Typy Dart. Typowanie Darta. Zakłady na Darta.

Dart jest coraz popularniejszą grą w naszym kraju. Losy najlepszych zawodników na świecie są śledzone przez wielu polskich fanów. Typy dart - czy można obstawiać mecze darta? Kupony darta - u którego bukmachera można je obstawiać? Jak skutecznie typować darta?

Czym jest Dart?

Dart to gra, w której rzuca się lotkami do zawieszonej na ścianie tarczy. Najpopularniejszą odmianą jest Dart 501, gdzie warunkiem zwycięstwa jest zejście do zera właśnie z 501 punktów. Zejście musi być idealnie wymierzone. Nie można bowiem rzucić więcej punktów niż ma się do skończenia. Kolejnym warunkiem zakończenie lega (pojedynczej rozgrywki), jest umiejscowienie lotki w polu podwójnie punktowanym bądź też w samym środku (punktowanym za 25 [kolor zielony] oraz 50 [kolor czerwony]).

Na tarczy znajdują się jeszcze pola punktowane potrójnie i to one zazwyczaj są celem zawodników. Nie jest to jednak takie proste, gdyż te pola są bardzo małe. Odległość między rzucającym a tarczą wynosi 2,73 metra.

Wygrywa ten, kto będzie bardziej precyzyjny i zachowa więcej zimnej krwi. Prócz dużych umiejętności w darcie potrzebne jest też szybkie przeliczanie najkorzystniejszych wariantów.

W trakcie spotkania zawodnicy mogą zapytać konferansjera, ile pozostało im punktów do końca. Mogą być jednak pewni, że nie otrzymają podpowiedzi, jaki wariant powinni zastosować. To wszystko muszą obliczyć sami. Każda minimalna pomyłka może skutkować daniem szansy rywalowi w kluczowym momencie poszczególnego lega.

Typy na Dart

Jeśli zastanawiacie się, czy typy na dart są możliwe oraz, czy można zawierać zakłady na dart, to mamy dobrą wiadomość. Typy bukmacherskie darta znajdują się praktycznie u wszystkich bukmacherów. Każdy ma je w swojej ofercie w formie podstawowej (wygrana/przegrana danego zawodnika), ale obecne są też bardziej złożone zakłady jak na przykład liczba maksymalnych rzutów czy też najwyższe zejście z tarczy. Zakłady na dart można więc zawierać w:

  • STS
  • Fortunie
  • LVBet
  • Betclicu

Są to tylko przykłady, ponieważ obstawianie darta jest dostępne praktycznie u każdego legalnego bukmachera w Polsce.

Typy bukmacherskie na dart

Cyklicznie odbywa się turniej Masters, w którym bierze udział 24 najwyżej rozstawionych zawodników na świecie. To znakomita okazja, by poszukać korzystnych typów bukmacherskich na dart. Ci najlepsi, czyli najwyżej rozstawieni, rozpoczną zmagania od II rundy. Często swoje spotkania rozegra m.in. Krzysztof Ratajski. Rywalem

Tym razem zasady darta są nieco inne. Nie ma tutaj podziału na sety, a gra się do sześciu wygranych legów (w formule setowej byłoby to więc do dwóch wygranych partii). Ratajski nieraz jest faworytem starć, kurs na niego wynosi często około 1.60.

Analizy dart

Analizy meczów darta nie są proste. Bardzo często o powodzeniu w danym spotkaniu decyduje dyspozycja dnia czy też sprawy często niezwiązane ze sportem jak przychylność trybun lub niestandardowo grający przeciwnik.

Przed analizą darta warto też zwrócić uwagę na to, ile maksymalnie może potrwać mecz. W przypadku turnieju Masters spotkanie będzie znacznie krótsze niż na mistrzostwach świata w konkretnej rundzie. Tym samym zawodnicy będą mieli mniej czasu na osiągnięcie poszczególnych wyników.

Mamy też graczy, którzy bardzo często potrzebują kilku lub kilkunastu minut na złapanie odpowiedniego rytmu. Przy krótszym dystansie nie będzie więc mowy o aklimatyzacji. Konieczne będzie jak najlepsze rzucanie już od pierwszej lotki.

Jak skutecznie typować darts?

Nie istnieje jedna metoda na skuteczne typowanie darta, ale na pewno warto pomyśleć o kuponach darta nieco bardziej złożonych. Są bowiem zawodnicy, którzy może nie są faworytami, a świetnie potrafią rzucać "180", czyli maksymalną wartość na tarczy. Takim przykładem może być Joe Cullen. Na jego zwycięstwo w całym turnieju kurs wynosi około 40. Niekoniecznie więc gracze zaryzykują ten typ na swoim kuponie darta.

Cullen to jednak gracz, który na ostatnich mistrzostwach świata potrafił rzucić aż 19 maksymalnych wartości w meczu z ówczesnym liderem światowego rankingu Michaelem van Gerwenem. Teraz oczywiście dystans jest krótszy, ale i bukmacher prezentuje mniejszą linię. Za trzy podejście maksymalne (over 2,5) wystawiono kurs około 1,72. Zdecydowanie warto rozważyć takie typy darta na swoim kuponie.

Warto też zwrócić uwagę, który z zawodników potrafi skończyć lega, mając na liczniku ponad 100 punktów. Wymaga to wielkiej precyzji oraz odpowiednie skupienia, ale bardzo często takie rzuty są niezwykle efektowne. Zazwyczaj są to trudne kombinacje wymagające szybkiego obliczenia w głowie. Nie ma tutaj miejsca na minimalną pomyłkę.

Istotne są też starcia bezpośrednie między danymi zawodnikami. Często styl poszczególnego gracza nie odpowiada rywalowi. Istnieją bowiem darterzy, którzy potrafią celowo opóźniać czy przyspieszać grę lub też żywiołowo reagować po udanych kolejkach, by tylko rozproszyć swojego oponenta. Te sposoby często działają nawet bez kibiców na trybunach. Ci najwięksi zawodnicy potrafią też wznieść się na wyżyny swoich umiejętności w decydujących momentach danej konfrontacji.

Zakłady na Dart. Faworyt czy underdog?

Typy bukmacherskie darta warto więc solidnie przemyśleć. Jak w każdym sporcie faworyt nie zawsze wygrywa, dlatego konieczna może być krótka analiza, na podstawie której można stwierdzić, w jakiej formie znajduje się dany uczestnik. Kiedy do gry wchodzą najlepsi, mogą decydować detale. Największymi faworytami do końcowego triumfu są zgodnie z planem najwyżej rozstawieni, czyli rankingowa "dwójka" Michael van Gerwen oraz aktualny mistrz świata Gerwyn Price.

Typy bukmacherskie darta. Jak wypada Krzysztof Ratajski?

Jeżeli typem na dart jest zwycięstwo Krzysztofa Ratajskiego w turnieju Masters, to w przypadku wygranej można sporo zarobić. Kurs na jego zwycięstwo to aż 35. Polak zaczyna grę od pierwszej rundy, więc będzie musiał wygrać pięć meczów z rzędu. Jeśli uda mu się pokonać Simona Whitlocka, to w kolejnym spotkaniu zmierzy się ze zwycięzcą sprzed roku - Peterem Wrightem.

Dalsza drabinka też nie jest prosta, gdyż na jego drodze może stanąć m.in. półfinalista mistrzostw świata Dave Chisnall czy też nr dwa światowego rankingu Michael van Gerwen. Jeśli chodzi o takie typy na darta, to warto pamiętać, że po kolejnych rundach kursy na danego zwycięzcę będą ulegały zmianie.

Przy analizie darta, a w zasadzie typach długoterminowych, trzeba więc spojrzeć na drabinkę każdego turnieju.

Darts - typy na kolejne rundy

Pierwsza runda zakończy się w piątek wieczorem. Pary kolejnej fazy poznamy więc bardzo szybko. Właśnie wtedy bukmacherzy powinni wystawić kursy na następne mecze. Najbliższy turniej Masters potrwa od 29 do 31 stycznia.


Czym jest dart?
Dart to gra, w której rzuca się lotkami do zawieszonej na ścianie tarczy. Najpopularniejszą odmianą jest Dart 501, gdzie warunkiem zwycięstwa jest zejście do zera właśnie z 501 punktów.
Gdzie typować dart?
Obecnie dart możemy typować u każdego legalnego bukmachera w Polsce. 

Proponowani Typerzy