Najwyższą klasą rozgrywkową w Gruzji jest Erownuli Liga. W rozgrywkach co roku bierze udział 10 drużyn. Mistrz kraju otrzymuje przepustkę do eliminacji Ligi Mistrzów, natomiast najsłabsza drużyna ligi jest bezpośrednio degradowana do niższej klasy rozgrywkowej.

Liga gruzińska

W Gruzji mistrzostwa kraju są rozgrywane od 1924 roku, jednak liga w obecnym formacie funkcjonuje dopiero od 1990 roku. Wcześniej rozgrywki były mocno związane z nieistniejącym już ZSRR. Do 2016 roku, mistrzostwa Gruzji były rozgrywane pod nazwą Umaglesi Liga, jednak został to zmienione na obecną nazwę, czyli Erownuli Liga. Pierwszym zwycięzcą nowoczesnych rozgrywek był zespół Dinamo Tbilisi, który jest obecnie najbardziej utytułowaną drużyną kraju i przeważnie dominuje te rozgrywki. W ostatnim czasie dużym konkurentem stał się jednak zespół Dinamo Batumi.

Sezon, z uwagi na małą ilość drużyn, rozgrywany jest w systemie kołowym, który obowiązuje od 2017 roku. Oznacza to mecze każdy z każdym, które odbywają się aż czterokrotnie - dwa na własnym terenie, dwa w meczu wyjazdowym. Mistrz kraju, otrzymuje możliwość gry w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Druga i trzecia drużyna, natomiast bierze udział w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy. Bezpośrednio do niższej klasy rozgrywkowej spada tylko jedna drużyna, natomiast ekipy z miejsc 8. i 9. biorą udział w barażu o utrzymanie.