Wyniki
Rozgrywki
Statystyki

W świecie piłki nożnej istnieje wiele różnych lig, które przyciągają uwagę kibiców z całego świata. Porównamy kilka popularnych lig piłkarskich, Przyjrzymy się zarówno poziomowi rozgrywek, jak i historii tych lig, aby lepiej zrozumieć, jak się różnią i jakie mają cechy charakterystyczne.

Jak działa porównanie lig?

Porównanie lig, jak sama nazwa wskazuje, porównuje statystyki najlepszych lig piłkarskich. Dzięki porównaniu statystycznym lig można sprawdzić, w której lidze pada procentowo najwięcej remisów, a gdzie kibice oglądają najwięcej bramek. Również można tu znaleźć informacje odnośnie czystych kont w danych ligach.

Jest to bardzo przydatne narzędzie dla typera, który, chociaż nie ma narzuconych propozycji typów, to sam może wyciągać wnioski ze statystyk. To wszystko pomaga graczom przeanalizować wybór konkretnego zdarzenia w interesującym go meczu oraz ocenić jego prawdopodobieństwo.

Najlepsze ligi - Zwycięzcy meczów

Najlepsze ligi na świecie oferują niezapomniane emocje i widowisko dla kibiców. Dzięki porównaniu lig w kontekście zwycięzców meczów można sprawdzić liczbę i procent wygranych meczów przez gospodarza oraz gościa w danej lidze. Znajduje się tu również liczba remisów jaka padła w danych rozgrywkach oraz procentowych ich udział we wszystkich rozegranych meczach.

Oczywiście nie jest niespodzianką to, że największy procent zwycięstw kluby notują przed własną publicznością. Zaskakujące może być jednak to, że procent remisów w większości lig jest bardzo zbliżony do procenta zwycięstw drużyny przyjezdnej. Konkretne dane procentowe dotyczące zwycięstw gospodarzy są oczywiście różne dla każdej ligi, jednak jest on wszędzie zbliżony do około 50%.

Ligi z największą ilością bramek

Dzięki porównaniu lig dla ilości bramek możemy dowiedzieć się, w których ligach pada najwięcej goli, a w których najmniej. Oprócz tego możemy dowiedzieć się, jak rozkładają się gole strzelone w sezonie pomiędzy bramki gospodarzy i gości.

Spośród lig TOP5, od lat najwięcej goli pada w Anglii i w Niemczech, a te dwie ligi goni włoska Serie A. Jeszcze kilka lat temu, liga hiszpańska była jedną z najbardziej "overowych" lig w Europie. Niestety w ostatnich sezonach trend w hiszpańskiej piłce się odwrócił i na boiskach La Ligi oglądamy zdecydowanie mniej goli niż kiedyś.

Najlepsze ligi - Czyste konto

W zakładce czyste konto możemy przekonać się jak często gospodarze i goście nie stracili w meczu ani jednej bramki. Obok znajduje się procentowy udział czystych kont do wszystkich rozegranych meczów tej ligi. Oprócz tego widzimy też liczbę bezbramkowych remisów oraz ich procentowy stosunek do reszty spotkań.

Statystyka czystych kont jest pośrednio powiązana z porównaniem lig w kontekście ilości bramek. Co zrozumiałe, im więcej bramek pada w danej lidze, tym mniej czystych kont oglądamy w tych rozgrywkach. Z tego też względu, te ligi, w których pada średnio najwięcej bramek mają minimalnie mniej czystych kont na mecz, niż w mniej bramkostrzelnych ligach.

Porównanie lig - ponad/poniżej 2.5 bramek

Ta statystyka ponownie związana jest ze średnią liczbą bramek padającą w danej lidze. Rozgrywki, w których średnia bramek na mecz jest najwyższa, mają największy procent meczów, w których pada ponad 2.5 gola. Analogicznie, w najbardziej "underowych" ligach jest najwięcej meczów, w których pada poniżej 2.5 gola.

Spośród lig TOP5 największy procent meczów, w których pada +2.5 gola od lat należy do angielskiej Premier League. Duży wpływ na to mają takie kluby jak Manchester City, Liverpool i Arsenal, ponieważ te kluby strzelają bardzo dużo goli i zawyżają tę statystykę dla swojej ligi.

Porównanie lig - Nagrody pieniężne

Nie od dziś wiadomo, że największe pieniądze w europejskim futbolu zarabiają kluby w Premier League. W rankingu 20 drużyn z największymi dochodami, aż 10 pochodzi z Anglii, a ostatnie lata tylko powiększają dysproporcję między ligami. Co ciekawe i wręcz absurdalne, klub spadający z Premier League otrzymuje więcej pieniędzy niż zwycięzca Ligi Mistrzów. Nie oznacza to jednak, że nagroda dla zwycięzcy LM jest skromna. Triumfatorzy najważniejszych europejskich pucharów mogą liczyć na takie nagrody:

  • Zwycięstwo w Lidze Mistrzów - ponad 100 mln euro,
  • Zwycięstwo w Lidze Europy - około 25 mln euro,
  • Zwycięstwo w Lidze Konferencji Europy - około 10 mln euro.

Nagrody pieniężne dla klubów ściśle wiążą się z cenami praw telewizyjnych. To właśnie dlatego liga angielska wyraźnie wyprzedza pozostałe rozgrywki w wypłatach dla klubów. Kolejne rozgrywki ligowe z najwyższymi nagrodami pieniężnymi dla klubów to liga hiszpańska. Przewaga La Ligi nad Serie A i Bundesligą nie jest jednak tak duża, jak przepaść między Premier League a pozostałymi rozgrywkami.

Rozbudowana oferta powitalna

Cashout w czasie rzeczywistym

Najlepsze bonusy okazjonalne

Superprzewaga na 7 dyscyplin

Ogromny wybór metod płatności

TYPERVIP

ODBIERZ