Liga Portugal to jedna z czołowych europejskich lig. Chociaż nie zalicza się do top 5 rozgrywek na Starym Kontynencie, to doceniana jest za swój ofensywny charakter oraz mnogość piłkarzy wyróżniających się świetnym wyszkoleniem technicznym.

Liga Portugal - 1. liga portugalska

Liga Portugal to najlepsza portugalska liga piłkarska. Rozgrywki zostały utworzone w 1934 roku, a ich zawodowy charakter został nadany 4 lata później. W tych zmaganiach udział bierze 18 drużyn. Dwie najsłabsze spadają do niższej ligi, a trzecia drużyna od końca bierze udział w barażach. Cztery czołowo drużyny biorą udział w europejskich pucharach, a drużyna, która na koniec sezonu zajmie pierwsze miejsce zostaje mistrzem Portugalii w piłce nożnej. Drużyny w zależności od rezultatu mogą uzyskać:

  • 3 punkty — zwycięstwo,
  • 1 punkt — remis,
  • 0 punktów — porażka.

Podczas ponad 90 dotychczas zorganizowanych edycji w Primeira Liga wzięły udział 72 kluby, z czego tylko pięć zostało mistrzami kraju. Najczęściej triumfowała Benfica Lizbona, która po tytuł sięgała blisko 40 razy.

Najlepsze portugalskie zespoły co roku rywalizują w Lidze Mistrzów oraz Lidze Europy. Niejednokrotnie dochodząc w nich do fazy pucharowej. Bez wątpienia warto śledzić tabelę Liga Portugal, ponieważ nie tylko pokazuje, które drużyny są najlepsze w tej lidze, ale również, które w kolejnym roku wystąpią w europejskich pucharach.

Warto podkreślić, że 1. liga portugalska często nazywana jest swoistą kopalnią talentów, dlatego śledząc tę ligę, możesz obserwować graczy, którzy z dużym prawdopodobieństwem za kilka lat będą decydować o sile czołowych europejskich klubów.

Śmiało można uznać, że Liga Portugal ma trzech wyraźnych hegemonów, którzy najczęściej sięgają po triumfy w lidze. Należą do Nich Sporting i Benfica Lizbona oraz FC Porto.

Najlepszym strzelcem w historii 1. ligi portugalskiej jest Fernando Baptista Peyroteo, który zdobył w niej 332 bramki w 197 spotkaniach.

Największymi stadionami w lidze portugalskiej są:

  • Estádio da Luz (Benfica Lizbona) - 64642 widzów,
  • Estádio José Alvalade (Sporting Lizbona) - 50 095 widzów,
  • Estádio do Dragão (FC Porto) - 50033 widzów.