Dart to gra, w której zakochały się tysiące Polaków. Rozgrywka toczy się bardzo szybko i jest niezwykle efektowna. Czym tak naprawdę jest ten sport? Jakie   są rodzaje? Jakie są zasady? Jaka jest punktacja? Ile jest setów?

Historia Darta

Nie wiadomo, kto tak naprawdę wymyślił Darta. Istnieje teoria, w której jako pierwsi zaczęli grać wojownicy, znudzeni przerwą między kolejnymi bitwami. Pierwsze tarcze były zrobione m.in. ze spodów od beczek z winem. Wkrótce szybko rozwijająca się gra trafiła do pubów.

Aktualna numeracja tablicy (od 1 do 20 w odpowiednim układzie) powstała jeszcze w XIX wieku. Najwyżej punktowane pole tarczy (czyli 20) znajduje się na górze. Dlaczego? Po to, by jak najbardziej karać mylących się graczy. Punktacja darta jest bowiem tak skonstruowana, że obok pola z „20” znajdują się sektory z „1” oraz „5”.

Dart jest najbardziej popularny w krajach brytyjskich oraz Holandii, o czym świadczy m.in. ranking najlepszych zawodników na świecie. Od kilku lat wśród nich znajduje się reprezentant Polski Krzysztof Ratajski.

Dart rodzaje. Jakie są?

Dart rodzaje

Dart to gra, w której rzuca się lotkami w zawieszoną na ścianie tablicę. Nie jest to jednak sport, który ma jeden schemat. Rodzaje darta to na pewno temat interesujący kibiców. Najpopularniejszą odmianą jest Dart 501. Ten rodzaj darta jest obecny m.in. na mistrzostwach świata, czyli najważniejszej imprezie w świecie tego sportu. Ponadto, istnieją takie rodzaje darta jak:

  • Round The Clock – w tej grze każdy z zawodników ma za zadanie rzucić w pola od 1 do 20. Każdy gracz, tak jak w meczu, ma trzy rzuty na jedno podejście. Wygrywa ten, który jako pierwszy rzuci wszystkie we właściwej kolejności,
  • Shoot-Out – w tej grze należy trafić w losowo wybrane liczby. Wygrywa ten, który jako pierwszy uzbiera 15 punktów. Za każdą trafioną wartość jest jeden punkt,
  • Count-Up – w tej grze ustala się wybraną liczbę punktów, którą następnie w trzech rzutach stara się uzyskać,
  • High Score – w tej grze zawodnik stara się uzyskać jak najlepszy wynik.

Skupmy się jednak na Dart 501.

Dart – zasady

Dart 501 z wariantem „Double Out” to zdecydowanie najpopularniejsza odmiana tej dyscypliny. Jakie są zasady Darta? W meczu bierze udział dwóch graczy. Każdy z nich na starcie ma 501 punktów, których musi się pozbyć. Przykładowo, jeśli zawodnik trafi w 20, to do zakończenia ma 481 punktów. Wygrywa ten, który jako pierwszy będzie miał na liczniku 0. Pierwszego lega pierwszego seta zaczyna ten zawodnik, który przed rozpoczęciem rozgrywki rzuci jedną lotką najbliżej czerwonego środka tarczy. Ma to wielkie znaczenie dla przebiegu spotkania, gdyż zazwyczaj zdecydowanie łatwiej jest wygrać lega, kiedy rzuca się przed przeciwnikiem.

Każdy uczestnik ma do oddania trzy rzuty w jednej turze. Po ich rzuceniu do gry wchodzi rywal. Punktują tylko te lotki, które na koniec są wbite w tarcze. Wygrywa ten, który na koniec ma na liczniku 0. Warunkiem jest jednak oddanie ostatniego rzutu w pole podwójnie punktowane bądź też w tzw. „czerwony środek”, o ile nie jest to pierwsza lotka w danej kolejce.

Dart – punktowanie tarczy

tarcza Darts punkty

Jakie jest punktowanie tarczy w Dart? Do trafienia jest 20 trójkątnych pól, które mają określoną wartość od 1 do 20. Na tarczy znajdują się odpowiednie okręgi dzielące ją na sumy o wartości podwójnej oraz potrójnej. Dodatkowo mamy też środek zewnętrzny oznaczony kolorem zielonym (25 punktów) oraz wewnętrzny oznaczony kolorem czerwonym (50 punktów). Widać więc, że najbardziej opłaca się rzucać w potrójne 20, które mogą dać aż 60 punktów w jednym rzucie. Punktowanie tarczy jest tak skonstruowane, by najwyższe wartości nie znajdowały się bezpośrednio obok siebie.

Zasady Darta, tzw. „double out”, mówią jasno, że by wygrać lega, konieczne jest umiejscowienie ostatniej lotki w polu podwójnym bądź też zielonym lub czerwonym środku. Punktacja darta nie jest więc skomplikowana.

Zawodnik w trakcie trwania spotkania musi bardzo szybko przeliczać poszczególne rozwiązanie. W każdym momencie może zapytać konferansjera, ile punktów pozostało mu do zakończenia lega, jednak nie może otrzymać podpowiedzi, w które pola powinien rzucać w pierwszej kolejności. Punktacja Darta odgrywa więc dużą rolę, ale ważny jest również chłodny umysł i szybkie obliczanie w głowie.

Dart – ile setów? Jakie są zasady turniejowe?

Ile jest setów w Dart? Liczba setów w Dart zależy od poszczególnych turniejów. Zasady są bardzo ważne w Darta. W pierwszych rundach mistrzostw świata gra się do trzech wygranych setów. Do jednego seta potrzebne jest zwyciężenie w trzech legach. Każdy leg należy zakończyć zejściem z 501 punktów. Wraz z rozwojem turnieju liczba setów w Dart wzrasta. W 3. rundzie gra się już do 4. wygranych, w ćwierćfinałach – do 5. wygranych, w półfinałach – do 6. wygranych, a finał jest toczony do 7. wygranych.

Jeszcze inaczej wygląda to w turnieju Masters, w którym bierze udział 24. najwyżej rozstawionych zawodników na świecie. Tam w decydującym meczu, a także w półfinałach, należy wygrać 11 legów. Zasady turniejowe darta różnią się więc w zależności od zawodów.

System nie jest skomplikowany. Zasady turniejowe są takie jak w każdym innym sporcie. Wygrywający przechodzi do kolejnego etapu, a przegrywający odpada z danych rozgrywek.

Zobacz też: Darts typy

Dart – jaka odległość od tarczy? Jakie są wymiary?

Darts odległość tarczy

Jaka jest odległość w Dart? To pytanie zadaje sobie wielu fanów tej rozgrywki. Tarcza jest zawieszona 1,73 metra nad podłogą. Z kolei odległość w Dart to 2,37 metra od rzucającego. To jednak nie koniec. Odległość od środka tarczy do linii rzutu powinna wynosić 2,93 metra. Z kolei średnica takiej tarczy to 45 cm.

W Dart wymiary tarczy są bardzo istotne. Sędziowie bardzo skrupulatnie zajmują się jej zawieszeniem oraz odległością od rzucającego.

Jakie są wymiary tarczy Dart na poszczególnych polach? Punktowane pole ma średnicę 33,6 cm.

Zobacz też: Bonusy bez depozytu

Największe osiągnięcia w darcie

W Darcie można osiągnąć maksymalny wynik w wielu aspektach. Najpopularniejszym jest oczywiście  rzucenie trzech lotek w potrójnie punktowane pole oznaczone liczbą 20. To daje nam wynik 180, co jest maksymalną wartością osiągniętą podczas jednego podejścia.

Rzuty w potrójne „20” wiążą się też z czymś innym, ale jeszcze trudniejszym do osiągnięcia. W grze Dart 501 poszczególnego lega można zakończyć minimalnie w dziewięciu lotkach. Zawodnik musi umieścić osiem lotek w potrójnych wartościach, a dziewiątą – w konkretnej podwójnej. Jak często się to zdarza? W ostatnich mistrzostwach świata PDC w 2021 roku dokonał tego James Wade. Było to pierwsze takie zakończenie od blisko czterech lat. Widać więc, że nie jest to najprostsze do osiągnięcia. Za taki wynik bardzo często organizatorzy przyznają bonusy finansowe.

Z kolei największym możliwym zakończeniem lega jest zejście ze 170 punktów. Jest to jednak bardzo trudne do wykonania. Zawodnik musi trafić dwie lotki w potrójne „20”, a na koniec umieścić trzecią w czerwonym środku. To niezwykle efektowne zakończenie bardzo często potrafi zdeprymować przeciwnika.

Jakie są zasady Dart 501? Każdy gracz na starcie ma 501 punktów, których musi się pozbyć. Wygrywa ten, który jako pierwszy będzie miał na liczniku 0. Jaka jest odległość zawodnika od tarczy w Dart? Tarcza wisi 1,73 metra nad podłogą. Z kolei odległość w dart to 2,37 metra od rzucającego. Odległość od środka tarczy do linii rzutu powinna wynosić 2,93 metra.