W rozgrywkach najwyższej ligi izraelskiej bierze udział 14 drużyn, które następnie dzielą się na grupę mistrzowską i spadkową. W grupie mistrzowskiej o ligowy triumf walczy 6 zespołów, a pozostałe 8 walczy o utrzymanie w grupie spadkowej.

Liga izraelska

Ligat ha'Al to stosunkowo młode rozgrywki, założone w 1999 roku. Wcześniej najlepsze izraelskie kluby rywalizowały o mistrzostwo kraju w ligach pod inną nazwą, a reorganizacja miała na celu podnieść sportowy poziom rywalizacji. Pierwszym mistrzem nowo utworzonej ligi został Hapoel Tel Awiw.

Liga izraelska - Zasady

W grupie mistrzowskiej sześć drużyn walczy o tytuł mistrza Izraela. Mistrzostwo kraju daje prawo gry w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Drużyny, które w lidze zajmą 2. i 3. miejsce otrzymują prawo gry w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy. Z Ligat ha'Al spadają dwie najgorsze drużyny grupy spadkowej, a w ich miejsce awansują dwa najlepsze kluby 2. ligi.

Kluby z Izraela znane są polskim kibicom przez częste boje w eliminacjach do europejskich pucharów. Do najlepszych drużyn w kraju zalicza się Maccabi Tel Aviv i Maccabi Hajfa. To właśnie te kluby są najbardziej utytułowanymi drużynami w Izraelu i najczęściej reprezentują kraj na arenie międzynarodowej.

Polscy piłkarze w lidze izraelskiej

Polscy kibice mogą kojarzyć kilka izraelskich drużyn dzięki polskim piłkarzom grających w tych klubach. Oto kilka najpopularniejszych polskich nazwisk z przeszłością na izraelskich boiskach:

  • Andrzej Kubica (król strzelców w sezonie 1998/99)
  • Jerzy Brzęczek
  • Kazimierz Moskal
  • Marek Citko
  • Ludovic Obraniak

To tylko niektóre z nazwisk reprezentantów Polski grających w przeszłości w Izraelu. Jeszcze niedawno, barwy Hapoelu Beer Szewa reprezentował Patryk Klimala, który w wywiadzie po powrocie do Polski przyznał, że wyjazd na wschód był jednak błędem. Napastnik wspomniał, że on i jego rodzina w Izraelu nie czuli się bezpiecznie i bardzo ucieszył go powrót do ojczyzny.