Najlepsi strzelcy sezonu

Najlepsi strzelcy w tym roku

Tytuł króla strzelców to jedna z najbardziej prestiżowych nagród indywidualnych w piłce nożnej. Otrzymuje ją zawodnik, który w danym sezonie/roku zdobędzie najwięcej bramek spośród wszystkich zawodników. Zazwyczaj klasyfikacja ta sporządzana jest na podstawie bramek w danych rozgrywkach, ale nierzadko oblicza się ilość bramek strzelonych w danym kraju/kontynencie/na świecie.

Król strzelców 2023/24

Tytuł króla strzelców 2023/24 otrzyma zawodnik, który na koniec tego sezonu zdobędzie najwięcej bramek w rozgrywkach ligowych. Jest to prestiżowy tytuł, który pozwala na wypromowanie zawodnika i znacząco podwyższa wartość marketingową na rynku. Królowie strzelców to najbardziej pożądani zawodnicy, po których z chęcią sięgają najlepsze kluby na świecie. Zdobycie tego tytułu zazwyczaj wiąże się ze zwiększeniem wyceny zawodnika na rynku transferowym.

Tytuł króla strzelców rozgrywek przyznaje się według prostej zasady. Jest to klasyfikowane na podstawie ilości zdobytych bramek. Za każdego zdobytego gola, zawodnik dostaje jeden punkt do klasyfikacji. Gracz, który na koniec sezonu może pochwalić się największą ilością bramek, zdobywa tytuł króla strzelców. Jeżeli liczba zdobytych punktów na koniec sezonu jest równa, wtedy decydują inne czynniki. W zależności od regulaminu rozgrywek może być to:

  • liczba asyst,
  • ilość goli z rzutów karnych,
  • końcowe miejsce drużyny w tabeli,
  • ilość żółtych i czerwonych kartek,
  • i inne.

Najlepsi strzelcy 2023/24 - Wszystkie ligi [TABELA]

W większości lig za każdą zdobytą bramkę strzelec otrzymuje 1 punkt do tabeli. Są jednak klasyfikacje, które zakładają inny system liczenia.

Złoty but to nagroda organizowana przez UEFA. Zakłada ciut odmienne zasady liczenia klasyfikacji króla strzelców niż klasyczne dawanie jednego punktu za każdą zdobytą bramkę.

Współczynnik punktowy UEFA:

  • 2 punkty — każda bramka zdobyta w lidze z TOP 5 rankingu UEFA,
  • 1,5 punktu — na tyle wyceniany jest każdy gol w ligach, które plasują się w rankingu UEFA na miejscach 6-21,
  • 1 punkt — tyle punktów za każdego gola dostają piłkarze grający w ligach plasujących się niżej niż 21 miejsce w rankingu.

Takie klasyfikowanie według organizacji UEFA pozwala na wyrównanie szans. Strzelcy w mniej wymagających ligach teoretycznie mają łatwiejszą drogę do zdobycia bramki. W praktyce jednak w słabszych ligach zazwyczaj grają też słabsi zawodnicy i rzadko zdarza się, aby w klasyfikacji Złotego buta nie zwyciężył zawodnik z czołowych europejskich lig.

W rozgrywkach klubowych każdy sezon jest inny, jednak można zauważyć pewne tendencje, które pokazują, w których ligach pada najwięcej bramek. Szwajcaria, Luksemburg, Holandia i Hiszpania, to kraje, w których kibice mogą oglądać sporo bramek. Mniejsza średnia bramkowa występuje natomiast w Rosji, Rumunii i Ukrainie.

Jaki piłkarz ma najwięcej strzelonych bramek 2023/24?

Piłkarz, który chce zdobyć tytuł króla strzelców, musi wykazywać się znakomitym wykończeniem, instynktem i umiejętnością znalezienia się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie. Nie bez znaczenia jest również zespół, w którym występuje dany gracz. Zawodnicy występujący na co dzień w czołowych zespołach z ligi mają na ogół więcej szans do zdobycia bramki. Kluby, które zajmują niższe lokaty w ligowej tabeli, na ogół mają mniej zdobytych bramek i większość swojej gry poświęcają defensywie.

Aby zawodnik miał szansę zdobyć ten tytuł, musi mieć zarówno znakomite umiejętności indywidualne, jak i znajdować się w odpowiedniej drużynie. Nawet najlepszy gracz, kiedy znajduje się w zespole z niższym potencjałem, może mieć problem z seryjnym zdobywaniem bramek. Król strzelców, mimo że jest tytułem indywidualnym, to tak naprawdę pracuje na niego cała drużyna. Bez dobrych asystentów, strzelec nie ma szans na wygranie tej nagrody.

Ranking strzelców 2023/24

Ranking strzelców 2023/24 to ciekawa statystyka, która interesuje większość sympatyków futbolu. To, co kochają kibice piłki nożnej to zazwyczaj piękne bramki. Ciekawość, kto zdobywa ich najwięcej, często decyduje o śledzeniu tabeli króla strzelców. Klasyfikacje najlepszego snajpera z mniej prestiżowych lig pozwalają wyłonić perełki, które za jakiś czas będą błyszczeć w najlepszych europejskich ligach.

Miłośnicy zakładów bukmacherskich mogą śledzić tę klasyfikację z zaciekawieniem. Typy na strzelca bramki w danym meczu cieszą się dużą popularnością. Nie inaczej jest z zakładami na finalnych królów strzelców w danej lidze. Przewidzenie, kto zdobędzie ten tytuł już na początku sezonu, może świadczyć o dużej wiedzy i skutecznym przewidywaniu. Zakłady długoterminowe wiążą się często z wysokimi kursami.

Rozbudowana oferta powitalna

Cashout w czasie rzeczywistym

Najlepsze bonusy okazjonalne

Superprzewaga na 7 dyscyplin

Ogromny wybór metod płatności

TYPERVIP

ODBIERZ