W chorwackiej najwyższej klasie rozgrywkowej występuje tylko 10 drużyn, w związku z czym kluby w ciągu sezonu rozgrywają między sobą aż po 4 bezpośrednie mecze. Mistrzem Chorwacji zostaje drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów po 36 kolejkach.

Liga chorwacka

Ligę chorwacką utworzono w 1992 roku, a jej pierwszym triumfatorem został Hajduk Split. Wcześniej chorwackie kluby walczyły o mistrzostwo Jugosławii. Od czasu utworzenia ligi chorwackiej, mistrzostwo kraju zdobyły tylko 4 drużyny:

  • Dinamo Zagrzeb
  • Hajduk Split
  • HNK Rijeka
  • NK Zagrzeb

Od wielu lat o mistrzostwo Chorwacji rywalizują tak naprawdę 3 kluby: Dinamo Zagrzeb, Hajduk Split i Rijeka. Mistrzostwo kraju daje prawo gry w eliminacjach do Ligi Mistrzów, a dwie kolejne pozycje w eliminacjach do LKE. Z ligi spada tylko jedna drużyna, która po 36 kolejkach zgromadzi najmniej punktów na swoim koncie.

Zdecydowanie najbardziej utytułowaną chorwacką drużyną jest Dinamo Zagrzeb, które jako jedyny klub z Chorwacji może poszczycić się zdobyciem Pucharu Miast Targowych. W 1967 roku w finałowym dwumeczu Dinamo Zagrzeb pokonał Leeds United 2:0. Poza chorwackimi trofeami, Dinamo aż 9 razy wygrało Mistrzostwo Jugosławii oraz 7 razy Puchar Jugosławii.

Najlepszy Polak w historii ligi chorwackiej

Choć w lidze chorwackiej występowało w przeszłości niewiele Polaków, to jeden z nich jest rozpoznawalny w całej piłkarskiej Chorwacji. Damian Kądzior w barwach Dinama Zagrzeb zagrał 77 razy i strzelił 21 goli. Polak w barwach chorwackiego klubu rozegrał dwa sezony i w obu został mistrzem kraju, dodatkowo Kądziora wybrano najlepszym zawodnikiem ligi chorwackiej w sezonie 2019/2020.