Statystyki - kartki


Podobnie jak bramki także żółte i czerwone kartki są stałym elementem meczu piłkarskiego. Te pokazywane są najczęściej za nieprzepisowe zagrania oraz za dyskusje z sędzią. Obstawiając regularnie spotkania warto znać co najmniej statystyki żółtych kartek. Co jeszcze trzeba wiedzieć o tym istotnym aspekcie w zakresie typowania piłki nożnej?

Przegląd statystyk żółtych kartek w piłce nożnej

Statystyki żółtych kartek najczęściej prowadzone są dla danych lig, drużyn, piłkarzy oraz sędziów. Szybko można zauważyć, że największa liczba kartoników pokazywana jest w rozgrywkach z Ameryki Południowej. Temperament piłkarzy z tego regionu świata znacznie wpływa na ostrość w grze.

Gdy zaglądamy w statystyki warto wziąć pod uwagę konkretnych zawodników, którzy grają w drużynie, którą chcemy obstawić. Zdarza się bowiem, że niezależnie od otoczenia niektórzy zawodnicy zdecydowanie częściej oglądają popularne "żółtka'". Jeżeli gracz dostaje nawet, w co 4 spotkaniu kartkę to już oznacza, że jest to statystyka jak godna dalszej uwagi.

Średnia ilość żółtych kartek na mecz dla poszczególnych lig

W przypadku 5 najlepszych lig najwięcej żółtych kartek pokazywanych jest w hiszpańskiej Primera Division. Obok Serie A to jednocześnie jedyna liga z top 5, w której jedna drużyna przeciętnie odnotowywała więcej niż średnio 2 kartki na mecz. W związku z tym statystyki żółtych kartek są obfite akurat dla tych rozgrywek. Na przeciwnym biegunie jest Premier League. Tutaj sędziowie często lubią puścić grę dalej, by nie psuć dynamiki akcji. Widać to po statystykach Premier League.

Statystyki żółtych i czerwonych kartek - rekordy

Tak samo, jak wyniki czy bramki, również w przypadku kartek odnotowano wiele ciekawych rekordów. Zazwyczaj są one niezbyt chlubne. Ich zdobywcy często zyskują łatkę brutali. Poniżej wspominamy o kilku ciekawych przypadkach.

W której lidze jest najwięcej żółtych/czerwonych kartek?

Zdecydowanie najwięcej kartek pokazywanych jest w Boliwii. w sezonie 2022-23 ich średnia była bardzo bliska 8 kartkom na mecz. Dodatkowo przeciętnie aż 98% spotkań kończy się z ponad co najmniej 4 kartkami. Oznacza to, że zakład na over 3,5 kartki w meczu jest niezwykle ciekawy dla tego kraju. Za Boliwią plasuje się liga peruwiańska i panamska. Zatem prawdą jest teza, o której wspomnieliśmy wcześniej, że w krajach z Ameryk grają bardziej impulsywni piłkarze.

Najwięcej czerwonych kartek w meczu

Najwięcej czerwonych kartek w meczu padło podczas starcia Claypole i Victoriano Arenas w 5. lidze argentyńskiej. Było to w 2011 roku. Mecz przez cały czas był toczony w brutalnej wręcz atmosferze. Gdy boisko z powodu czerwonej kartki opuściło już 4 graczy doszło do regularnej bójki. Uczestniczyli w niej dosłownie wszyscy. Od zawodników podstawowych po rezerwowych i trenerów.

W sumie w protokole meczowym arbiter Damien Rubio odnotował aż 36 czerwonych kartek. Poza 22 dla graczy z boiska 14 czerwonych kartek zostało pokazanych rezerwowym i członkom sztabów.

Zawodnicy z największą liczbą kartek

Jeśli wziąć pod uwagę czerwone kartki, to niechlubnym rekordzistą w tej dziedzinie jest Gerardo Bedoya. Kolumbijczyk karierę spędził w rodzimym kraju oraz w Argentynie. Przez 20 lat czynnego grania obejrzał aż 46 czerwonych kartek. Daje to średnią ponad 2 wykluczeń na rok. W ramach tego rekordu nie odnotowuje się jeszcze dodatkowo otrzymanych dwóch czerwieni jako reprezentant kraju i później trener.

Znany z ostrej gry Sergio Ramos znajduje się na 2 miejscu w tym zestawieniu. Obejrzał on dotąd 26 czerwonych kartek. Liczba ta i tak jest niezwykle wysoka. Niejednokrotnie po jego faulach dyktowane były rzuty karne dla przeciwników. O szczegółach tego możecie przeczytać we wpisie statystyki rzuty karne.

Rodzaje zakładów na kartki w piłce nożnej

Bukmacherzy prześcigają się w ilości proponowanych rynków i tak samo jest w przypadku kartek. Jakie zakłady są zatem dostępne na kartki w piłce nożnej?

 • Liczba kartek
 • Liczba żółtych kartek
 • Czy będzie mieć miejsce czerwona kartka?
 • Który zawodnik dostanie żółtą/czerwoną kartkę
 • Zakłady na 1. połowę dotyczące żółtych kartek oraz kartek ogólnie
 • Parzysta/nieparzysta liczba kartek
 • Drużyna, która otrzyma kartkę jako pierwsza/ostatnia

Jak skutecznie obstawiać kartki w piłce nożnej?

Aby obstawiać skutecznie kartki, warto pamiętać o kilku zasadach, które są szczególnie istotne dla tego rynku. Poniżej prezentujemy kilka z nich, które pomogą Ci zwiększyć skuteczność podczas typowania.

 • Analizuj statystyki - koniecznie prześledź statystyki żółtych kartek dla danych zespołów oraz piłkarzy. To podstawa obstawiania tego rynku.
 • Obstawiaj zacięte rywalizacje - mecze derbowe zazwyczaj obfitują w ostre starcia. Te zaś predestynują sędziego do pokazywania kartek.
 • Graj na żywo - obstawianie na żywo może okazać się bardzo skutecznie w przypadku kartek. Jeśli zauważasz, że miejsce ma więcej fauli niż przeciętnie to warto pokusić się o typ na kartki.
 • Typuj ligi z Ameryki Południowej - obstawiaj te rozgrywki, w których po prostu pada najwięcej kartek. Są to np. Boliwia, Peru, ale też Argentyna i Brazylia.
 • Przeanalizuj historię sędziego - niektórzy z arbitrów szczególnie szybko pokazują żółte i czerwone kartki. Sprawdź ich statystyki przed meczem.

Biała kartka w piłce nożnej - co to jest?

Niewiele osób o tym wie, ale istnieje również coś takiego jak biała kartka. Ta została wprowadzona w Portugalii w 2018 roku. Różni się ona od żółtych i czerwonych kartek tym, że można ją otrzymać za pozytywne zachowanie. Dokładnie za takie, które można nazwać doskonałą postawą lub zachowaniem fair play.

Pierwszy raz biała kartka została pokazana 21 stycznia 2023 roku podczas meczu kobiet. W starciu pomiędzy Benficą a Sportingiem jeden z kibiców zasłabł. Czym prędzej pobiegli do niego pracownicy służb medycznych. I właśnie za otrzymali oni białą kartkę.

Za co można dostać białą kartkę?

Białą kartkę można otrzymać za zachowanie fair play oraz takie, które jest godne naśladownictwa i pochwały. Można więc liczyć na to, że na stadionach będzie pokazywanych coraz więcej kartoników właśnie w tym kolorze.

Biała kartka piłka nożna - statystyki

Obecnie białe kartki to jedynie dodatkowo inicjatywa w Portugalii. Trudno więc mówić o zgromadzonych danych statystycznych w tej dziedzinie. Możliwe, że gdy kartoniki za dobrą postawę będą wprowadzone na całym świecie to wtedy i bukmacherzy zainteresują się tym tematem, podobnie jak terminarzem Ekstraklasy.

Rozbudowana oferta powitalna

Cashout w czasie rzeczywistym

Najlepsze bonusy okazjonalne

Superprzewaga na 7 dyscyplin

Ogromny wybór metod płatności

TYPERVIP

ODBIERZ