Angielska Premier League to najlepsza liga w Europie. Wskazują na to wszystkie rankingi oraz sukcesy tamtejszych drużyn w europejskich pucharach. M.in. dlatego warto śledzić statystyki Premier League, które mogą się później przydać np. do obstawiania meczów. Czym dokładnie charakteryzują się angielskie rozgrywki?

Premier League - statystyki angielskiej ligi piłkarskiej

W lidze angielskiej rywalizuje ze sobą 20 drużyn. Grają one systemem mecz i rewanż. Oznacza to, że każdy klub ma do rozegrania 38 spotkań. Aż najlepsze zespołu awansują bezpośrednio do Ligi Mistrzów. Kolejne otrzymują prawo do gry w Lidze Europy oraz w Lidze Konferencji. Drużyny, które zajmą 3 ostatnie pozycje żegnają się z najwyższą ligą i spadają do Championship. Co roku liga angielska dostarcza wielu emocji i niespodziewanych rezultatów.

Charakterystyczne dla Premier League są częste mecze pomiędzy potentatami. Dzięki temu w prawie każdej kolejce mamy do czynienia ze spotkaniami, które mogą być decydujące dla czołowych lokat. Obecnie możemy powiedzieć, że aż 7 drużyn wyróżnia się poziomem, który jest niezbędny do walki o najwyższe trofea. Są to drużyny:

 • Manchester City
 • Arsenal
 • Manchester United
 • Liverpool
 • Chelsea
 • Tottenham
 • Newcastle

Premier League - statystyki drużyn

Każdy typer ma swoje ulubione statystyki piłkarskie, które śledzi przy okazji tworzenia kuponów. Istnieją jednak pewne wskaźniki, które mogą realnie pomóc lepiej zrozumieć ligę angielską. Standardowo warto sięgnąć do informacji o zdobywanych bramkach. Informacje te będą przydatne szczególnie w spotkaniach, w których trudno jest wskazać potencjalnego zwycięzcę. Niemniej istotne mogą być dane o żółtych i czerwonych kartkach.

Statystyki dostarczają nam kompleksowego obrazu o formie i dyspozycji drużyn w Premier League. Warto jednak pamiętać, że aby mogły one być skutecznym narzędziem, konieczne jest wyliczanie ich z dużej próby spotkań. Trudno bowiem wyrokować o faktycznej dyspozycji dopiero po kilku kolejkach.

Drużyny z największą liczbą strzelonych goli

Najskuteczniejsze zespoły z Premier League zdobywają nawet około 90 goli w sezonie. Daje to średnią wyższą niż 2 bramki na mecz. To pokazuje jak silne drużyny rywalizują o mistrzostwo. W tym przypadku często na samej górze tej statystyki odnotowany jest Manchester City. Zespół, który broni mistrzostwa może pochwalić się dużą rywalizacją o miejsce w składzie. To zaś sprawia, że każdy zawodnik, który wchodzi na boisko chce się popisać golem lub asystą.

Drużyny z największą liczbą straconych goli

Statystyki Premier League są nieubłagane dla klubów, które mają trudność z bronieniem dostępu do własnej bramki. Można nawet powiedzieć, że niepisaną zasadą jest to, że najmniej szczelne defensywy mają miejsce u drużyn, które później muszą pogodzić się ze spadkiem. W lidze angielskiej jest tak już od wielu lat. Zatem kluczowe dla losów sezonu jest to, by nauczyć się skutecznej defensywy, która zazwyczaj pozwala na zdobywanie punktów w wielu meczach. I to nawet w sytuacji, gdy atak akurat zawodzi.

Statystyki rzutów rożnych w Premier League

Liga angielska uchodzi za ofensywną i szybką ligę. Dzięki temu możemy oglądać w niej sporą liczbę rzutów rożnych. W większości spotkań rozgrywanych jest ponad 10 kornerów na mecz. Porównując tę statystykę do reszty topowych lig Premier League jest tutaj zdecydowanym faworytem. Jest to więc ciekawa opcja do typowania i analizowania. Szczególnie w przypadku rynków dotyczących obu drużyn.

Średnia liczba bramek

Drużyny w Premier League nie mają się czego wstydzić pod kątem ilości goli. W ostatnich latach statystyka ta przekracza 2,8. Jest to więc wynik, który od razu nasuwa na myśl to, że często możemy oglądać więcej niż 2 gole w meczu. Ta popularna linia ma swoje odzwierciedlenie w ponad 50% meczów. Oczywiście są drużyny, które częściej doprowadzają w swoich spotkaniach do takiej sytuacji. Zazwyczaj wiąże się to jednocześnie z ich mocnym atakiem lub bardzo słabą obroną.

1 liga angielska tabela liczby bramek w podziale na kwadranse

W lidze angielskiej od tego sezonu mamy do czynienia z większą liczbą minut doliczonych do regulaminowego czasu. Ze względu na to wzrosła i tak spora liczba bramek w ostatnich kwadransach 1. i 2. połowy. To ciekawa dana do analizy pod kątem bukmacherskim. Jako że angielskie rozgrywki uchodzą za wzór pod kątem efektywności gry nie możemy też przegapić pierwszego kwadransa. W lidze rywalizują kluby, które już od początku nacierają na przeciwnika, co często daje efekt w postaci gola.

Premier League - statystyki zawodników

Statystyki poszczególnych piłkarzy potwierdzają to, że właśnie w Anglii możemy oglądać najlepszych graczy na świecie. Nieprzerwanie od 2010 roku królowie strzelców przekraczają granice 20 bramek. Dodatkowo nieraz takich strzelców jest kilku. Jak najszersza wiedza o statystykach indywidualnych pozwala na skuteczniejsze typowanie.

Poza najpopularniejszymi danymi warto śledzić także celność podań oraz ilość fauli. Takie statystyki mogą być pomocne nawet podczas obstawiania rynków dotyczących całej drużyny. Obecność zawodników, którzy wywierają spory wpływ na cały mecz może zmienić jego przebieg. W związku z tym zawsze przed dodaniem typu warto sięgnąć po przypuszczalne lub już oficjalne składy.

Najlepsi strzelcy

W Premier League w sezonie 2023/24 korony króla strzelców będzie bronić Erling Haaland. Norweg pobił rekord rozgrywek i aż 36 razy trafił do siatki rywala. Czy znowu będzie on w stanie sprawić, że eksperci ligi angielskiej będą o nim mówić co każdą kolejkę? Jest to bardzo możliwe, że ponieważ The Citizens w dalszym ciągu są bardzo silną drużyną. Kto jest faworytem bukmacherów w rywalizacji o zostanie najlepszym strzelcem rozgrywek 2023/24?

 • Erling Haaland
 • Mohamed Salah
 • Heung-min Son
 • Gabriel Jesus

Statystyki kartek w Premier League

W lidze angielskiej pokazywanych jest najmniej żółtych kartek statystycznie, jeśli wziąć pod uwagę ligi z top 5 Europy. Ich liczba w tym sezonie może być wyższa ze względu na zaostrzenie przepisów. Obecnie za każdą dyskusję lub gestykulację skierowaną w kierunku sędziego otrzymuje się żółty kartonik. Przez to początek sezonu może być trudny dla zawodników, którzy mieli w zwyczaju prowadzić rozmowy z arbitrami. Pomimo tego trudno oczekiwać by w skali całych rozgrywek liczba ta, wyrównała się w stosunku np. do Serie A.

Statystyki Premier League - typy

Do skutecznego typowania niezbędna jest umiejętność wyciągania właściwych wniosków ze statystyk oraz zestawiania ich z innymi dostępnymi informacjami. W tym celu w naszym portalu publikujemy szereg statystyk Premier League. Są one pomocne podczas obstawiania wielu rynków i to nie tylko tych podstawowych dotyczących zwycięzcy spotkania.

U niektórych bukmacherów istnieje możliwość obstawiania statystyk oraz player bets. Dzięki temu można zestawić daną statystykę od razu z kursem na konkretne zdarzenie, które jej dotyczy. Może to być ciekawa alternatywa szczególnie w przypadku spotkań, w których trudno wskazać zwycięzcę lub kursy na faworyta są zbyt niskie.

1 liga Anglia - tabela rzutów rożnych a rynek bukmacherski - na co zwrócić uwagę?

W Premier League ma miejsce wiele rzutów rożnych. Wykonywane są one częściej niż w innych ligach. Ze względu na to warto dodać rynki z nimi związane do swoich kuponów. Najbezpieczniejszą opcją jest wytypowanie ogólnej liczby kornerów w meczu. Dzięki temu nie trzeba martwić się tym, by były one wykonane przez wskazaną przez nas drużynę. Oczywiście bukmacherzy podczas ustalania kursów biorą pod uwagę sytuację panującą w tak ofensywnej lidze, jak angielska. Jednak dalej jest to ciekawy sposób na typowanie.

Po dokładnym przeanalizowaniu statystyk konkretnego zespołu kolejną atrakcyjną opcją jest postawienie na ilość rzutów rożnych właśnie tej drużyny. Pamiętaj, że obstawiać można nie tylko popularne over (ponad) ale także under (poniżej). Standardowo największa ilość rzutów rożnych wykonywanych jest w przypadku ofensywnie nastawionych drużyn jak Manchester City czy Arsenal.

Gdzie obstawiać statystyki Premier League - bukmacherzy

Premier League to jedne z najważniejszych rozgrywek u większości bukmacherów. Warto jednak wskazać kilku z nich, którzy oferują najlepszą ofertę dla tej ligi. Należy do nich na pewno Superbet. W serwisie typować możemy statystyki zespołowe oraz indywidualne. Ich liczba wzrasta na krótko przed rozpoczęciem meczu. Dodatkową atrakcją jest opcja zamknięcia zakładu w sytuacji, gdy postawiona przez nas drużyna prowadzi 2 golami. Dzięki temu nie musimy już czekać na rozstrzygnięcie meczu.

Pod kątem statystyk w czołówce znajduje się również LVBET. Bukmacher ten oferuje nowoczesny kreator zakładów dotyczących player bets. Da się w nim łączyć typy z jednego meczu. Dodatkowo niektóre z rynków, które znajdują się w kilku meczach można połaczyć w jeden zakład - pojedynek. Np. dotyczący tego, który ze wskazanych zawodników zdobędzie więcej goli. W tak ofensywnej lidze, jak angielska jest to bardzo ciekawa opcja i odskocznia od standardowego obstawiania.