Statystyki - rzuty karne


Rzuty karne to nieodzowny element piłki nożnej. Są one dyktowane po faulach i nieprzepisowych zagraniach ręką w polu karnym. Nieraz zdarza się, że niektóre zespoły, a nawet zawodnicy w trakcie sezonu strzelają aż kilkanaście razy z 11 metrów. Sprawdzamy, jakie znaczenie mają na rzuty karne statystyki i jak je wykorzystać obstawiając piłkę nożną.

Rzuty karne - statystyki w praktyce

Gdy mowa jest o statystykach rzutów karnych największe znaczenie ma skuteczność ich wykonywania. Niektórzy zawodnicy są prawdziwymi mistrzami w tym fachu i mylą się naprawdę rzadko. Na myśl może nam od razu przyjść Robert Lewandowski. Zazwyczaj wykonuje on jedenastki w wytrenowany i specyficzny sposób.

Jeśli spojrzymy na drugą stronę medalu warto wziąć pod uwagę również bramkarzy. W topowych ligach mamy co najmniej kilku niesamowitych specjalistów w bronieniu strzałów z rzutów karnych. Te zaś często są dyktowane na korzyść zespołów, które dużo czasu spędzają w polu karnym rywala. Można zatem założyć, że drużyny, które dłużej posiadają piłkę będą mieć częściej szansę na gola z 11 metrów. Jest to pewne uproszczenie, więc i tak zawsze warto sięgnąć do dokładnych statystyk.

Statystyki rzutów karnych

Dla strzelanych rzutów karnych statystyki mówią o około 75% skuteczności. Oznacza to, że jest to doskonała okazja na gola. Szczególnie jeśli w danej drużynie występuje specjalista w tej dziedzinie. M.in. właśnie dlatego na treningach piłkarze zostają chętnie dłużej, by potrenować ten element wyszkolenia.

Gdy sprawdzamy dane dotyczące ilości chybionych karnych warto sprawdzić procentową skuteczność oraz liczbę skutecznie wykonanych jedenastek. Zdarza się bowiem, że ilość przestrzelonych strzałów wynika po prostu z tego, że dany zawodnik często podchodzi do tego stałego fragmentu gry.

Jak często przyznawane są rzuty karne?

Statystyki rzutów karnych w danych ligach zmieniają się z sezonu na sezon. Zdarza się, że liczba podyktowanych karnych znacznie różni się w stosunku do ubiegłych rozgrywek. Trudno więc czasami wyrokować i obstawiać ten element. Z drugiej strony można oczekiwać, że w starciach faworytów z outsiderami może zaistnieć duża szansa na rzut karny. Może stać się on faktem po dosłownie jednym, niedużym błędzie w obronie słabszego zespołu.

W Primera Division w sezonie 2022-23 każdy z zespołów otrzymywał przeciętnie 5,75 rzutu karnego w skali całego sezonu. Może wydawać się to niewiele, choć trzeba zwrócić uwagę, że według statystyk jest to szansa na 4-5 bramek w rozgrywkach. Odzwierciedlają to wyniki La Liga. W zgłębieniu tematu pomoże lektura wpisu statystki żółtych i czerwonych kartek.

Skuteczność rzutów karnych

Od dawna istnieje przekonanie, że około 75% karnych zostaje zamienionych na bramki. Podobna średnia miała miejsce w Premier League w sezonie 2022-23. Wtedy 71% jedenastek zostało skutecznie wykonanych. To sprawia, że na rzuty karne statystyki nie kłamią. Wiele oczywiście zależy od tego, kto podchodzi do strzału oraz jaki bramkarz stoi na linii.

Jakie drużyny najlepiej wykorzystują rzuty karne?

Drużyny, które najskuteczniej strzelają karne to te, które posiadają w swoim składzie kilku dobrych graczy w tym aspekcie. Można więc założyć, że będzie to Barcelona czy Manchester City. Nie tylko jeden dobry egzekutor ma znaczenie, szczególnie gdy dochodzi do konkursu rzutów karnych i trener musi wytypować aż 5 zawodników, którzy staną naprzeciwko golkipera rywala.

Rzuty karne i powtórki rzutów karnych

Z różnych przyczyn mogą mieć miejsce również powtórki rzutów karnych. Powtórkę zarządza sędzia np., w sytuacji, gdy:

  • Bramkarz nie stykał się z linią
  • Któryś z zawodników wbiegł za szybko w pole karne

Skuteczność powtórzonych karnych jest mniejsza. Wpływ na to ma zwiększona presja, szczególnie gdy już pierwsza próba była nieskuteczna. Poza tym bramkarz ma już większą wiedzę w praktyce jak uderza dany strzelec.

Kolejność rzutów karnych, a ich skuteczność

W konkursie rzutów karnych odnotowujemy różną skuteczność dla kolejnych serii. Spada ona wraz z kolejnymi strzałami. Powodem tego jest rosnąca presja, która jest decydującym czynnikiem. Można rzec, że skutecznie strzelić z 11 metrów potrafi większość piłkarzy, ale tylko niewielu z nich potrafi to zrobić, gdy ciąży na nich presja wyniku całego zespołu. W związku z tym podczas pierwszych 2-3 kolejek bramkarze mają trudniejsze zadanie.

Strategia rzutów karnych

Najlepsi strzelcy opanowali swoją strategię wykonywania jedenastek do perfekcji. Przykładem może być wspomniany już wcześniej Lewandowski, który krótko przed oddaniem strzału skupia się na ruchach bramkarza. Dzięki temu może on oddać wydawałoby się lekki, ale pewny strzał w przeciwnym kierunku. Znajduje to później odzwierciedlenie w tabeli La Liga.

Niektórzy z bramkarzy w konkursach rzutów karnych wybierają tylko jeden róg, w który się rzucają w nadziei, że któryś ze strzałów właśnie tam będzie skierowany. Można powiedzieć, że każda strategia jest słuszna, o ile jest skuteczna.

Pierwszy rzut karny w historii

Rzuty karne są wykonywane niemal od początków tej popularnej dyscypliny sportowej. Ich wprowadzenie do zasad stało się faktem za sprawą Williama McCruma. Niegdyś był on bramkarzem i wpływ na taką decyzję miały różnego rodzaju incydenty, przez które trudniej było o bramki. Mowa tu np. o wybijaniu piłki ręką przez graczy z pola.

Pierwsze rzuty karne po wprowadzeniu nowej zasady w angielskiej FA w 1891 roku to były tak naprawdę... sytuacje sam na sam. Otóż według przepisów strzelający mógł zbliżyć się do bramki i korzystać z dryblingu. Podobnie bramkarz mógł wyjść poza linię bramkową. Jako że nie było jeszcze wtedy pola karnego, to strzelający miał prawo ustawić piłkę w dowolnym miejscu w obszarze do 12 jardów od bramki. Aby sędzia podyktował rzut karny poszkodowani musieli u niego o to zaapelować.

Jak skutecznie obstawiać rzuty karne?

Zakłady bukmacherskie oczywiście posiadają w swojej ofercie rynki dotyczące rzutów karnych. To idealna okazja, by na rzuty karne statystyki stały się przydatnym narzędziem. Warto typować wystąpienie jedenastki w meczach drużyn, które dotąd często miały już okazje je wykonywać. Dla osób, które lubią zagłębiać się w sportowe dane statystyczne możemy poradzić także prześledzenie informacji o arbitrze spotkania. Niektórzy sędziowie częściej niż inni korzystają z gwizdka w spornych sytuacjach.

Warto również wziąć pod uwagę zespoły, które posiadają w ataku i na skrzydłach graczy, którzy często korzystają z dryblingu. Nierzadko w starciach z Viniciusem czy Leao defensorzy nie radzą sobie i muszą ratować się faulem nawet w obrębie pola karnego.

Rozbudowana oferta powitalna

Cashout w czasie rzeczywistym

Najlepsze bonusy okazjonalne

Superprzewaga na 7 dyscyplin

Ogromny wybór metod płatności

TYPERVIP

ODBIERZ