Liga Europy to międzynarodowy turniej piłki nożnej, organizowany przez Unię Europejskich Federacji Piłkarskich, w którym biorą udział zespoły zajmujące najwyższe miejsca w najważniejszych narodowych rozgrywkach, z wyłączeniem drużyn biorących udział w Lidze Mistrzów. Utworzony został w 2009 roku jako kontynuacja Pucharu UEFA, przez to niektórzy Ligę Europy nazywają "młoszą siostrą" Ligi Mistrzów.

Liga Europy - Drabinka

Liga Europy UEFA składa się z fazy kwalifikacyjnej, grupowej i pucharowej. Na sam początek rozgrywane są trzy rundy, w których zespoły starają się pokazać swoją wyższość. Następnym krokiem, który zespół musi przejść, żeby dostać się do drabinki turniejowej to runda play-off.

Biorą w niej udział 74 drużyny, które wygrały wcześniejsze fazy eliminacji oraz drużyny, które zdobyły puchar kraju. Ważne jest to, że kraj musi zajmować miejsce 1–15 w rankingu UEFA. Do tego dochodzą 3 trzecie drużyny krajów zajmujących miejsca 7–9 w rankingu UEFA, 3 czwarte drużyny krajów zajmujących miejsca 4–6 w rankingu UEFA, 3 piąte drużyny krajów zajmujących miejsca 1–3 w rankingu UEFA, 15 drużyn, które odpadły w trzeciej rundzie kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów UEFA.

Po wyłonieniu zwycięzców nadchodzi czas na drabinkę fazy grupowej oraz pucharowej, w których biorą udział kolejno 48 i 32 drużyny.

Liga Europy - Grupy

Wyłonienie grup, które dostaną szansę zawalczyć o finał to podzielenie 48 drużyn na 12 grup (po 4 drużyny w każdej), następnie każda drużyna w grupie rozgrywa ze sobą dwa mecze. Do fazy grupowej kwalifikuje się:

• 37 zwycięzców dwumeczów rundy play-off,
  • 10 drużyn, które odpadły w rundzie play-off kwalifikacji Ligi Mistrzów UEFA,
  • 1 drużyna, zwycięzca Ligi Konferencji Europy UEFA

Od sezonu 2012/2013 decyzją Komitetu Centralnego UEFA, zdobywcy krajowych pucharów 6 najsilniejszych federacji (o ile nie zapewnili sobie udziału w Lidze Mistrzów UEFA) kwalifikują się do fazy grupowej bez eliminacji.

Runda pucharowa

W pierwszej rundzie pucharowej biorą udział 32 drużyny:

• 24 zespoły z dwóch pierwszych miejsc z każdej z grup fazy grupowej Ligi Europy
  • 8 drużyn z trzecich miejsc fazy grupowej Ligi Mistrzów

Następnie następuje podział na szesnaście par. Zwycięzcy dwumeczów awansują do kolejnych rund. Dzieje się tak aż  do wielkiego finału, który rozgrywany jest zwykle na neutralnym obiekcie.

Liga Europy - Strzelcy

Najlepsi strzelcy wszech czasów w Lidze Europy uzbierali na swoim koncie nawet powyżej 30 goli! TOP 5 strzelców Ligi Europy to:

• Henrik Larsson
  • Klaas-Jan Huntelaar
  • Radamel Falcao
  • Pierre-Emerick Aubameyang
  • Dieter Müller

Zawodnik z pierwszego miejsca uzbierał aż 31 goli. Huntelaar uplasował się na drugim miejscu, strzelając 30 goli w 50 meczach. Trzecie miejsce Radamela Falcao odpowiadało ilości również 30 bramek. Ulubieniec fanów, czyli Pierre-Emerick Aubameyang strzelił w Lidze Europy 29 bramek na przestrzeni lat. Listę zamyka Dieter Müller z 29 bramkami na swoim koncie.

Liga Europy - Zwycięzcy

Najbardziej utytułowanym klubem w 68-letniej historii rozgrywek o Puchar Europy jest Real Madryt. Wygrali oni pierwszą (1955/56) edycję klubowych mistrzostw Starego Kontynentu. Kibice Realu muszą uwielbiać liczbę 14, ponieważ tyle razy łącznie ich ulubiony klub zwyciężył w Pucharze Europy i Lidze Mistrzów.

W sezonie 2022/23 Ligę Europy również wygrał hiszpański klub, Sevilla w finale zmierzyła się z włoskim AS Roma. Wygrali oni także w 2014 roku, co ciekawe finał rozgrywany był na warszawskim stadionie narodowym.

Od niedawna smak zwycięstwa przyniesie drużynom nie tylko ogromne pieniądze i prestiż. UEFA potwierdziło, iż zwycięzca Ligi Europejskiej począwszy od sezonu 2014/15 włącznie zostanie nagrodzony miejscem w Lidze Mistrzów.