemy znaleźć wyniki wszystkich meczów rozgrywek piłki nożnej na Igrzyskach Olimpijskich. Dzięki temu możemy śledzić poczynania ulubionych drużyn i zawodników, a także przewidywać wyniki kolejnych meczów.

Historia

Igrzyska Olimpijskie i piłka nożna to świetnie kojarzące się wspomnienia starszym polskim kibicom. Oczywiście, gdy mowa o IO to pierwsza myśl w głowie weteranów piłki nożnej to rok 1972. To właśnie wtedy, na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium reprezentacja Polski pokonała w finale reprezentację Węgier 2:1 po dwóch bramkach Kazimierza Deyny i sięgnęła po olimpijskie złoto. Poza Deyną w reprezentacji Polski grali wtedy tacy zawodnicy jak: Robert Gadocha, Jerzy Gorgoń, Grzegorz Lato czy Włodzimierz Lubański, a trenerem tej drużyny był nie kto inny, jak Kazimierz Górski.

Turniej w Monachium to nie jedyne IO, które reprezentacja Polski w piłce nożnej zakończyła z medalem. Na kolejnych IO, które odbyły się w Kanadzie, Polska zdobyła srebro, przegrywając w finale z NRD 1:3. Taki sam wynik reprezentacja Polski osiągnęła na Igrzyskach w 1992 roku w Barcelonie, ulegając w finale gospodarzom turnieju 2:3. Do teraz jest to jedna z najbardziej dotkliwych porażek w historii polskiej piłki, bowiem bramkę na 3:2 Hiszpanie strzelili Polakom w ostatniej minucie meczu.

Wspomniany turniej w 1992 roku to wciąż ostatnie Igrzyska Olimpijskie, na których w rozgrywkach piłki nożnej triumfowała europejska reprezentacja. Od tego czasu IO wygrało 5 reprezentacji:

 • Nigeria - 1996
 • Kamerun - 2000
 • Argentyna - 2004, 2008
 • Meksyk - 2012
 • Brazylia - 2016, 2020

Piłkarskie Igrzyska Olimpijskie 2024 - Strzelcy

W tabeli strzelców można znaleźć aktualną klasyfikację strzelców turnieju piłki nożnej Igrzysk Olimpijskich. Ta tabela może pomóc w przewidywaniu strzelców w kolejnych meczach, a takie zakłady zawsze wiążą się z atrakcyjnym kursem. Oprócz tego, znajdziemy tu również informację o liczbie asyst danego zawodnika, co również można wykorzystać w typowaniu kolejnych spotkań IO.

Najlepszym strzelcem w historii Igrzysk Olimpijskich jest Duńczyk - Sophus Nielsen, który na IO w 1908 i 1912 roku strzelił łącznie 13 goli. Co ciekawe, Nielsen dla reprezentacji Danii zdobył łącznie 16 bramek, a więc poza Igrzyskami, do siatki trafił tylko 3 razy. Na kartach historii w klasyfikacji strzelców Igrzysk Olimpijskich zapisali się również Polacy, którzy aż trzykrotnie zdobywali nagrodę króla strzelców imprezy. Byli to:

 • Kazimierz Deyna w 1972 roku - 9 goli
 • Andrzej Szarmach w 1976 roku - 6 goli
 • Andrzej Juskowiak w 1992 roku - 7 goli

Po koronę króla strzelców Igrzysk Olimpijskich w piłce nożnej sięgali również inni bardzo znani zawodnicy. Oto kilka najbardziej rozpoznawalnych nazwisk byłych królów strzelców: Romario, Hernan Crespo, Carlos Tevez, Serge Gnabry.

Letnie Igrzyska Olimpijskie - Piłka Nożna 2024 - Terminarz

Rozgrywki piłki nożnej o mistrzostwo olimpijskie rozpoczną się 24 lipca 2024 roku. Turniej potrwa ponad 2 tygodnie, aż do 9 sierpnia, kiedy na stadionie PSG odbędzie się finał turnieju. Turniej kobiet rozpocznie się dzień po inauguracji turnieju mężczyzn i zakończy się 10 sierpnia.

Faza grupowa

Faza grupowa Igrzysk Olimpijskich w piłce nożnej potrwa zaledwie tydzień. Wszystkie mecze danej kolejki fazy grupowej zostaną rozegrane w jednym dniu. Oto daty poszczególnych meczów fazy grupowej:

 • 1. kolejka - 24 lipiec
 • 2. kolejka - 27 lipiec
 • 3. kolejka - 30 lipiec

Każda kolejka meczów fazy grupowej turnieju kobiet rozgrywana będzie dzień po meczach mężczyzn.

Faza pucharowa

Mecze fazy pucharowej rozpoczną się 2 sierpnia i potrwają tydzień, a oto pełny terminarz fazy pucharowej:

 • 1/4 finału - 2 sierpień
 • 1/2 finału - 5 sierpień
 • Mecz o 3. miejsce - 8 sierpień
 • Finał - 9 sierpień

Mecze każdej rundy fazy pucharowej turnieju kobiet odbędą się dzień po meczach tej samej fazy w turnieju męskim.

Piłkarskie Igrzyska Olimpijskie 2024 - Drużyny

Zasady uczestnictwa w rozgrywkach piłkarskich na letnich Igrzyskach Olimpijskich w przeszłości bardzo często ulegały zmianom. Dopiero od roku 1984, czyli od Igrzysk w Los Angeles umożliwiono grę profesjonalnym piłkarzom, choć nie dotyczy to zawodników z Europy, ci do gry dołączyli w 1992 roku. To nie była jedyna zmiana wprowadzona przed Igrzyskami w Barcelonie, bowiem to właśnie wtedy wprowadzono ograniczenia wiekowe dla piłkarzy występujących w turnieju.

W Igrzyskach Olimpijskich w piłce nożnej wystąpi 16 reprezentacji z 5 różnych federacji. Eliminacje do turnieju w każdej federacji wyglądają inaczej. Ze strefy UEFA na IO awansują reprezentacje, które zagrały w półfinale Mistrzostw Europy do lat 21. Zapewnioną grę na Igrzyskach Olimpijskich mają gospodarze imprezy, czyli Francuzi. Oprócz nich ze strefy UEFA na turniej awansowały: Hiszpania, Izrael i Ukraina.