Prwa makedonska fudbałska liga to najlepsza liga piłkarska w Macedonii Północnej. Została założona w 1992 roku i od tamtej pory co roku wyłania najlepszą drużynę piłkarską w tym kraju.

Prwa makedonska fudbałska liga - 1. liga macedońska

Warto podkreślić, że 1992 roku to data powstania nowej ligi po odzyskaniu niepodległości przez Macedonię Północną. Realnie Mistrzostwa Macedonii rozgrywane były od 1927 roku. Liga macedońska w tamtych czasach była jedną z niższych klas rozgrywkowych byłej Jugosławii. Z tego powodu wielokrotnie zmieniał się system, w jakim rozgrywane były zmagania.

Obecnie w rozgrywkach uczestniczy dwanaście najlepszych macedońskich drużyn. Rozgrywki składają się z 44 kolejek spotkań rozgrywanych pomiędzy drużynami systemem kołowym. Każda drużyna gra ze sobą cztery razy. Dwa razy jako gospodarz i raz jako gość.

Drużyny w zależności od rezultatu mogą uzyskać:

  • 3 punkty — zwycięstwo,
  • 1 punkt — remis,
  • 0 punktów — porażka.

Najlepsza drużyna zostaje mistrzem Macedonii Północnej w piłce nożnej. Druga gra w eliminacjach do europejskich pucharów. Dwie drużyny, które zdobyły najmniejszą ilość punktów, spadają do niższej klasy rozgrywkowej, a trzecia ekipa od końca biorze udział w barażach. W przypadku zdobycia równej ilości punktów o miejscu w tabeli decyduje wynik bezpośrednich spotkań pomiędzy drużynami.

Mianem hegemona macedońskiego futbolu można nazwać Wardar Skopje, ale w klasyfikacji najbardziej utytułowanych macedońskich drużyn należy wyróżnić jeszcze dwa inne.

Najbardziej utytułowane kluby piłkarskie w Macedonii Północnej pod względem zdobytych mistrzostw kraju to:

  • Wardar Skopje
  • Rabotniczki Skopje
  • Shkëndija Tetowo