Dart to gra, w której zakochały się tysiące Polaków. Rozgrywka toczy się bardzo szybko i jest niezwykle efektowna. Czym tak naprawdę jest ten sport? Jakie   są rodzaje? Jakie są zasady? Jaka jest punktacja? Ile jest setów?

Historia Darta

Nie wiadomo, kto tak naprawdę wymyślił Darta. Istnieje teoria, w której jako pierwsi zaczęli grać wojownicy, znudzeni przerwą między kolejnymi bitwami. Pierwsze tarcze były zrobione m.in. ze spodów od beczek z winem. Wkrótce szybko rozwijająca się gra trafiła do pubów.

Aktualna numeracja tablicy (od 1 do 20 w odpowiednim układzie) powstała jeszcze w XIX wieku. Najwyżej punktowane pole tarczy (czyli 20) znajduje się na górze. Dlaczego? Po to, by jak najbardziej karać mylących się graczy. Punktacja darta jest bowiem tak skonstruowana, że obok pola z "20" znajdują się sektory z "1" oraz "5".

Dart jest najbardziej popularny w krajach brytyjskich oraz Holandii, o czym świadczy m.in. ranking najlepszych zawodników na świecie. Od kilku lat wśród nich znajduje się reprezentant Polski Krzysztof Ratajski.

Dart rodzaje - jakie są?

Dart to gra, w której rzuca się lotkami w zawieszoną na ścianie tablicę. Nie jest to jednak sport, który ma jeden schemat. Rodzaje darta to na pewno temat interesujący kibiców. Najpopularniejszą odmianą jest Dart 501. Ten rodzaj darta jest obecny m.in. na mistrzostwach świata, czyli najważniejszej imprezie w świecie tego sportu. Ponadto, istnieją takie rodzaje darta jak:

  • Round The Clock - w tej grze każdy z zawodników ma za zadanie rzucić w pola od 1 do 20. Każdy gracz, tak jak w meczu, ma trzy rzuty na jedno podejście. Wygrywa ten, który jako pierwszy rzuci wszystkie we właściwej kolejności,
  • Shoot-Out - w tej grze należy trafić w losowo wybrane liczby. Wygrywa ten, który jako pierwszy uzbiera 15 punktów. Za każdą trafioną wartość jest jeden punkt,
  • Count-Up - w tej grze ustala się wybraną liczbę punktów, którą następnie w trzech rzutach stara się uzyskać,
  • High Score - w tej grze zawodnik stara się uzyskać jak najlepszy wynik.

Skupmy się jednak na Dart 501.

Dart - zasady

Dart 501 z wariantem "Double Out" to zdecydowanie najpopularniejsza odmiana tej dyscypliny. Jakie są zasady Darta? W meczu bierze udział dwóch graczy. Każdy z nich na starcie ma 501 punktów, których musi się pozbyć. Przykładowo, jeśli zawodnik trafi w 20, to do zakończenia ma 481 punktów. Wygrywa ten, który jako pierwszy będzie miał na liczniku 0.

Pierwszego lega pierwszego seta zaczyna ten zawodnik, który przed rozpoczęciem rozgrywki rzuci jedną lotką najbliżej czerwonego środka tarczy. Ma to wielkie znaczenie dla przebiegu spotkania, gdyż zazwyczaj zdecydowanie łatwiej jest wygrać lega, kiedy rzuca się przed przeciwnikiem.

Każdy uczestnik ma do oddania trzy rzuty w jednej turze. Po ich rzuceniu do gry wchodzi rywal. Punktują tylko te lotki, które na koniec są wbite w tarcze. Wygrywa ten, który na koniec ma na liczniku 0. Warunkiem jest jednak oddanie ostatniego rzutu w pole podwójnie punktowane bądź też w tzw. "czerwony środek", o ile nie jest to pierwsza lotka w danej kolejce.

Dart - punktowanie tarczy

Jakie jest punktowanie tarczy w Dart? Do trafienia jest 20 trójkątnych pól, które mają określoną wartość od 1 do 20. Na tarczy znajdują się odpowiednie okręgi dzielące ją na sumy o wartości podwójnej oraz potrójnej. Dodatkowo mamy też środek zewnętrzny oznaczony kolorem zielonym (25 punktów) oraz wewnętrzny oznaczony kolorem czerwonym (50 punktów).

Widać więc, że najbardziej opłaca się rzucać w potrójne 20, które mogą dać aż 60 punktów w jednym rzucie. Punktowanie tarczy jest tak skonstruowane, by najwyższe wartości nie znajdowały się bezpośrednio obok siebie.

Zasady Darta, tzw. "double out", mówią jasno, że by wygrać lega, konieczne jest umiejscowienie ostatniej lotki w polu podwójnym bądź też zielonym lub czerwonym środku. Punktacja darta nie jest więc skomplikowana.

Zawodnik w trakcie trwania spotkania musi bardzo szybko przeliczać poszczególne rozwiązanie. W każdym momencie może zapytać konferansjera, ile punktów pozostało mu do zakończenia lega, jednak nie może otrzymać podpowiedzi, w które pola powinien rzucać w pierwszej kolejności. Punktacja Darta odgrywa więc dużą rolę, ale ważny jest również chłodny umysł i szybkie obliczanie w głowie.

Dart - ile setów? Jakie są zasady turniejowe?

Ile jest setów w Dart? Liczba setów w Dart zależy od poszczególnych turniejów. Zasady są bardzo ważne w Darta. W pierwszych rundach mistrzostw świata gra się do trzech wygranych setów. Do jednego seta potrzebne jest zwyciężenie w trzech legach. Każdy leg należy zakończyć zejściem z 501 punktów. Wraz z rozwojem turnieju liczba setów w Dart wzrasta. W 3. rundzie gra się już do 4. wygranych, w ćwierćfinałach - do 5. wygranych, w półfinałach - do 6. wygranych, a finał jest toczony do 7. wygranych.

Jeszcze inaczej wygląda to w turnieju Masters, w którym bierze udział 24. najwyżej rozstawionych zawodników na świecie. Tam w decydującym meczu, a także w półfinałach, należy wygrać 11 legów. Zasady turniejowe darta różnią się więc w zależności od zawodów.

System nie jest skomplikowany. Zasady turniejowe są takie jak w każdym innym sporcie. Wygrywający przechodzi do kolejnego etapu, a przegrywający odpada z danych rozgrywek. Co warto obstawiać w przypadku darta? Sprawdź nasze Darts typy.

Dart - jaka odległość od tarczy? Jakie są wymiary?

Jaka jest odległość w Dart? To pytanie zadaje sobie wielu fanów tej rozgrywki. Tarcza jest zawieszona 1,73 metra nad podłogą. Z kolei odległość w Dart to 2,37 metra od rzucającego. To jednak nie koniec. Odległość od środka tarczy do linii rzutu powinna wynosić 2,93 metra. Z kolei średnica takiej tarczy to 45 cm.

W Dart wymiary tarczy są bardzo istotne. Sędziowie bardzo skrupulatnie zajmują się jej zawieszeniem oraz odległością od rzucającego. Jakie są wymiary tarczy Dart na poszczególnych polach? Punktowane pole ma średnicę 33,6 cm. Wiedza ta może się przydać przy obstawianiu kuponów, a zanim się za to weźmiecie, wzbogaćcie się o wiedzę o to, jakie są aktualnie na rynku bonusy bez depozytu.

Tablica do Darta

Tak jak już wspomnieliśmy powyżej, tarcza do darta jest okrągła i dzieli się ją przy pomocy specjalnego pająka. Liczby znajdujące się na jej zewnętrznych stronach definiują liczbę punktów, którą powinniśmy otrzymać bez żadnych bonusów. Zacznijmy od zewnętrznego kręgu, który znajduje się najbliżej wspomnianych liczb. Właśnie ta, wspomniana część tarczy darta definiuje punkty podwójnie punktowane.

To one liczą się dla nas przy darcie double out, o którym wspominaliśmy powyżej. Pola potrójnie punktowane mają swoje umiejscowienie na kolejnym pierścieniu, który znajduje się na tarczy do gry. Nie można także zapomnieć o środku w kolorze zielonym, za który zbijamy aż 25 punktów! Jeśli chodzi o sam środek, czyli rzecz jasna bullseye, to gwarantuje nam on możliwość zdobycia nawet 50 punktów.

Największe osiągnięcia w Darcie

W Darcie można osiągnąć maksymalny wynik w wielu aspektach. Najpopularniejszym jest oczywiście  rzucenie trzech lotek w potrójnie punktowane pole oznaczone liczbą 20. To daje nam wynik 180, co jest maksymalną wartością osiągniętą podczas jednego podejścia.

Rzuty w potrójne "20" wiążą się też z czymś innym, ale jeszcze trudniejszym do osiągnięcia. W grze Dart 501 poszczególnego lega można zakończyć minimalnie w dziewięciu lotkach. Zawodnik musi umieścić osiem lotek w potrójnych wartościach, a dziewiątą - w konkretnej podwójnej. Jak często się to zdarza? W ostatnich mistrzostwach świata PDC w 2021 roku dokonał tego James Wade. Było to pierwsze takie zakończenie od blisko czterech lat. Widać więc, że nie jest to najprostsze do osiągnięcia. Za taki wynik bardzo często organizatorzy przyznają bonusy finansowe.

Z kolei największym możliwym zakończeniem lega jest zejście ze 170 punktów. Jest to jednak bardzo trudne do wykonania. Zawodnik musi trafić dwie lotki w potrójne "20", a na koniec umieścić trzecią w czerwonym środku. To niezwykle efektowne zakończenie bardzo często potrafi zdeprymować przeciwnika.

Dart 501 - Zasady - Początek Rozgrywki

Jak wiadomo, gra dart 501, ma wiele zasad, natomiast warto zacząć od tego, co właściwie ma miejsce na samym początku rozgrywki pomiędzy zawodnikami. Wartym wspomnienia faktem jest to, że zawsze, gdy mamy do czynienia z zawodami sportowymi, to będziemy mieli do czynienia wyłącznie z dwójką rywalizujących graczy. Celem zawodników jest jak najszybsze pozbycie się posiadanych 501 punktów.

Możecie zatem bardzo łatwo się domyślić, skąd pochodzi liczba znajdująca się w nazwie tej gry. Nie zapominajmy o fakcie, jakim jest kolejność, w której rozpoczyna się rywalizację. W tym przypadku osobą, która rozpoczyna grę, jest ta, która trafi bliżej środka tarczy, czyli oczywiście pola bull's eye. Co ciekawe, już w trakcie tego starcia zdobyte punkty są liczone i odejmowane od tych, które posiadamy na samym początku.

Co, jeśli w tej sytuacji dwóch graczy trafi w to samo miejsce? W takiej sytuacji dochodzi oczywiście do powtórzenia rzutów przez zawodników. Przed rozpoczęciem rozgrywki dart 501 należy także ustalić ze współgraczem, czy po rzutach, rzutki mają zostać wyciągnięte przed czy po ustaleniu kolejności. Pamiętajcie, że każda kolejka daje wam możliwość wykonania liczby trzech rzutów przy pomocy trzech lotek.

Dart 501 - Zasady - Koniec Gry

Skoro omówiliśmy początek rozgrywki i odpowiednie do niej przygotowanie, to na ten moment warto omówić także zakończenie się wspólnej gry. Jak możecie się domyślić, zakończenie tej gry jest dla graczy czymś niezmiernie emocjonującym. Lepiej zatem mieć na względzie, jak właściwie wygląda koniec takiej rywalizacji. Gra zakończy się tylko wtedy, gdy trafimy tę konkretną liczbę punktów, która nam została.

Przykładowo, jeśli zostało nam 10 punktów, to właśnie tyle musimy zdobyć przy pomocy jednego rzutu. Kto pierwszy zdobędzie wymagany brak punktów w takiej sytuacji, wygrywa. Jeśli wyrzucimy większą ilość punktów od tej, która jest wymagana, to najzwyczajniej tracimy kolejkę. Wartym wspomnienia faktem jest to, że wiele osób już doświadczonych, które miały nieco styczności z Dart 501 utrudnia sobie grę.

W jaki sposób można podnieść jej poziom trudności? Nie ma w tym nic trudnego. Wystarczy zdecydować na możliwość gry, jaką jest double out, zamiast za wersję single out, w którą gramy. Dzięki temu wyjściu możemy w ciekawy sposób urozmaicić rywalizację. Aby tak się jednak stało, należy znać zasady rozgrywania takiego starcia między zawodnikami.

Dart Double Out - Zasady Gry

Skupmy się teraz na tym, w jaki sposób rozgrywa się drugi wspominany przez nas rodzaj darta, czyli double out. Na czym skupiamy się podczas takiego sposoby rywalizacji? Zacznijmy od podkreślenia, że ta wersja darta jest dedykowana raczej tym doświadczonym graczom, który mieli okazję rozgrywać klasyczne gry. W tym przypadku największą różnicą, jeśli chodzi o poprzednika, jest nic innego jak oczywiście jej zakończenie.

Koniec gry dart jest ściśle powiązany z nazwą gry, czyli oczywiście z double out. Tym razem ostatnie rzuty mają podwójnie punktowaną moc. Z tego też powodu rzucając, musicie liczyć się z tym, że zdobyte punkty są podwójne. Oznacza to, że gdy do zakończenia rozgrywki musicie odjąć jeszcze 10 punktów, to najlepszym i jednocześnie jedynym możliwym rozwiązaniem będzie rzucenie w strefę, gdzie otrzymuje się ich 5.

Jest to wasza jedyna szansa na wygranie. Jak można się domyślać, ten rodzaj rozgrywki jest bardziej emocjonujący, niż klasyczna rozgrywka darta. Nic dziwnego, że wielu decyduje się na nią właśnie z tego konkretnego powodu. Co ważne, w sportowych zawodach dart, kategoria double out ze względu na swój poziom trudności jest dużo bardziej opłacalna, jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie.

Dart Double IN - Zasady Gry

Czas na opisanie kolejnej możliwości rozgrywki dart. W tym przypadku sprawa wygląda nieco inaczej, gdyż mamy do czynienia z inną wersją gry. Tym razem różnice występuje na samym początku rozgrywki, a dokładniej w momencie wejścia do rywalizacji. W tej sytuacji zawodnicy gry muszą trafić w pole podwójnie punktowane. Jest to niemal warunek przystąpienia do dalszej części rozgrywki.

Możemy zatem rzucić dwa razy w tę samą liczbę lub trafić w pole podwójnie punktowane, aby rzeczywiście do gry przystąpić. Pamiętajcie jednak o tym, że w momencie, gdy nie traficie w odpowiedni sposób, czyli jeden ze wskazanych, to wasze punkty się nie odejmą. Pragniemy przypomnieć także, że podczas początku rozgrywki dart double in, tak jak w przypadku normalnej tury przysługują wam 3 rzuty 3 lotkami. Co dalej?

Jakie są jeszcze inne ważne informacje dotyczące tego rodzaju rozgrywki? Okazuje się, że ważnym punktem jest to, by rzucić w pole podwójnie punktowane za pierwszym razem. Daje wam to możliwość odjęcia sobie dodatkowych punktów. Oczywiście ma to miejsce tylko i wyłącznie wtedy, gdy wasz pierwszy rzut był liczony podwójnie. Takie liczenie punktów nie ma racji bytu w odwrotnych sytuacjach w naszej rozgrywce.

Dart punktacja

Jak możecie się domyślać, dart jak każda inna gra ma swoją własną punktację, która może różnić się nieco od znanych wam już gier. Jeśli niekoniecznie macie pojęcie w  tym zakresie, to warto, żebyście nieco bardziej przyjrzeli się tej kwestii. Jedną z tych nietypowych kwestii jest choćby to, że punkty nie są przez nas zdobywane, a musimy się właściwie ich pozbyć, aby osiągnąć zwycięstwo. Jakie inne zasady dotyczą gry dart?

Patrząc na tarczę gry, możemy jasno zauważyć, że dzieli się ona na poszczególne sektory, których umiejscowienie rzeczywiście ma znaczenie. Taka metalowa siatka najczęściej jest nazywana potocznie pająkiem. Najlepszym sposobem na jej mocowanie są skuwki i to właśnie dzięki nim rzutki zupełnie nie odbijają się od tarczy. Na wspomnianej tarczy znajdziemy trzy pierścienie oraz poszczególne sektory.

W klasycznych większych sektorach mamy szansę na otrzymanie normalnej ilości punktów, którą przypisuje się do konkretnego miejsca. Drugi krąg, czyli ten wewnętrzny daje nam szansę na potrójne punkty i to właśnie w niego najlepiej powinno się trafiać.


Jakie są zasady Dart 501?
Każdy gracz na starcie ma 501 punktów, których musi się pozbyć. Wygrywa ten, który jako pierwszy będzie miał na liczniku 0.
Jaka jest odległość zawodnika od tarczy w Dart?
Tarcza wisi 1,73 metra nad podłogą. Z kolei odległość w dart to 2,37 metra od rzucającego. Odległość od środka tarczy do linii rzutu powinna wynosić 2,93 metra.