W rozgrywkach najwyższej klasy rozgrywkowej w Ukrainie bierze udział 16 drużyn, które walczą o mistrzostwo kraju dające prawo gry w eliminacjach do Ligi Mistrzów.

Liga ukraińska

Drużyny w najwyższej piłkarskiej lidze w Ukrainie rywalizują od czasów uzyskania przez ten kraj niepodległości. W 1992 rozegrano pierwszy, niepełny sezon ligi ukraińskiej, w którym wzięło udział 20 podzielonych na dwie grupy drużyn. Triumfowała Tawrija Symferopol, która niespodziewanie wygrała mecz finałowy 1:0 z zwycięzcą grupy B - Dynamem Kijów.

Liga ukraińska - Zasady

Liga ukraińska od lat zdominowana jest przez Szachtar Donieck i Dynamo Kijów. To właśnie te dwa kluby najczęściej zajmują dwa pierwsze miejsca, które dają prawo gry w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Zajęcie pozycji 3. i 4. daje prawo gry w eliminacjach do Ligi Europy. Z ligi ukraińskiej bezpośrednio spadają dwie najgorsze drużyny, a kluby z miejsc 13-14 rozgrywają między sobą baraż o utrzymanie.

Liga ukraińska przerwana przez wojnę

Sezon 2021/22 przedwcześnie zakończono w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Walne zgromadzenie zadecydowało, że żaden z klubów nie otrzyma tytułu mistrza Ukrainy. Tabelę Premier Lihi użyto jednak do określenia drużyn grających w przyszłym sezonie w europejskich pucharach. Niestety w wyniku wojny wiele stadionów zostało zniszczonych, przez co wiele drużyn do teraz rozgrywa domowe mecze na nieswoim stadionie.