W rozgrywkach białoruskiej ekstraklasy mierzy się ze sobą 16 drużyn. Rozgrywki odbywają się w standardowym systemie, a więc każda z ekip rozgrywa w sezonie 30 meczów. Mistrz kraju uzyskuje promocje do kwalifikacji Ligi Mistrzów, natomiast 2 ostatnie drużyny spadają do niższej klasy rozgrywkowej. Dodatkowo zespół z 14 miejsca, musi rozegrać baraż o utrzymanie.

Liga Białoruska

Wyszejszaja liha, a więc białoruska ekstraklasa, w obecnym w formacie istnieje od 1992 roku. Od początku jej istnienia, tylko raz doszło do zmiany nazwy. Miało to miejsce w 1998 roku, kiedy to Pierszaja liha, została zmieniona na aktualną nazwę. Pierwszym historycznym zwycięzcą tych rozgrywek była drużyna Dynama Mińsk. Do tej pory, tylko osiem różnych drużyn może pochwalić się zdobyciem tytułu mistrzowskiego.

Rozgrywki Wyszejszaja liha odbywają się w klasycznym formacie, a więc na zasadzie każdy z każdym. W związku z tym, w trakcie sezonu rozgrywanych jest 30 kolejek. Zwycięzca, oprócz tytułu mistrzowskiego, uzyskuje prawo gry w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Co ciekawe, tylko raz drużynie z Białorusi, udało się awansować do fazy grupowej. Dokonał tego klub BATE Borysów w 2008 roku. Również drużyny, które zajmą drugie i trzecie miejsce, wezmą udział w europejskich pucharach w następnym sezonie. W tym przypadku będą do kwalifikacje do Ligi Konferencji Europy. Do niższej klasy rozgrywkowej spadają bezpośrednio dwie ostatnie drużyny, natomiast trzecia najsłabsza w danym sezonie, przystępuje do barażu o utrzymanie.

Liga Białoruska nie jest zbytnio wyrównana. Dostrzec można dominację trzech drużyn – BATE Borysów, które jest obecnie najbardziej utytułowanym klubem w Białorusi, a także Dynama Mińsk oraz Szachcior Soligorsk.