Puchar Narodów Afryki w 2025 roku odbędzie się w Maroku i będzie to 35. edycja tego turnieju. Ku uciesze trenerów i kibiców europejskich klubów, impreza odbędzie się latem, dzięki czemu afrykańscy zawodnicy nie opuszczą ważnych meczów w Europie.

Puchar Narodów Afryki 2025 - Wyniki

Puchar Narodów Afryki to oczywiście najważniejsze rozgrywki na Czarnym Kontynencie. Mimo że dla przeciętnego europejskiego kibica ten turniej nie jest ważny i interesujący, to tacy zawodnicy jak Mohammed Salah czy Sadio Mane wielokrotnie podkreślali, jak ważna jest to dla nich impreza. PNA to afrykański odpowiednik Mistrzostw Europy, w którym biorą udział 24 państwa podzielone na 6 grup.

Powyżej znajduje się lista wszystkich wyników Pucharu Narodów Afryki, począwszy od 1. kolejki fazy grupowej do samego finału.  Do 1/8 finału PNA awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy oraz cztery najlepsze zespoły z tabeli drużyn, które w grupie zajęły 3. miejsce. W przypadku, gdy co najmniej dwie reprezentacje w grupie zdobędą równą liczbę punktów, o awansie zadecyduje wynik meczu bezpośredniego.

Historia

Pierwszy w historii Puchar Narodów Afryki odbył się w 1957 roku w Sudanie i od tego czasu z kilkoma wyjątkami PNA rozgrywane jest co dwa lata. Pierwszym, historycznym zwycięzcą został Egipt i to właśnie ten kraj z 7 tytułami jest rekordzistą w ilości zdobytych pucharów.

Ostatnia edycja turnieju, rozgrywana w 2024 roku padła łupem Wybrzeża Kości Słoniowej. Była to pierwsza edycja od 14 lat, kiedy to gospodarz imprezy cieszył się z mistrzostwa Afryki. Puchar Narodów Afryki od lat generuje wiele niespodzianek, o czym świadczy fakt, że podczas ostatnich ośmiu edycji PNA puchar podnosiło siedem różnych reprezentacji.

Strzelcy

Zdobycie korony króla strzelców Pucharu Narodów Afryki to spore osiągnięcie i marzenie każdego afrykańskiego piłkarza. Oprócz sporego prestiżu, jest to również szansa dla zawodnika na transfer do czołowego europejskiego klubu. W zakładce "Strzelcy"  możesz sprawdzić aktualną klasyfikację strzelców turnieju, gdzie oprócz ilości zdobytych bramek, widnieje również liczba asyst danego piłkarza.

W przeszłości po koronę króla strzelców PNA sięgali tacy zawodnicy jak Samuel Eto'o czy Didier Drogba. To właśnie Eto'o jest najskuteczniejszym zawodnikiem w historii turnieju, zdobywając w 5 edycjach łącznie 18 goli. W ostatnich kilku edycjach najlepszym strzelcem turnieju często zostawali nieznani europejskim kibicom zawodnicy, tacy jak: Emilio Nsue czy Junior Kabananga.

PNA 2025 Terminarz - Nadchodzące mecze

Puchar Narodów Afryki 2025 odbędzie się w lipcu i sierpniu, zaraz po Klubowych Mistrzostwach Świata. W terminarzu PNA znajdziemy oczywiście daty i godziny najbliższych meczów turnieju. Natomiast obok nazw reprezentacji, które rozegrają mecz w najbliższym czasie, znajdują się kursy bukmacherskie na rynki 1X2. Jest to bardzo przydatna informacja dla typerów chcących obstawić zwycięzcę danego spotkania.