Praca dziennikarza sportowego to dla wielu prawdziwe marzenie. Działanie przy ulubionych dyscyplinach sportowych wydaje się naprawdę przyjemne. Co należy zrobić w tym kierunku oraz ile zarabia dziennikarz sportowy? Czas się przekonać.

Na czym polega praca dziennikarza sportowego?

Dziennikarz sportowy to po prostu osoba, która relacjonuje wydarzenia ze świata sportu. Codzienne czynności nie różnią się od tych, które wykonywane są przez dziennikarzy specjalizujących się w innych dziedzinach. Dodatkiem jest natomiast komentowanie meczów, którym jednak nie zajmuje się każdy z dziennikarzy sportowych. Czym więc zajmuje się dziennikarz sportowy?

  • Pisanie artykułów
  • Przeprowadzanie wywiadów
  • Pisanie newsów
  • Reportaże
  • Wyszukiwanie informacji
  • Udział w konferencjach

Ile zarabia dziennikarz sportowy w Polsce?

Średnia zarobków standardowego dziennikarza w Polsce wynosi około 4000 złotych brutto (wg Pracuj.pl). Umowa o pracę to rzadkość, najczęściej oferowana jest umowa o dzieło albo umowa zlecenie. Niestety czasem w grę  wchodzi bezpłatny okres próbny. Samo wynagrodzenie uzależnione jest w dużym stopniu od doświadczenia. Często osoby bez niego muszą zadowolić się stosunkowo niskimi zarobkami.

Za krótkiego newsa otrzymamy z reguły około 25 złotych. Jeśli czujemy się coraz lepiej w długich formach, potrafimy zainteresować historią, można spodziewać się nawet 250 złotych. W przypadku prostszych zleceń czy mniejszych firm kwoty wynoszą zazwyczaj od 40 do 120 złotych. Nie od razu będziemy natomiast pisać felietony. Te w największych redakcjach zajęte są przez topowych dziennikarzy.

Czołówka może liczyć na kwoty nie mniejsze niż 300 złotych za jeden tekst. Trudno za to podać górny limit. Krzysztof Stanowski na swoim fanpage'u w 2014 roku ujawnił, że za jeden materiał dla Przeglądu Sportowego otrzymywał 500 złotych. Prawdopodobnie takie kwoty otrzymywało również kilku jego kolegów z redakcji.

Ile zarabia komentator sportowy?

Na pytanie ile zarabia komentator sportowy trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele zależy od doświadczenia. Dodatkowym czynnikiem decydującym o pensji jest także popularność dyscypliny. W związku z tym komentator piłki nożnej może często liczyć na lepsze warunki niż specjalista w niszowej dyscyplinie. Można szacować, że komentator sportowy powinien zarobić 3 000 do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Tym, co prowadzi do najwyższych zarobków jest duże doświadczenie (wręcz posiadanie pewnej marki osobistej), lubiana dyscyplina oraz bogata stacja telewizyjna.

Jakie cechy powinien posiadać dobry dziennikarz sportowy?

Istnieją pewne cechy, które mogą być szczególnie przydatne podczas codziennej pracy w roli dziennikarza. Ostatecznie kariera w branży sportowej nie opiera się tylko na dobrej znajomości zasad i statystyk. Jakie cechy powinien posiadać dziennikarz sportowy?

  • Profesjonalizm - żeby przekazać rzetelnie informacje w formie artykułu lub reportażu należy być bezstronnym. Często wymaga to dużego profesjonalizmu w pracy dziennikarza. Szczególnie że prawie każdy ma swoje sympatie i antypatie w świecie sportu.
  • Umiejętność skutecznego researchu - wyszukiwanie potwierdzonych informacji to jedno z głównych zadań dziennikarza. Kluczem jest odpowiednie oddzielenie prawdziwych wiadomości od tzw. fake newsów.
  • Komunikatywność - codziennie dziennikarz rozmawia z wieloma osobami. Aby wywiad był ciekawy lub żeby w ogóle go zorganizować, należy w umiejętny sposób dotrzeć do rozmówcy. Jest to jedna z trudniejszych rzeczy dla nowicjuszy.
  • Pewność siebie - dziennikarze często przeprowadzają wywiady z najwybitniejszymi sportowcami. To właśnie w takich momentach niezbędna jest pewność siebie, by dziennikarz mógł zachować wcześniej wspomniany profesjonalizm.
  • Dobra dykcja - w przypadku komentatorów duże znaczenie odgrywa głos. Ten powinien zainteresować słuchaczy, ale nie tylko. Istotne jest, by mówić wyraźnie, co pozwoli być zrozumianym.

Wykształcenie dziennikarza sportowego

Niektórzy pewnie myślą, że konieczne jest ukończenie dziennikarstwa na jednym z prestiżowych uniwersytetów. Obalamy ten mit. Studia owszem, mogą okazać się pomocne, ale ukończenie ich nie jest gwarancją sukcesu. Jacek Laskowski ukończył studia medyczne, Roman Kołtoń czy Paulina Chylewska - prawo, a Przemysław Babiarz czy Edward Durda - aktorstwo. Wśród najpopularniejszych dziennikarzy sportowych tylko co trzeci  z nich skończył studia dziennikarskie.

Dużym plusem jest znajomość języków obcych. Krzysztof Wyrzykowski z Eurosportu ukończył filologię romańską, a Tomasz Ćwiąkała portugalską. Tomasz Urban świetnie zna język niemiecki, Piotr Dumanowski, Marcin Lepa czy Mateusz Święcicki - włoski. Rafał Dębiński mieszkał cztery lata we Francji, Przemysław Rudzki pracował w Anglii. Trudno być ekspertem od ligi zagranicznej i nie znać języka, którym się w niej posługują.

Jak zacząć przygodę z dziennikarstwem sportowym?

Na początku warto nawiązać współpracę z redakcją jednego z małych portali lub lokalnych gazet, które chętnie dają szansę młodym adeptom dziennikarstwa. Trzeba jednak liczyć się z tym, że będziemy pracować za darmo lub za niewielkie pieniądze. Nie od razu będziemy pisać felietony czy duże artykuły. Kluczowa jest systematyczność i cierpliwość.

Dobrze jest również wyspecjalizować się w jednej dziedzinie. To w niej być rzetelnym i konsekwentnym, a nie pisać o wszystkim po trochu. Ostatecznie w takiej sytuacji zazwyczaj nie jest się kojarzonym z niczym konkretnym, a przez to znacznie trudniej jest się przebić. Dobrym przykładem jest tutaj Adam Kotleszka, który wręcz ubóstwia Major League Soccer i to na tym wyrobił swoje nazwisko, później poszerzając swoje horyzonty do kolejnych lig.

Tomasz Ćwiąkała, oprócz ciężkiej i regularnej pracy czy nauki języków, poleca również robienie wywiadów. Pokazanie się w internecie ze znanym piłkarzem i opublikowanie rozmowy z nim z pewnością doda renomy i rozpoznawalności Twojemu nazwisku. Nie łatwo zorganizować taką rozmowę, ale w końcu nikt nie mówił, że droga do kariery jest usłana różami.

Porady od komentatorów sportowych

Niektórzy z dziennikarzy przekazują swoje rady mniej doświadczonych kolegom. Warto wziąć je pod uwagę, szczególnie na początku swojej drogi. Jednym z nich jest Mateusz Borek, który zwraca uwagę na ciężką pracę.

Wytrwałość to klucz do osiągnięcia sukcesu. Trening, trening i jeszcze raz trening. Sportowcy są doskonałym przykładem tego schematu, ale sprawdza się on we wszystkich dziedzinach!

Jak wcześniej już wspomnieliśmy duże znaczenie ma także znajomość języków. Pozwala ona przedrzeć się przez stos informacji dostępnych w zagranicznym internecie. Jest to szczególnie istotne, gdy interesujesz się np. rozgrywkami piłkarskimi z Anglii czy Hiszpanii. Potwierdza to Filip Kapica z Canal+.

Rodzice podjęli decyzję, że zapisują mnie na prywatne lekcje angielskiego, kiedy miałem 5 lat. To okazało się błogosławieństwem.

Za jednego z najlepszych polskich dziennikarzy sportowych uznawany jest Tomasz Ćwiąkała. Zauważa on, że trzeba wykorzystywać nadarzające się okazje.

Jak już byłem w gimnazjum czy liceum [...] zdarzały się sytuacje, że przyjeżdżała jakaś gwiazda na koncert, musical, to po prostu wykorzystywałem to, by robić z nimi wywiady.

Wady i zalety pracy, jako dziennikarz sportowy

Tak jak każda inna profesja również praca dziennikarza sportowego ma swoje zalety i wady. Niezależnie ile zarabia dziennikarz sportowy, to zawsze znajdą się pewne elementy, które mogą być uciążliwe. Jakie są więc plusy i minusy tej pracy?

Zalety

  • Łączenie pasji z zarabianiem
  • Możliwość poznania osobistości ze świata sportu
  • Oglądanie wydarzeń sportowych z bliska
  • Możliwość zwiedzania świata podczas reportaży
  • Rozpoznawalność

Wady

  • Nieuregulowany harmonogram pracy
  • Częste wyjazdy z domu
  • Ryzyko przemęczenia


Ile zarabia komentator sportowy?
Zarobki komentatorów są różne i zależą od doświadczenia i komentowanej dyscypliny. Mogą sięgać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Jakie cechy powinien posiadać dobry dziennikarz sportowy?
Dziennikarz sportowy powinien m.in. wykazywać się profesjonalizmem, wiedzą w dziedzinie sportu oraz pewnością siebie.