Kazimierz Węgrzyn może być doskonale kojarzony z telewizji. Przez długi czas zajmował się tam polską Ekstraklasą. W tej dziedzinie mógł uchodzić za prawdziwego eksperta, bo przecież rozegrał wiele spotkań m.in. w krakowskich klubach. Kim dokładnie jest Kazimierz Węgrzyn i czym się zajmuje?

Kim jest Kazimierz Węgrzyn?

Jeśli ktoś piłką nożną zaczął interesować się w trakcie Euro 2020, z pewnością może znać Kazimierza Węgrzyna jako eksperta telewizyjnego i komentatora. Fani futbolu, którzy kibicują od dawna doskonale jednak wiedzą, że Węgrzyn to były piłkarz takich klubów, jak Hutnik Kraków, Wisła Kraków czy Cracovia. W międzyczasie Węgrzyn zdążył uzbierać 20 występów w reprezentacji Polski.

W 2010 roku otrzymał on tytuł Honorowego Obywatela Biłgoraja. Jest to miasto, w którym się urodził. I to stamtąd wypłynął na szerokie wody.

Wiek

Kazimierz Węgrzyn urodził się 13 kwietnia 1967 roku w Biłgoraju. Zatem obecnie komentator ma 57 lat.

Pochodzenie

Jak wspomnieliśmy Węgrzyn urodził się w Biłgoraju. To właśnie w pochodzącej stamtąd drużyny znajdował się w kadrze na sezon 1985-86.

Kazimierz Węgrzyn - piłkarska kariera

Ze wspomnianej Łady Węgrzyn jeszcze jako nastolatek trafił do Motoru Lublin, a już po roku do Hutnika Kraków. W stolicy Małopolski grał aż przez 7 sezonów. Do dziś może być kojarzony jako jeden z najbardziej znanych piłkarzy tego klubu. Po tym na 3,5 roku trafił do mocnego wtedy GKS-u Katowice. Rozgrywki 1995-96 były jednymi z najlepszych w karierze Węgrzyna. Zdobył wtedy Superpuchar Polski. Dodatkowo aż 6-krotnie trafiał do siatki rywala w spotkaniach ligowych. Grywał też w europejskich pucharach.

Forma obrońcy została dostrzeżona zimą 1997 roku przez austriacki Ried. Węgrzyn spędził tam tylko rok (dwie połowy sezonów). To wtedy otrzymał ciekawą ofertę z Wisły Kraków. Klub z Krakowa wtedy rozpoczynał swoją złotą erę pod rządami Bogusława Cupiała. To właśnie wtedy Węgrzyn mógł cieszyć się z jedyny raz z tytułu mistrza Polski. Później grał jeszcze w Pogoni Szczecin, Widzewie Łódź i Cracovii.

Łącznie na boiskach ekstraklasy rozegrał 361 spotkań, w których strzelił 35 goli. Jego kariera w reprezentacji Polski trwała osiem lat. Zadebiutował w 1991 roku, a ostatni mecz rozegrał w 1999 roku. Łącznie zanotował 20 występów w dorosłej reprezentacji Polski. Dziś może być kojarzony z tego, że występował w barwach aż 3 klubów z Krakowa.

Debiut

Węgrzyn swoje pierwsze spotkania na najwyższym poziomie rozgrywał w barwach Hutnika Kraków. Był to jego trzeci klub. To właśnie ta drużyna pozwoliła mu rozwinąć swoje umiejętności i charyzmę.

Transfery

Przez lata kariery Kazimierz Węgrzyn wielokrotnie zmieniał kluby. Poniżej przedstawiamy jego historię według sezonów:

  • 1985/86 Łada Biłgoraj
  • 1986/87 Motor Lublin
  • 1987 - 1994 Hutnik Kraków
  • 1993 - 1997 GKS Katowice
  • 1997 - 1998 Ried
  • 1998 - 2000 Wisła Kraków
  • 2000 - 2002 Pogoń Szczecin
  • 2002 - 2003 Widzew Łódź
  • 2003 - 2005 Cracovia

Ostatni mecz

Ostatni mecz Kazimierz Węgrzyn rozegrał w barwach Cracovii w sezonie 2004-05. Miało to miejsce w wyjazdowym starciu z Amiką Wronki, które zostało przegrane 2-3. Węgrzyn zagrał wtedy pełne miejsce. Było to 12 czerwca 2005 roku.

Kazimierz Węgrzyn - kariera dziennikarska

Szybko zauważono, że były obrońca posiada charyzmę oraz ton głosu nadający się do telewizji. Dzięki temu Węgrzyn nie musiał zbyt długo martwić się tym, co będzie robić po karierze piłkarskiej.

Canal+

Gdy Węgrzyn odwiesił piłkarskie buty na kołku, został ekspertem w telewizji Canal+, pracując przy meczach piłkarskiej ekstraklasy. Było to już w 2006 roku. Jego charakterystyczny głos i spostrzeżenia boiskowe szybko sprawiły, że kibice polubili popularnego "Kazka".

Przez lata pełnił funkcję współkomentatora czy eksperta w takich programach, jak Liga+ Extra, w którym to omawiano wydarzenia z kończącej się kolejki ekstraklasy.

W 2020 roku doszło do sporych zmian w Canal+. Gdy szefem redakcji został Michał Kołodziejczyk, ze stacji odeszło kilku czołowych pracowników. Wówczas okazało się między innymi, że Kazimierz Węgrzyn odchodzi z Canal+. Wraz z nim pracę na antenie tej stacji zakończyli między innymi Maciej Murawski czy Paulina Czarnota-Bojarska. Kilka miesięcy później odszedł natomiast Rafał Wolski.

TVP

Kazimierz Węgrzyn znalazł swoje miejsce w TVP. Stało się przy okazji Euro 2020. Komentował wtedy mecze z Mateuszem Borkiem. Duet ten został przyjęty bardzo pozytywnie przez fanów piłki nożnej. Borek odgrywał rolę ,,jedynki'', a były defensor wchodził ze swoimi boiskowymi uwagami w odpowiednim momencie.

Węgrzyn obecnie pracuje w Telewizji Polskiej. Jego głos mogliśmy słyszeć między innymi podczas Mistrzostw Świata w Katarze 2022. Wtedy jego partnerami byli m.in. ponownie Mateusz Borek, ale również Przemysław Pełka, Maciej Iwański, czy Sławomir Kwiatkowski. Już wkrótce jego głos będziemy mogli usłyszeć podczas EURO 2024 w Niemczech.

Kazimierz Węgrzyn - social media

Fani popularnego ,,Kazka'' mogą czuć się zawiedzeni, ponieważ nie prowadzi on kont na social mediach. Trudno zatem znaleźć Kazimierza Węgrzyna na Twitterze oraz na Instagramie. Na Facebooku istnieje jego profil, ale nie jest on aktualizowany.