System 1-3-2-6 zwany inaczej rosnącą progresją. Stosować go można między innymi w legalnych bukmacherach. Kursy, jakie będą nas interesować to 2,0 i wyżej. Całość składa się z 4 kolejnych poziomów.

System 1-3-2-6

Poziom 1 – Stawiamy zakład za 1 jednostkę po kursie 2,0. Jeśli wygramy, jesteśmy 1 jednostkę do przodu, jeśli przegramy, tracimy nasz wkład i zaczynamy system od nowa – od pierwszego poziomu.

Jeśli natomiast wygraliśmy:

Poziom 2 – Stawiamy cały nasz dostępny kapitał, czyli 3 jednostki, kurs oczywiście minimum 2,0. W przypadku wygranej na swoim koncie mamy 6 jednostek (jeśli trafiliśmy dokładnie kurs 2,0), w przypadku przegranej wyzerowaliśmy się i zaczynamy drugie podejście, kończąc system ze stratą 2j.

Jeśli wygraliśmy:

Poziom 3 – Stawiamy zakład po kursie 2,0 za dwie jednostki, w przypadku wygranej mamy zysk +6j na czysto. Przegrywając kończymy zabawę z czystym zyskiem 2j.

Gdy nam się poszczęściło:

Poziom 4 – Tym razem stawiamy zakład bukmacherski za 6 jednostek (1 nam zostaje). Od wyniku tego zakładu zależy bardzo dużo, ponieważ w przypadku wygranej nasz łączny budżet wzrośnie do 13 jednostek (13-1 jednostka początkowa = 12 jednostek czystego zysku). W przypadku przegranej zostajemy z budżetem 1 jednostki początkowej i możemy zacząć naszą zabawę od początku.

Nie warto oczywiście inwestować całości naszego bankrolla na ten system. Przykładowo mając na koncie 100 zł, można sobie ustalić, że 1 jednostka to będzie 10 zł, zatem całą zabawę zaczniemy, inwestując tylko te 10 zł na jeden system.

  • Przegrywając na pierwszym etapie, jesteśmy -1 j (pierwszy nie wszedł),
  • Ponosząc porażkę na drugim etapie, jesteśmy -2 j (pierwszy wszedł, drugi nie),
  • Przegrywając na trzecim etapie, kończymy z zyskiem 2 j (pierwszy, drugi wszedł, trzeci nie),
  • Przegrywając na czwartym etapie, kończymy na zero (pierwszy, drugi, trzeci wszedł, czwarty nie),
  • Wygrywając cały system, jesteśmy 12 j do przodu.

System ten stosowany jest najczęściej w ruletce oraz zakładach sportowych.

Progresja rosnąca, czyli system gry 1-3-2-6, pozwala znacznie zwielokrotnić pierwotną stawkę w przypadku zachowania zwycięskiej passy na poziomie czterech następujących po sobie zakładów. Idea polega na obstawianiu zdarzeń jednostkami (jedną lub dwiema w zależności od poziomu), które poświęca się z konta. Ta opcja daje nam możliwość zdobywania zysków oraz korzystania z zabezpieczeń.

Jak działa system 1-3-2-6?

Stosując tę technikę, należy wybierać jedynie pozycje z kursem 2,0, ponieważ niższe nie zdadzą egzaminu. Idea sprowadza się do podwajania zainwestowanej kwoty, a następnie dokładania do puli zarobionych pieniędzy z pewnymi wyjątkami stanowiącymi ochronę.

Żeby ukończyć grę tą metodą, trzeba uzbroić się w cierpliwość. System 1-3-2-6 w zakładach bukmacherskich składa się bowiem aż z czterech poziomów. Na wszystkich wybierasz jedno zdarzenie. Błędny typ kończy zabawę i trzeba ją rozpocząć od nowa. Dotarcie do ostatniej kolejki oznacza gwarancję zachowania wkładu, a trafienie równoznaczne jest z wielokrotnym zyskiem.

Przebieg etapów i zasady obstawiania

system 1 3 2 6 czym jest

Zrozumienie tego, jak działa system 1-3-2-6 na poszczególnych progach, warunkuje prawidłowy przebieg gry. Stopnie zazębiają się ze sobą, dlatego nie można przystąpić do wyższego bez pokonania niższego.

Schemat składa się z następujących kroków:

I  – 1

Pierwsza kolejka to otwarcie rozgrywki. Na tym etapie ustalana jest kwota, za jaką chce się postawić zakład, która jednocześnie będzie jednostką zakładu. Żeby system 1-3-2-6 mógł zadziałać w pełni, nie można grać za całą sumę znajdującą się w bankrollu.

Należy ją podzielić przynajmniej na dwie części. Jest to forma zabezpieczenia w przypadku, gdy zaliczyłoby się wpadkę w pierwszej kolejce. Porażka nie skończy wtedy gry. W bankrollu wciąż będą środki, które pozwolą na podjęcie drugiej próby i dadzą szansę rehabilitacji. Dopiero kiedy drugi zakład nie wejdzie znowu na pierwszym poziomie, gracz zaliczy bankructwo.

Wybierasz zdarzenie po kursie 2,0 i obstawiasz jedną jednostkę o wartości np. 10 zł (w puli pozostaje 10 zł jako koło ratunkowe). Typ wchodzi, odbierasz 20 zł.

II  – 2

Drugi etap przewiduje grę bez zabezpieczenia. Inwestujesz trzy jednostki, czyli pierwszy wkład i wygraną oraz wcześniejszą kwotę zostawioną w bankrollu. Miej świadomość, że teraz możesz stracić wszystko. Jeśli pytasz, czy system 1-3-2-6 jest ryzykowny, to tak, w tej części schematu jest. Jeśli jednak mądrze zagrasz, otworzysz drogę do dalszej zabawy, w której zyskasz już gwarancję, że nie zakończysz z zerem na koncie.

W tym etapie stawiasz zakład za 30 zł. Jeśli miałeś dobrą intuicję, zgarniasz 60 zł, czyli masz sześć jednostek.

III  – 3

Nadszedł czas na większą asekurację niż ryzyko. System 1-3-2-6 w zakładach bukmacherskich wprowadza na trzecim poziomie operowanie tylko dwiema jednostkami, a zachowanie w bankrollu czterech. Czyli ryzykujesz 20 zł, a chronisz 40 zł. Jeśli typ będzie trafiony, wygrana wyniesie 40 zł. W sumie w bankrollu znajdzie się 80 zł  – osiem jednostek.

IV – 4

Dotarłeś do ostatniej kolejki. Grasz w niej za sześć jednostek, więc obstawiasz zakład za 60 zł, a na koncie zostawiasz 20 zł. Co to oznacza? Jeśli przegrasz tę rundę, zakończysz zabawę bez straty, ale też nie zarobisz. Co jednak w przypadku wygranej? W bankrollu masz 140 zł. Pomnożyłeś pierwotne saldo siedmiokrotnie.

Wiesz już, jak działa system 1-3-2-6? Cyfry te oznaczają ilość jednostek, które należy postawić na poszczególnych poziomach.

Czy system 1-3-2-6 jest ryzykowny?

Technika ta uchodzi za ryzykowną. Jednak pewnie zauważyłeś już, że stosujesz kilka zabezpieczeń. Zagrożenie bankructwa pojawia się w trzech przypadkach:

– na drugim poziomie pierwszej serii, gdy grasz trzema jednostkami  – „vabank”,

– na pierwszym drugiego podejścia, w przypadku, gdy początkowy etap przegrasz i próbujesz drugiej szansy, stawiając jednostkę, którą zachowałeś uprzednio w bankrollu,

– gdy w drugiej serii przejdziesz pierwszy próg i na kolejnym typujesz „vabank”.

Zagrożenie zatem pojawia się trzykrotnie. Jednak czy system 1-3-2-6 jest ryzykowny w stopniu wyjątkowym? Nie. Więcej jest etapów z ochroną wkładu od kolejek z zagrożeniem.

System 1-3-2-6 w zakładach bukmacherskich a zabezpieczenia

obstawianie 1 3 2 6

Na początkowym etapie pierwszej serii asekurujesz jedną jednostkę. W przypadku pudła dysponujesz drugą, która gwarantuje jeszcze jedną szansę. Najbezpieczniej poczujesz się w trzeciej kolejce. W bankrollu zostawisz 4 z 6 jednostek. Przegrana będzie bezbolesna, bo okaże się wygraną. Z pierwotnego salda 20 zł kończysz grę z kwotą 40 zł. Ostrożność zachowana na ostatnim poziomie oznacza gwarancję zatrzymania stawki wyjściowej. Jeśli nie trafisz, zostaje Ci Twoje początkowe 20 zł.

System 1-3-2-6 Wskazówki

Nie przeznaczaj całego bankrolla na zabawę w system gry 1-3-2-6. Jeśli podzielisz saldo na pół, w przypadku nietrafienia na pierwszym etapie pierwszej serii, druga szansa będzie musiała złamać zasady gry. W drugiej rundzie nie zagrasz bowiem trzema jednostkami, tylko dwoma (bo jedną straciłeś przy pierwszym razie). Jeśli przejdziesz tę kolejkę, to na trzecim nie będziesz miał sześciu jednostek,  a cztery, zatem zabezpieczysz jedynie dwie, nie cztery. Oczywiście wygrana będzie proporcjonalnie mniejsza.

Jeśli zatem masz na koncie np. 100 zł, to lepiej jeśli rozbijesz je na 5 jednostek i będziesz obstawiał za 20 zł. Dzięki temu będziesz mógł skorzystać z pełnego systemu kilkukrotnie.


Jest to system zwany inaczej rosnącą progresją, która składa się z 4 kolejnych poziomów. Jeśli kupon przegramy kupon, np. na etapie drugim, to musimy zacząć od nowa. Opis każdego z etapów napisaliśmy powyżej.
W pewnym stopniu tak, lecz jest to system, w którym jest wiele etapów zabezpieczających, przez co nie jest zbyt ryzykowny.