W rozgrywkach szwajcarskiej Super League bierze udział 12 drużyn, które po rozegraniu 33 kolejek dzielą się na grupę mistrzowską i spadkową. W tej lidze mogą rywalizować zarówno drużyny z Szwajcarii, jak i Liechtensteinu.

Liga szwajcarska

Rozgrywki o mistrzostwo Szwajcarii to jedne z najstarszych ligowych rozgrywek piłkarskich na świecie. Pierwszą edycję, rozgrywaną w sezonie 1897/98 wygrał Grasshopper Zurich. Następnie liga zmieniała wielokrotnie format i nazwę rozgrywek. Dopiero w roku 2003 liga przybrała nazwę Super League, a jej pierwszym zwycięzcą został FC Basel, wyprzedzając drugie Young Boys.

Najlepsze kluby ligi szwajcarskiej

Wraz z startem Super League rozpoczęła się dominacja FC Basel, które w sezonach 2003/04 - 2016/17 tylko 3 razy nie wygrało mistrzostwa kraju, zdobywając dwukrotnie wicemistrzostwo i jeden brązowy medal. Po latach dominacji FC Basel w szwajcarskiej Super League, nadszedł czas na dominację Young Boys. To właśnie drużyna z Berna w ostatnich latach najczęściej zdobywała mistrzostwo kraju i dzięki temu brała udział w eliminacjach do Ligi Mistrzów.

Liga szwajcarska - Zasady

Od sezonu 2023/24 w Super League wprowadzono podział na grupę mistrzowską i spadkową. Od tego czasu w lidze szwajcarskiej bierze udział 12 drużyn. Po sezonie zasadniczym do grupy mistrzowskiej trafia najlepsza szóstka, które walczą o mistrzostwo kraju. Reszta drużyn walczy o utrzymanie w grupie spadkowej, z której spada najgorsza drużyna. Natomiast przedostatni zespół w tabeli rozgrywa baraż o utrzymanie z wicemistrzem szwajcarskiej Challenge League.