Można zaryzykować stwierdzenie, że Tomasza Smokowskiego zna każdy miłośnik sportu, a zwłaszcza piłki nożnej. Jego charakterystyczny głos oraz ujmujący sposób wysławiania się towarzyszył kibicom w wielu meczach transmitowanych w Canal+. Minęło już 25 lat, odkąd rozpoczął komentowanie dla zagranicznej telewizji. Przez ten czas zapisał się w historii polskiej publicystyki sportowej. Kim jest Tomasz Smokowski i w jaki sposób przysłużył się rodzimemu dziennikarstwu?

Kim jest Tomasz Smokowski?

Tomasz Smokowski zdążył zasłynąć jako jeden z najlepszych polskich dziennikarzy sportowych ostatnich lat. Przez lata współpracował ze stacją CANAL+, a później Polsatem, gdzie komentował przede wszystkim spotkania Ligue 1 i Ekstraklasy. W 2019 roku wraz z Mateuszem Borkiem, Krzysztofem Stanowskim i Michałem Polem postanowił założyć na platformie YouTube Kanał Sportowy, któremu w pełni się poświęcił.

Na Instagramie Tomasza Smokowskiego obserwuje niemal 100 tysięcy użytkowników, co czyni go jednym z najpopularniejszych polskich dziennikarzy sportowych. Aktywnie udziela się on w mediach społecznościowych, nie unikając trudnych i niewygodnych tematów.

Życiorys

W 1994 roku Canal+ otrzymało koncesję od KRRiT. Niecały rok później polski oddział francuskiej telewizji transmitował pierwszy mecz na żywo: Legia Warszawa – GKS Katowice. W tamtym czasie Tomasz Smokowski był zaledwie 22-letnim studentem. Zyskał jednak zaufanie ówczesnej redakcji. Jak sam wspomina, został rzucony na głęboką wodę. Nie miał żadnego doświadczenia. Jego szef zapytał jedynie, czy ogląda transmisje sportowe w TVP, a po otrzymaniu twierdzącej odpowiedzi zasugerował, żeby pracować zupełnie inaczej.

Jak widać, młody student przyjął radę do serca, bo w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy odmienił wraz z całym zespołem Canal+ oblicze dziennikarstwa sportowego. Transmitowano mecze od początku do końca, a komentowanie na żywo stało się znacznie dynamiczniejsze i emocjonalne w porównaniu do dość stonowanego stylu telewizji publicznej.

7 lat później jego nazwisko kojarzyło już wielu kibiców piłki nożnej. Szybko okazało się, jakim talentem jest Tomasz Smokowski Kariera dziennikarza nabierała tempa. W 2002 roku otrzymał własny, kultowy już, program Liga+ Extra. Był jego gospodarzem aż do 2017 roku. W międzyczasie komentował spotkania w ramach Ekstraklasy oraz Ligi Mistrzów UEFA, a także najważniejsze mecze tenisowe. To przyniosło mu liczne nagrody, w tym cztery Piłkarskie Oscary w dziedzinie komentarza sportowego (w 2002, 2005, 2006 i 2009 roku).

Nikogo więc nie zdziwiła informacja, że Tomasz Smokowski awansował w końcu na dyrektora sekcji sportowej nc+. Pełnił funkcję do 2014 roku. Zaledwie 3 lata później pożegnał się z Canal+. Skąd taka decyzja? Dziennikarz tłumaczył, że już od dawna chciał stworzyć coś na własny rachunek.

Zbudowanie od podstaw własnego kanału nie było jednak tak proste, jakby się wydawało. Dlatego już we wrześniu 2018 Smokowski wrócił do telewizji. Tym razem jednak zajął się relacjonowaniem wydarzeń piłkarskich (Ligę Mistrzów, Ligę Narodów, Puchar Polski itp.) dla Polsatu. Rozstał się z nim w roku 2020, kiedy stacja nie wyraziła zgody na jego udział we współtworzeniu Kanału Sportowego.

Tomasz Smokowski - Życie prywatne

Tomasz Smokowski jest żonaty i ma dwóch synów. Jest miłośnikiem uprawiania sportu. Do jego ulubionych dyscyplin należą bieganie, boks, tenis ziemny i padel. Dziennikarz stara się chronić swoje życie prywatne i rzadko udostępnia informacje na jego temat.

Tomasz Smokowski - żona

Żoną Tomasza Smokowskiego jest Adrianna Smokowska. Para wystąpiła razem w teledysku do utworu Korteza "Dobrze że cię mam".

Dzieci

Tomasz Smokowski ma dwójkę synów. Starszy ma obecnie 23 lata.

Wiek

Tomasz Smokowski urodził się 25 maja 1973 roku. Obecnie ma 50 lat.

Wykształcenie

Tomasz Smokowski ukończył studia na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Tomasz Smokowski depresja

W kwietniu 2019 roku Tomasz Smokowski w głośnym wywiadzie dla Onet.pl, opowiedział o swoich problemach, w tym, że przed laty miał depresję. Wpływ na jego wyzwanie miała deklaracja Marka Plawgo, który na Twitterze ogłosił, że zmaga się tą chorobą. Do wywiadu Smokowskiego zachęciła żona Adrianna. Wywiad miał na celu dodanie otuchy byłemu lekkoatlecie oraz wszystkim osobom, które zetknęły się z depresją.

Atmosfera w korporacji rodziła coraz większą frustrację i napięcie. Zacząłem się czuć ze sobą źle. Coraz częściej zdarzały się bezsenne noce, a brak snu jest bardzo niebezpieczny, bo wypacza widzenie rzeczywistości. Świat stał się karykaturą. Miałem kłopoty, by wstać z łóżka, spotykać się z ludźmi. Rano udawałem, że śpię, byle tylko się nie podnosić spod kołdry. Bałem się zmierzyć ze światem - stwierdził dziennikarz w rozmowie z Onet.pl

Tomasz Smokowski Dziennikarz Sportowy

Dorobek Tomasza Smokowskiego jako dziennikarza sportowego trudny jest do przecenienia. Na początku kariery związany był ze stacją CANAL+Sport, gdzie przez wiele lat był dyrektorem stacji. Od września 2018 do stycznia 2020 roku zajmował się komentowaniem w telewizji Polsat, gdzie pracował głównie podczas spotkań Ligi Mistrzów, Ligi Europy, Ligi Narodów UEFA i nie tylko.

Od 2019 roku współtworzy Kanał Sportowy, któremu w pełni się poświęca. Zmusiło go to do rozstania z Polsatem. W 2021 był także ekspertem komentującym niektóre mecze Euro 2020 w studiu TVP.

Komentator Sportowy

Tomasz Smokowski z uwagi na biegłą znajomość języka francuskiego zajmował się przede wszystkim komentowaniem spotkań Ligue 1. Oprócz tego jego komentarza mogliśmy słuchać również w trakcie meczów Ekstraklasy. W Polsacie komentował mecze Ligi Mistrzów, Ligi Europy, Ligi Narodów, a także wiele innych rozgrywek.

Reżyser

W 2002 roku nakręcił film dokumentalny o piłkarskiej reprezentacji Polski Jerzego Engela – W kadrze – Korea 2002.

Tomasz Smokowski W Internecie

Działalność internetową Tomasz Smokowski rozpoczął na szerszą skalę w roku 2019. Wtedy też rozpoczął tworzenie projektu Kanał Sportowy, który uzyskał na platformie YouTube ogromną popularność.

Kanał Sportowy

Końcówka 2019 roku była przełomowym momentem dla uznanego komentatora. W listopadzie ruszył Kanał Sportowy w serwisie YouTube. To typowy program publicystyczny, wolny jednak od ograniczeń czasowych, co od razu przykuło uwagę setek tysięcy polskich kibiców. Prowadzi go nie tylko Tomasz Smokowski. Dziennikarz zaprosił do współpracy Krzysztofa Stanowskiego, Michała Pola oraz Mateusza Borka. Stałym partnerem programu został bukmacher eToto, a jednym z zaplanowanych cyklów jest współtworzona wraz z Onetem "Misja futbol".

Niestety otworzenie własnego kanału doprowadziło do konfliktu z Polsatem Sport. Okazało się, że szef redakcji nie wyraził zgody na uczestnictwo swoich pracowników w projektach spoza Polsatu. To doprowadziło do rozstania się dziennikarza ze stacją w styczniu 2020 roku. Smokowski w całości poświęcił się więc rozwijaniu własnego Kanału Sportowego.

Twitter

Tomasz Smokowski posiada konto na platformie Twitter, jednak od ponad roku nie jest ono aktywne. Ostatni wpis dziennikarza pochodzi z grudnia 2022 roku. Mimo to wciąż obserwuje go na nim aż 227k użytkowników.

Instagram

Jak każdy dziennikarz, Smokowski korzysta z mediów społecznościowych. Instagram komentatora jest godny uwagi. Często wrzuca zdjęcia z gwiazdami sportu oraz nagrywa krótkie filmiki. Obserwuje go blisko 100 tys. użytkowników serwisu, co czyni go jednym z najpopularniejszych profili sportowych na Instagramie. To całkiem zrozumiałe: treści publikowane przez Smokowskiego na portalach społecznościowych są wyjątkowo interesujące. A czy wiecie, ile zarabia dziennikarz sportowy?


Kim jest Tomasz Smokowski? 
Tomasz Smokowski to polski dziennikarz sportowy i komentator związany ściśle z Kanałem Sportowym.
Gdzie pracuje Tomasz Smokowski?
Od Marca 2020 roku Tomasz Smokowski jest współtwórcą Kanału Sportowego na platformie YouTube.
Ile lat ma Tomasz Smokowski?
Tomasz Smokowski ma 50 lat.