Sfera zarządzania środkami finansowymi, której dotyczy pojęcie "bankroll", często bardziej niż wiedza i doświadczenie decyduje o sukcesie. Świat zakładów wzajemnych nie zawsze idzie po linii analiz eksperckich, a ilość sytuacji niemożliwych do przewidzenia jest naprawdę ogromna.

Czym jest bankroll?

Pojęcie "bankroll" oznacza kwotę całkowitą, jaką dany gracz jest w stanie poświęcić na grę. Oczywiście kwota ta powinna pochodzić z nadwyżek finansowych i stanowić ostatni element budżetu domowego. To podstawa świadomej i zrównoważonej gry, którą kierować się powinni użytkownicy zakładów bukmacherskich.

Bankroll przyjmuje, że suma pieniężna wpłacona na depozyt u bukmachera, jest pełnym kapitałem inwestycyjnym typera. Jej wysokość będzie stanowić wartość bazową dla dalszych obliczeń. Bankroll determinuje stawki pojedynczych zakładów, które nigdy nie powinny przekraczać 5% wartości depozytu. Zastanówmy się nad tym, dlaczego tak się dzieje i jakie strategie zarządzania bankrollem można wyróżnić w zestawieniu.

Po stronie gracza leży obszar zarządzania kapitałem i przemyślanego obstawiania określonych stawek na pojedynczy zakład. Odpowiada on za zwrócenie w swoją stronę maksymalnych szans na sukces, unikając zarazem nadmiernego obciążania depozytu. Utrata środków na depozycie oznacza wyłączenie z gry. Chodzi o to, aby jak najdłużej zachować finansowy potencjał, nawet pomimo wielu konsekutywnych porażek.

Bankroll – jak nim zarządzać?

Jeśli interesuje nas zarządzanie depozytem w zakładach bukmacherskich, warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Najważniejszym krokiem jest ustalenie konkretnego celu, zamiast tylko chcieć zarobić jak najwięcej. Na podstawie wcześniejszych doświadczeń, powinniśmy opracować własną strategię obstawiania, która będzie odpowiadać naszym potrzebom. Mimo że zyski nie będą być może tak spektakularne, to zawsze lepiej dbać o bezpieczeństwo swojego depozytu niż ryzykować jego utratę w przypadku nieudanych zakładów.

Oto pięć zasad skutecznego zarządzania bankrollem w zakładach bukmacherskich:

  • Ustal cel – wyznacz jasno sprecyzowany cel, jaki chcesz osiągnąć, zamiast tylko chcieć zarobić jak najwięcej pieniędzy
  • Opracuj strategię obstawiania – na podstawie swoich wcześniejszych doświadczeń i celu, stwórz własną strategię obstawiania, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom
  • Wprowadź samoograniczenie – określ limit pieniędzy, które chcesz obstawić na jeden zakład, aby uniknąć utraty większości swojego depozytu w przypadku niepowodzenia
  • Kontroluj swoje wydatki – śledź swoje wydatki i przychody związane z obstawianiem, aby wiedzieć, ile dokładnie wydajesz i zarabiasz na zakładach. W tym celu warto spisywać je w formie internetowych arkuszy kalkulacyjnych, bądź klasyczną metodą zapisków prowadzonych w zeszycie
  • Stań na straży emocji – nie pozwól, aby emocje rządziły Twoim zachowaniem podczas obstawiania. Pamiętaj, że w zakładach bukmacherskich chodzi o rozsądne podejmowanie decyzji, a nie o ryzykowanie dużych sum pieniędzy w nadziei na szybki zysk

Relacja bankroll do kursów bukmacherskich

Funkcjonuje gotowy wzór matematyczny, pozwalający na szczegółowe wyliczenie maksymalnej kwoty na pojedynczy zakład: (wartość depozytu x procent bankrolla) / (kurs - 1) = stawka zakładowa. Wyjaśnimy to na konkretnym przykładzie. Biorąc pod uwagę kapitał w wysokości 1000 zł, hipotetyczną stawkę 2% bankrolla oraz kurs 3.00 możemy stwierdzić, że maksymalną stawką naszego zakładu może być 10 zł.

Taka strategia jest dużo lepiej zaprojektowana i od razu plasuje typera w czołówce osób o rozsądnym podejściu do zakładów wzajemnych. Warto zapamiętać powyższy wzór, stosując go najpierw w warunkach treningowych, a następnie włączając do strategii.

Czy zarządzanie bankroll powinno być prowadzone przez każdego gracza?

Jeśli dana osoba traktuje zakłady bukmacherskie wyłącznie jako zabawę lub sposób na dodatkowe emocje związane z rozgrywkami sportowymi, mając pełną świadomość potencjalnych strat finansowych z tego tytułu, pojęcia bankroll bukmacher, bilans czy strategia nie powinny zaprzątać jej głowy. Typerzy oczekujący stabilnych zysków nie powinni być na ten temat obojętni. Bankroll w bukmacherce będzie elementarnym składnikiem ich przyszłego sukcesu; filarem, na którym opiera się cała wiedza sportowa i zdolności analityczne.

Można z całkowitą pewnością stwierdzić, że nie ma na świecie typera stale powiększającego kapitał zyskownymi transakcjami, który nie poświęca dużej ilości wysiłku na zarządzanie bankrollem. Bankroll stanowi zatem nie tylko opcję wartą rozważenia, ale wręcz predestynuje sukces lub porażkę. Zawierając zakłady na podstawie optymalnej stawki, dajemy szczęściu większe pole do działania, a nasz kapitał uzyskuje solidną barierę ochronną na wypadek niepowodzeń.

Depozyt – definicja

W dziedzinie zakładów bukmacherskich depozyt to pieniądze, które gracze wpłacają na swoje konta u bukmachera w celu postawienia zakładów. Może być on dokonany za pomocą różnych metod płatności, takich jak karty kredytowe, portfele elektroniczne czy przelewy bankowe. Kwota depozytu określa limit, do jakiego gracz może obstawiać zakłady, a także jest podstawą do obliczania ewentualnych wygranych.

Strategia stałego procentu

W ramach metodyki strategii stałego procentu obstawiamy tę samą wartość procentową depozytu na każdy zakład. Nie bierzemy pod uwagę wysokości kursów ani prawdopodobieństwa wygranej/przegranej. Po prostu ustalamy np. że w ramach pojedynczego kuponu możemy zagrać na 2% kapitału całkowitego. Przy depozycie o wysokości 1000 zł będzie to oznaczało dokonanie zakładu na maksymalną kwotę 20 zł.

Umożliwia to dokonywanie wielu zakładów i osiągnięcie korzystnej relacji porażek do wygranych. Kupon na jedno zdarzenie o kursie 2.00 przyniesie wygraną 40 zł, która jest w stanie nadrobić dwie porażki. Aby wyjść na zero, wystarczy trafnie obstawić 33 procent wszystkich zakładów. Graczom nie chodzi jednak wyłącznie o to, aby nie tracić pieniędzy.

Celem każdego typera jest wygrywanie. Jednak należy pamiętać, że bez ochrony kapitału można szybko stracić środki, pozbawiając się chęci i możliwości do kontynuowania gry. Dlatego budżet w zakładach bukmacherskich gra kluczową rolę, a zarządzanie bankrollem jest warunkiem jego zachowania nawet w przypadku serii porażek.

Ustalenie stałego procenta bankrollu na każdy pojedynczy kupon  jest łatwe do obliczenia i stosowania, dlatego zaleca się je nawet początkującym graczom. Jednak po pewnym czasie widać wyraźnie, że pominięcie wysokości kursów w kalkulacjach trochę mija się z celem. Nie uwzględnia bowiem wartości danego zakładu, która także gra pierwszoplanową rolę w całym procesie.


Czym jest Bankroll?
Pojęcie "bankroll" oznacza kwotę całkowitą, jaką dany gracz jest w stanie poświęcić na grę.
Na czym polega Overlay?
Pojęcie overlay dotyczy relacji kursów bukmacherskich z prawdopodobieństwem wygranej danej drużyny/zawodnika.