Super Liga, to rozgrywki, w których wyłaniany jest mistrz Albanii. W rozgrywkach bierze udział 10 drużyn, a rozgrywane jest aż 36 kolejek w fazie głównej. Cztery najlepsze drużyny awansują do grupy mistrzowskiej, gdzie wyłaniany jest mistrz kraju. Bezpośredni spadek dotyka dwie ostatnie drużyny ligi.

Liga albańska

Rozgrywki Super Ligi funkcjonują od 1930 roku. Wcześniej nosiły nazwę Kategoria e Pare, jednak jest ona obecnie przeznaczona dla drugiej klasy rozgrywkowej. Pierwszym mistrzem Albanii, może pochwalić się zespół KF Tirana, który jest obecnie najbardziej utytułowanym zespołem w kraju pod kątem ilości zdobytych mistrzostw.

Walka o mistrzostwo Albanii odbywa się w systemie kołowym. Każdy mierzy się z każdym, aż czterokrotnie – dwukrotnie w roli gospodarza oraz dwukrotnie w meczu wyjazdowym. Po 36 kolejkach wyłaniana jest grupa mistrzowska, w skład której wchodzą cztery drużyny. Aktualnie, wygranie mistrzostwa Albanii uprawnia do udziału w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów. Pozostałe drużyny z grupy mistrzowskiej uzyskują z kolei awans do kwalifikacji Ligi Konferencji Europy. Do niższej klasy rozgrywkowej spadają bezpośrednio dwie ostatnie drużyny. Ósma siła ligi przystępuje do barażu o utrzymanie.

W rozgrywkach wyraźnie wyróżniają się trzy drużyny, wszystkie pochodzące ze stolicy kraju. Są to

  • KF Tirana
  • Dinamo Tirana
  • Partizani Tirana

Super Ligę uznać należy za stosunkowo wyrównane rozgrywki, które jednak co roku mają stałych faworytów do zwycięstwa.