Latvijas futbola 1. Līga to najlepsza liga piłkarska na Łotwie. Rozgrywki organizowane są przez Latvijas Futbola federācija. Triumfator tych rozgrywek zostaje uznany za mistrza Łotwy w piłce nożnej.

Latvijas futbola 1. Līga – 1. Liga łotewska

Latvijas futbola 1. Līga powstała w 1992 roku. Rozgrywki zostały założone po uzyskaniu niepodległości przez Litwę. Ze względu na niestabilną sytuację wielu klubów format rozgrywek wielokrotnie się zmieniał. Najliczniejsza edycja obejmowała występ 16 zespołów, a najmniej liczna tylko 9.

W swojej historii najlepsza liga łotewska widniała pod kilkoma nazwami. Były one uzależnione głównie od sponsorów tytularnych.

Należały do nich:

  • 2007-2008 Traffic auto advert — agencja reklamowa,
  • 2014 SYFORM — włoski producent suplementów diety,
  • 2015 -2019 Komanda.lv — sklep z wyposażeniem sportowym,
  • 2021 - ... Optibet — sieć kasyn on-line oraz barów sportowych.

Łotewskie rozgrywki nie zdążyły wyklarować hegemona, który zdominowałby rozgrywki ligowe przez wiele sezonów. Pierwszym triumfatorem był Decemviri Ryga. Latvijas futbola 1. Līga nie należy do najbardziej prestiżowych lig w Europie. Jednym z czynników jest krótki okres funkcjonowania rozgrywek, który nie pozwolił rozwinąć łotewskiego futbolu. Drugim czynnikiem jest fakt, że Łotwa jest niewielkim krajem, który zamieszkuje nieporównywalnie mniej mieszkańców niż w większości krajów położonych na zachód od niej.

Drużyny w zależności od rezultatu spotkania mogą uzyskać:

  • 3 punkty — zwycięstwo,
  • 1 punkt — remis,
  • 0 punktów — porażka.

Drużyna, która na koniec sezonu uzbiera najwięcej punktów, uzyskuje tytuł mistrza Łotwy oraz prawo do gry w eliminacjach Ligi Mistrzów. Dwie kolejne ekipy zagrają w eliminacjach do Ligi Konferencji. Najgorsza drużyna spada do niższej klasy rozgrywkowej, a druga ekipa od końca bierze udział w barażach.