W rozgrywkach najwyższej ligi czeskiej bierze udział 16 drużyn. Po rozegraniu 30 kolejek spotkań następuje podział na grupę mistrzowską i spadkową, dodatkowo drużyny z miejsc 7-10 walczą o grę w eliminacjach do LKE.

Liga czeska

Nazwa oraz format rozgrywek najwyższej czeskiej ligi piłkarskiej był wielokrotnie zmieniany na przestrzeni lat. Po rozpadzie Czechosłowacji, a więc w roku 1993 utworzono czeską 1. ligę. W sezonie 2018/19 nastąpiła zmiana formatu rozgrywek i utworzono Fortuna Ligę, która obowiązuje do teraz. To właśnie wtedy wprowadzono podział na grupę mistrzowską, spadkową i walczącą o jedno miejsce w eliminacjach do LKE.

Liga czeska - Zasady

Do grupy mistrzowskiej awansuje sześć najlepszych drużyn sezonu zasadniczego. Najlepsza drużyna po rozegraniu łącznie 35 meczów ligowych zostaje mistrzem Czech i otrzymuje prawo gry w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Wicemistrz kraju premiowany jest grą w eliminacjach do LE, natomiast kolejne dwie drużyny grają w eliminacjach do LKE. Z czeskiej Fortuna Ligi spada najgorsza drużyna grupy spadkowej, a dwa przedostatnie kluby grają między sobą baraż o utrzymanie.

Najlepsze drużyny ligi czeskiej

Od roku 1993 tylko 5 klubów zdobyło tytuł mistrza Czech:

  • Slavia Praga
  • Sparta Praga
  • Viktoria Pilzno
  • Slovan Liberec
  • Banik Ostrawa

Najbardziej utytułowanymi drużynami ligi są zdecydowanie kluby z Pragi, a więc Sparta i Slavia. Do tego grona dąży również Viktoria Pilzno, znana między innymi z występów w Lidze Mistrzów. Oprócz tych drużyn, po mistrzostwo kraju trzykrotnie sięgnął Slovan Liberec. Listę klubów, które zdobyły mistrzostwo Czech zamyka Banik Ostrawa z mistrzostwem za sezon 2003/04.