W azerskiej Premier Lidze bierze udział tylko 10 drużyn. Mistrz kraju awansuje do eliminacji Ligi Mistrzów, a kolejne dwa zespoły grają w eliminacjach do Ligi Konferencji. Najgorsza drużyna ligi spada do niższej dywizji.

Liga azerska

W związku z tym, że w Premier Lidze występuje tylko 10 drużyn, to sezon składa się z aż 4 bezpośrednich meczów każdych zespołów, co daje łącznie 36 kolejek. Po rozegraniu 36 spotkań, klub, który zgromadził najwięcej punktów zostaje mistrzem Azerbejdżanu. W przypadku równej ilości punktów, o końcowej pozycji decyduje bilans meczów bezpośrednich.

Historia ligi azerskiej

Mistrzostwa Azerbejdżanu zostały rozegrane po raz pierwszy w 1992 roku, a więc po rozpadzie ZSRR. Historycznym zwycięzcą ligi azerskiej został Neftçi Baku - drugi najbardziej utytułowany klub w Azerbejdżanie. W sezonie 2001/02 żadnemu klubowi nie przyznano mistrzostwa, ponieważ ze względu na konflikt azerskiego związku piłkarskiego z klubami najwyższej dywizji sezon nie został dokończony.

Najlepsze kluby w Azerbejdżanie

Ligę azerską od lat dominują dwa kluby. Karabach Agdam i Neftçi Baku to zdecydowanie najbardziej utytułowane drużyny w historii azerskiego futbolu. Od 2011 roku żaden zespół nie potrafi przerwać dominacji tych klubów. Ostatnią drużyną, która wzniosła puchar za zwycięstwo ligi przed Karabachem i Neftçi Baku był İnter Baku - klub dobrze znany kibicom Lecha Poznań, który mierzył się z azerami w eliminacjach europejskich pucharów.