Ranking FIFA 2024

Kibice często dyskutują na temat tego, kto jest najlepszą drużyną na świecie. Często jest to subiektywna ocena, jednak najbardziej obiektywnym wyznacznikiem będzie ranking FIFA. To on obecnie wyznacza hierarchię reprezentacji.

Ranking FIFA w liczbach

Żeby poznać bliżej federację FIFA, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na jej temat, które przedstawiamy w poniższej tabeli:

Data założenia21 maja 1904 roku
Siedziba głównaZurich, Szwajcaria
Liczba członków211 federacji narodowych
Najwyższa pozycja Polskiej Reprezentacji5. (2017r.)
Najniższa pozycja Polskiej Reprezentacji78. (2013r.)

Czym jest FIFA?

FIFA jest niczym innym jak Międzynarodową Organizacją Piłki Nożnej. Organizuje ona rozgrywki piłkarskie, a także ustala przepisy gry w piłkę nożną.

Światowy ranking FIFA - Tabela 2024

Polscy kibice szczególnie zwracają uwagę na miejsce Polski w rankingu FIFA. Nic dziwnego, w końcu w Polsce piłka to jeden z gorących tematów. W naszych tabelach znajdziecie pozycję polskiej reprezentacji oraz sprawdzicie, jak wypada na tle innych krajów.

Ranking FIFA

Generalnie rzecz ujmując, ranking FIFA jest zestawieniem wszystkich drużyn należących do Międzynarodowej Organizacji Piłki Nożnej. Ma on na celu przedstawienie pewnej hierarchii w świece piłki reprezentacyjnej. Wyniki są aktualizowane raz w miesiącu, jednak istnieje pewne odstępstwo od tej reguły. Ranking nie jest zmieniany w momencie, gdy nie odbywają się żadne oficjalne mecze. Wynika to z faktu, iż sytuacja w rankingu nie ulegałaby żadnej zmianie i aktualizacja zwyczajnie by nic nie wnosiła.

W rankingu FIFA nie znajdziemy zbyt wielu informacji. W zasadzie, jedynie miejsce danej drużyny, jej punkty i punktację z poprzedniego rankingu. Punktacja jest uzależniona od wyników danej drużyny w oficjalnych spotkaniach.

Jak się oblicza punktację w rankingu?

Do wyliczania punktacji w rankingu FIFA został stworzony specjalny wzór, który prezentuje się następująco: P (punkty) = Pb (liczba punktów drużyny przed rozegraniem meczu + I (waga rozegranego meczu) x (W- We), przy czym W to wynik spotkania (1 za zwycięstwo, 0.5 za remis i 0 za porażkę), natomiast We to spodziewany wynik meczu, wyliczony na podstawie różnicy punktów między drużynami w rankingu.

Pod literą I kryje się waga meczu, której wartość wyliczana jest następująco:

 • I = 5, gdy drużyny rywalizują towarzysko, ale poza terminami ustalonymi przez FIFA,
 • I = 10, mecz towarzyski w terminie FIFA,
 • I = 15, mecz fazy grupowej Ligi Narodów UEFA,
 • I = 20, gdy jest to mecz fazy play-off lub finału Ligi Narodów UEFA,
 • I = 25, eliminacje mistrzostw kontynentalnych lub świata.
 • I = 35, mecz finałów mistrzostw kontynentalnych przed ćwierćfinałem
 • I = 40, mecz finałów mistrzostw kontynentalnych od ćwierćfinału wzwyż lub mecz Pucharu Konfederacji
 • I = 50, mecz finałów mistrzostw świata przed fazą ćwierćfinałową
 • I = 60, mecz finałów mistrzostw świata od ćwierćfinału i dalej

FIFA - historia

Historia FIFY rozpoczęła się we Francji, a konkretnie w Paryżu. To właśnie tam 21 maja 1904 roku została założona ta federacja. Główną przyczyną założenia organizacji, była rosnąca ilość rozgrywanych międzynarodowych meczów towarzyskich. FIFA od razu ustaliła podstawowe fundamenty swojego funkcjonowania, takie jak zakaz gry dla różnych narodów, czy jednolite zasady gry w piłkę dla wszystkich krajów.

Organizacja stopniowo się rozwijała, jednak za znaczący moment należy uznać organizację pierwszych Mistrzostw Świata. Odbyły się one w czerwcu 1930 roku w Urugwaju. W turnieju wzięło udział łącznie 13 drużyn, w tym 4 z Europy, 7 z Ameryki Południowej i dwie z Ameryki Północnej.

Reformy rankingu FIFA

W historii organizacji przeprowadzono 3 poważne reformy, w sprawie liczenia punktów do rankingu FIFA. Początkowo ranking opierał się na takiej samej punktacji, jak obecnie rozgrywki ligowe. Drużyna otrzymywała zatem 3 punkty za zwycięstwo, 1 za remis i 0 za porażkę. Zmieniło się to w 1999 roku. Wedle nowych zasad pod uwagę brane były następujące czynniki:

 • strzelone bramki
 • prestiż meczu
 • kontynent z którego pochodzi drużyna
 • miejsce rozegrania spotkania

Następna reforma miała miejsce chwilę po zakończeniu Mistrzostw Świata w 2006 roku. Przestano wtedy brać pod uwagę liczbę strzelonych bramek oraz to, czy mecz był rozgrywany u siebie, czy na wyjeździe. Ostatnia, najpoważniejsza reforma, wprowadzona została po Mundialu w Rosji, czyli w 2018 roku. Ustalono następujące zasady:

 • kontynent z którego pochodzi drużyna jest bez znaczenia
 • średnia liczba zdobytych w danym roku nie jest brana pod uwagę
 • gospodarz turnieju jest traktowany jednolicie z pozostałymi drużynami