Liga Narodów UEFA to turniej, którego pierwotnym celem było zastąpienie meczów towarzyskich spotkaniami o stawkę. Puchar ten rozgrywany jest co dwa lata, a Liga Narodów 2024/25 to czwarta edycja turnieju.

Liga Narodów UEFA 2024/25 - Drabinka

Liga Narodów 2024/25 to pierwsza edycja pucharu, w której z każdej grup dywizji A wychodzą aż 2 drużyny. Poprzednie odsłony rozgrywek składały się tylko z rozgrywek grupowych oraz fazy Final Four, gdzie grały najlepsze drużyny z każdej grupy najwyższej dywizji.

W sezonie 2024/25 dwie najlepsze drużyny każdej grupy dywizji A trafią do drabinki Ligi Narodów. Mecze ćwierćfinałowe będą rozgrywane w systemie mecz i rewanż. Dalsza faza turnieju jest niezmienna w porównaniu do poprzednich edycji. Do Final Four trafią cztery najlepsze drużyny turnieju, a finalistów wyłoni jeden mecz półfinałowy. Przegrani zagrają mecz o trzecie miejsce.

Liga Narodów UEFA 2024/25 - Strzelcy

Oczywiście historia Ligi Narodów nie jest długa, dlatego też nie ma wyraźnie wyróżniającego się najlepszego strzelca tych rozgrywek. Królem strzelców Ligi Narodów 2018/19 niespodziewanie został Haris Seferović, Szwajcar strzelił wtedy 5 bramek. Z takim samym dorobkiem najlepszym napastnikiem następnej odsłony turnieju został Romelu Lukaku.

Edycja 2022/23 nie rozpieszczała kibiców w dużą liczbę goli, z tego też względu król strzelców tego sezonu Ligi Narodów zdobył tylko 3 bramki. Najlepszym strzelcem ponownie okazał się Belg, był to Michy Batshuai. Z kolei najwięcej goli dla reprezentacji Polski w historii Ligi Narodów zdobył Robert Lewandowski, napastnik FC Barcelony może pochwalić się 3 trafieniami w tych rozgrywkach.