Liga Konferencji Europy UEFA powstała w 2021 roku. W zamierzeniu UEFA te rozgrywki miały pozwolić słabszym klubom pokazać się na arenie europejskiej. Polscy kibice z zainteresowaniem śledzą grupy Ligi Konferencji Europy, zwykle gra tutaj któryś z zespołów Ekstraklasy. Historia Ligi Konferencji Europy związana jest z emocjonującymi momentami, radością przeżywaną przez fanów nie najmocniejszych klubów.

Liga Konferencji Europy 2023/24 - Grupy

Grupy Ligi Konferencji Europy UEFA składają się z czterech zespołów. W ośmiu grupach łącznie rywalizują 32 kluby. 29 zespołów do grupy Ligi Konferencji Europy awansuje poprzez eliminacje, gwarancję udziału mają:     

  • piąty zespół lig federacji z miejsca 5
  • siódmy zespół lig federacji z miejsc 2-4.
  • Premier League w Lidze Konferencji reprezentuje zdobywca Pucharu Ligi.

Liga Konferencji Europy 2023/24 - Drabinka

Liga Konferencji Europy nazywana często Ligą Europy 2 zdobyła spory prestiż, w związku z tym, że triumfator rozgrywek ma zapewniony automatyczny awans do fazy grupowej kolejnej edycji Ligi Europy. W fazie pucharowej Ligi Konferencji Europy UEFA bierze udział:   

  • 8 zwycięzców grup Ligi Konferencji Europy.
  • 8 wicemistrzów grup Ligi Konferencji Europy.
  • 8 zespołów z trzecich miejsc grup Ligi Europy.

O awans do 1/8 finału LKE UEFA grają wicemistrzowie grup i spadkowicze z Ligi Europy. Zwycięzcy grup Ligi Konferencji przechodzą automatycznie do 1/8. Historia Ligi Konferencji Europy pokazuje, że triumfator grupy często sięga po końcowy triumf. Mecze Ligi Konferencji Europy rozgrywane są w czwartki o godz. 18:45 i 21:00. Drabinka Ligi Konferencji Europy układa się na korzyść zwycięzców grup, którzy często sięgają po puchar. Triumfator Ligi Konferencji Europy poza automatycznym awansem do fazy grupowej przyszłej edycji Ligi Europy otrzymuje pokaźny zastrzyk finansowy. Finał Ligi Konferencji rozgrywany jest w środę, na przełomie maja i czerwca.

Strzelcy

Korona króla strzelców Ligi Konferencji wiąże się z dużym prestiżem. Najlepsi strzelcy Ligi Konferencji Europy wywodzą się z drużyn biorących udział w fazie grupowej tych rozgrywek. Napastnik z klubu spadkowicza z Ligi Europy ma niewielkie szanse, by znaleźć się wysoko w klasyfikacji. Taki zawodnik ma mniejszą liczbę spotkań, w których może się wykazać.