Turecka Süper Liga to jedne z najważniejszych rozgrywek ligowych w Europie, w których bierze udział aż 20 drużyn. O mistrzostwo kraju co rok walczą takie drużyny jak: Fenerbahce, Besiktas, Galatasaray czy Trabzonspor.

Liga turecka

Pierwszy, oficjalny tytuł mistrza Turcji przyznano w 1957 roku. Mistrzem kraju, wyłonionym systemem pucharowym został Besiktas, który w finale pokonał Galatasaray. Ligę turecką utworzono dwa lata później, a historycznym zwycięzcą rozgrywek zostało Fenerbahce. Liga turecka od samego początku dominowana jest przez trzy kluby ze Stambułu, które na swoim koncie mają po ponad 20 tytułów mistrzowskich:

• Fenerbahce
  • Galatasaray
  • Besiktas

Zajęcie pierwszych dwóch miejsc w tabeli Süper Lig nagradzane jest grą w eliminacjach do Ligi Mistrzów w następnym sezonie. Trzecia drużyna ligi tureckiej otrzymuje prawo gry w eliminacjach do Ligi Europy, a czwarty zespół gra w kwalifikacjach do LKE. Z tureckiej Süper Lig spadają aż 4 najgorsze drużyny. W przypadku, gdy dwie lub więcej drużyn zgromadzi tyle samo punktów na swoim koncie, to o końcowej pozycji w tabeli decyduje bilans meczów bezpośrednich.

Liga turecka to popularny kierunek dla polskich piłkarzy, którzy bardzo licznie występują w tureckiej Süper Lidze.

• Sebastian Szymański
  • Adam Buksa
  • Krzysztof Piątek
  • Michał Pazdan

To tylko kilka nazwisk polskich zawodników, którzy w Turcji zasłynęli z świetnej formy i dali się poznać tureckim kibicom.