Handicap należy do tych pojęć ze słownika bukmacherskiego, które mogą być niezrozumiałe w szczególności dla osób początkujących. Jednak powszechność tego typu zakładów oraz ich atrakcyjność na wielu polach, sprawiają, że szczegółowe wyjaśnienie jest tu jak najbardziej na miejscu. Umiejętnie stosowany tego zakładu umożliwia realne zwiększenie szans na wygraną, co już samo w sobie stanowi zachętę do spróbowania swoich sił. Dzięki sztucznemu faworyzowaniu jednego zespołu w relacji do oponenta, zakłady bukmacherskie handicap przynoszą wiele wymiernych korzyści zarówno dla gracza, jak i bukmachera. Wyjaśnijmy zatem szczegółowo określenie handicap – co to znaczy, jakie są jego korzyści oraz jakie niesie ze sobą konsekwencje dla bilansu konta typerskiego.

Na czym polega?

handicap co to

Bukmacher oferuje go po to, aby w teorii wyrównać szanse dla dwóch drużyn, eliminując znaczną przewagę faworyta. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia typera. Opisując co to znaczy dla wyników gracza, trzeba zauważyć, że mechanizm ten umożliwia obstawianie obu drużyn, opierając się na porównywalnych kursach, także jeśli w spotkaniu występuje zdecydowany faworyt. Wówczas nawet obstawianie faworyta będzie się wiązało z uzyskaniem lepszego kursu.

Jakie korzyści przynosi dla typera?

Podstawową korzyścią typera korzystającego z zakładów handicap bukmacher uczynił większe stawki kursowe. Dodanie goli dla słabszego zespołu powoduje wywindowanie kursu faworyta na nowy, wyższy poziom. Ryzyko obstawienia faworyta nieznacznie wzrasta, jednak pozostaje zrekompensowane poprzez zwiększone zyski z wygranej. Bardzo ciekawą opcją pozostaje również handicap azjatycki. Dzięki niemu możliwa jest eliminacja niekorzystnego wyniku remisu. Na skutek jego zaistnienia, bukmacher zwraca środki z zakupu kuponu. Możliwe są zatem tylko dwa wyniki, co znacznie upraszcza cały proces i stwarza typerom większe szanse na wygraną.

Zarówno gracze, jak i bukmacherzy, korzyści zakładów typu handicap upatrują w większej atrakcyjności oferty oraz mnogości dopuszczalnych kombinacji. Dla typerów będzie to oznaczało duże możliwości wyboru i skorzystania z handicapu w ramach ulubionych rozgrywek. Zakłady bukmacherskie handicap bukmacher wykorzystuje z kolei do działań promocyjnych i zwiększania swojego zasięgu.

Jakie rodzaje zakładu handicap bukmacher wykorzystuje w swojej ofercie?

rodzaje handicap

Podstawowa klasyfikacja nakazuje rozróżniać zakłady bukmacherskie handicap na wersję europejską i azjatycką. Różnią się one między sobą liczbą możliwych wyników. Europejski zakłada w końcowym rozliczeniu możliwość przegranej, remisu i wygranej, wiernie odzwierciedlając rzeczywistość sportową. Azjatycki stanowi ukłon w stronę gracza, poprzez wykluczenie remisu z wyników końcowych. Jeśli mecz zakończy się remisem, bukmacher zwraca pełną kwotę za zakład na konto gracza. Dzieli się także pod względem przelicznika wartości dodawanych/odejmowanych bramek. Występują tu handicapy całkowite, połówkowe oraz ćwiartkowe.

Na czym polega handicap w praktyce?

Załóżmy, że dokonujemy obstawienia w meczu Rumunia – Portugalia, w którym Rumunia otrzymuje od bukmachera handicap o wartości 1. Oznacza to, że już przed meczem jeden gol zostaje dopisany w gratisie dla zespołu Rumunii. Liczba całkowita sugeruje, że mamy tu do czynienia z handicapem europejskim, gdyż przy takim obliczeniu remis jest możliwy. Stawiając na Rumunię, wygrywamy, jeśli w realnym spotkaniu zespół ten zremisuje lub zwycięży. Gdy mecz zakończy się remisem, musimy pamiętać, że jeszcze przed jego rozpoczęciem zespół Rumunii otrzymał jedną bramkę, a więc w końcowym rozliczeniu bukmacherskim to on właśnie wygrywa. Gdybyśmy natomiast obstawili zespół Portugalii, to remis okazałby się dla nas przegraną. W handicapie azjatyckim funkcjonuje system połówkowy, i to on jest przyczyną braku możliwości remisu. Handicap 1.5 w przypadku meczu zakończonego wynikiem 1:2 dla Portugalii, w zakładzie bukmacherskim oznaczałby zwycięstwo Rumunii. 1 + 1.5 wynosi 2.5, zatem w ostatecznym rozrachunku zespół Rumunii okazał się lepszy o pół gola.

Czy zakłady bukmacherskie handicap są dobrym rynkiem dla każdego gracza?

zakłady handicap dla gracza

Zakłady oparte o handicap mogą przynosić więcej zagrożeń niż tradycyjne typowanie na zwycięzcę. Wyobraźmy sobie sytuację, że niespodziewany rzut karny zmienia wynik, ale dalej wygrywa zakładana przez nas drużyna faworyta. Jeśli jednak wcześniejszy handicap przyzna drużynie przeciwnej wystarczającą liczbę bramek, może on całkowicie zmienić wynik, na którym bazuje rozliczenie kuponu. Skuteczne dokonywanie zakładów na handicap wymaga od typera pewnej wiedzy i analizy większej liczby czynników. Jednak ich zalety w postaci wyższych stawek wygranych, większego zróżnicowania gry oraz możliwości typowania na faworytów po bardziej atrakcyjnym kursie, czynią z nich ciekawe narzędzie do codziennej walki o zyski. Tego typu zakłady bukmacherskie są jednak polecane dla graczy posiadających pewne doświadczenie, a osoby początkujące powinny w pierwszej kolejności skupić swoje wysiłki na podstawowych rynkach.


Handicap polega na dodaniu lub odjęciu przez bukmachera określonej ilości goli (lub punktów – dla dyscyplin typu koszykówka lub siatkówka) wobec jednej ze stron rozgrywki, w celu kursowego wyrównania szans obu zespołów.
Zasadniczo są dwa rodzaje: europejski oraz azjatycki. Handicap europejski zakłada w końcowym rozliczeniu możliwość przegranej, remisu i wygranej, wiernie odzwierciedlając rzeczywistość sportową. Handicap azjatycki stanowi ukłon w stronę gracza, poprzez wykluczenie remisu z wyników końcowych. Jeśli mecz zakończy się remisem, bukmacher zwraca pełną kwotę za zakład na konto gracza.