Handicap należy do tych pojęć ze słownika bukmacherskiego, które mogą być niezrozumiałe w szczególności dla osób początkujących. Wyjaśnijmy zatem szczegółowo określenie handicap - co to znaczy, jakie są jego korzyści oraz jakie niesie ze sobą konsekwencje dla bilansu konta typerskiego.

Na czym polega handicap?

Bukmacher oferuje go po to, aby w teorii wyrównać szanse dla dwóch drużyn, eliminując znaczną przewagę faworyta. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia typera. Opisując co to znaczy dla wyników gracza, trzeba zauważyć, że mechanizm ten umożliwia obstawianie obu drużyn, opierając się na porównywalnych kursach, także, jeśli w spotkaniu występuje zdecydowany faworyt. Wówczas nawet obstawianie faworyta będzie się wiązało z uzyskaniem lepszego kursu.

Jakie korzyści przynosi dla typera?

Podstawową korzyścią typera korzystającego z zakładów handicap bukmacher uczynił większe stawki kursowe. Dodanie goli dla słabszego zespołu powoduje wywindowanie kursu faworyta na nowy, wyższy poziom. Ryzyko obstawienia faworyta nieznacznie wzrasta, jednak pozostaje zrekompensowane poprzez zwiększone zyski z wygranej.

Bardzo ciekawą opcją pozostaje również handicap azjatycki. Dzięki niemu możliwa jest eliminacja niekorzystnego wyniku remisu. Na skutek jego zaistnienia, bukmacher zwraca środki z zakupu kuponu. Możliwe są zatem tylko dwa wyniki, co znacznie upraszcza cały proces i stwarza typerom większe szanse na wygraną.

Zarówno gracze, jak i bukmacherzy, korzyści zakładów typu handicap upatrują w większej atrakcyjności oferty oraz mnogości dopuszczalnych kombinacji. Dla typerów będzie to oznaczało duże możliwości wyboru i skorzystania z handicapu w ramach ulubionych rozgrywek. Zakłady bukmacherskie handicap bukmacher wykorzystuje z kolei do działań promocyjnych i zwiększania swojego zasięgu.

Rodzaje handicap

Podstawowa klasyfikacja według słownika bukmacherskiego nakazuje rozróżniać zakłady bukmacherskie handicap na wersję europejską i azjatycką. Różnią się one między sobą liczbą możliwych wyników. Europejski zakłada w końcowym rozliczeniu możliwość przegranej, remisu i wygranej, wiernie odzwierciedlając rzeczywistość sportową.

Azjatycki stanowi ukłon w stronę gracza, poprzez wykluczenie remisu z wyników końcowych. Jeśli mecz zakończy się remisem, bukmacher zwraca pełną kwotę za zakład na konto gracza. Dzieli się także pod względem przelicznika wartości dodawanych/odejmowanych bramek. Występują tu handicapy całkowite, połówkowe oraz ćwiartkowe.

Handicap europejski

Wybierając europejski handicap dodajemy którejś drużynie dodatkową bramkę lub punkty. Ich wartość też może być różna. Danej drużynie dodawana jest wartość składająca się z liczby całkowitej jak np. +1 czy +2 dla piłki nożnej. Dzięki temu zabiegowi kursy są zdecydowanie bardziej atrakcyjne. Szczególnie gdy w danym spotkaniu występuje znaczny faworyt.

Handicap azjatycki

Tzw. azjany są coraz bardziej popularne. Najczęściej stosowane są dla piłki nożnej. Handicapy azjatyckie określane są nie tylko za pomocą liczb całkowitych, ale także połówek (-1,5) i ćwiartek (+1,25). Wyklucza to remis, więc szansa na wygraną jest potencjalnie wyższa. Dla wielu jest to więc bezpieczniejsza opcja niż postawienie handicapu europejskiego.

Na czym polega handicap w praktyce?

Załóżmy, że dokonujemy obstawienia w meczu Rumunia – Portugalia, w którym Rumunia otrzymuje od bukmachera handicap o wartości 1. Oznacza to, że już przed meczem jeden gol zostaje dopisany dla zespołu Rumunii. Liczba całkowita sugeruje, że mamy tu do czynienia z handicapem europejskim, gdyż remis jest możliwy.

Stawiając na Rumunię, wygrywamy, jeśli w spotkaniu zespół ten zremisuje lub zwycięży. Gdy mecz zakończy się remisem, musimy pamiętać, że jeszcze przed jego rozpoczęciem zespół Rumunii otrzymał jedną bramkę, a więc w końcowym rozliczeniu bukmacherskim to on właśnie wygrywa.

Gdybyśmy natomiast obstawili zespół Portugalii, to remis okazałby się dla nas przegraną. W handicapie azjatyckim funkcjonuje system połówkowy, i to on jest przyczyną braku możliwości remisu. Handicap 1.5 w przypadku meczu zakończonego wynikiem 1:2 dla Portugalii, w zakładzie bukmacherskim oznaczałby zwycięstwo Rumunii. 1 + 1.5 wynosi 2.5, zatem w ostatecznym rozrachunku zespół Rumunii okazał się lepszy o pół gola.

Czy zakłady bukmacherskie handicap są dobrym rynkiem dla każdego gracza?

Zakłady oparte o handicap mogą przynosić więcej zagrożeń niż tradycyjne typowanie na zwycięzcę. Wyobraźmy sobie sytuację, że niespodziewany rzut karny zmienia wynik, ale dalej wygrywa zakładana przez nas drużyna faworyta. Jeśli jednak wcześniejszy handicap przyzna drużynie przeciwnej wystarczającą liczbę bramek, może on całkowicie zmienić wynik, na którym bazuje rozliczenie kuponu.

Skuteczne dokonywanie zakładów na handicap wymaga od typera pewnej wiedzy i analizy większej liczby czynników. Jednak ich zalety w postaci wyższych stawek wygranych, większego zróżnicowania gry oraz możliwości typowania na faworytów po bardziej atrakcyjnym kursie, czynią z nich ciekawe narzędzie do codziennej walki o zyski. Tego typu zakłady bukmacherskie są jednak polecane dla graczy posiadających pewne doświadczenie, a osoby początkujące powinny w pierwszej kolejności skupić swoje wysiłki na podstawowych rynkach.

Gdzie grać handicap?

Niektórzy z bukmacherów są szczególnie warci uwagi w przypadku typowania handicapów. Jest tak w przypadku Superbet. W serwisie znaleźć można dużą liczbę rynków na mecze piłkarskie i nie tylko. Sporym atutem bukmachera jest możliwość typowania handicapów azjatyckich. Dodatkowo można je znaleźć także na inne statystyki niż tylko gole. W przypadku piłki nożnej są to np. rzuty rożne. Jeżeli jeszcze nie posiadasz konta to polecamy założyć je wraz z kodem promocyjnym Superbet.

Gracze, którzy głównie chcą obstawiać popularne azjany powinni zajrzeć do oferty Fortuny. Drugi co do wielkości bukmacher w Polsce stworzył idealne warunki do ich typowania. Handicapy azjatyckie są dostępne w przypadku zdecydowanej większości meczów piłki nożnej. Nawet w przypadku niższych lig. Na początku przygody z tym bukmacherem warto wykorzystać bonus z kodem promocyjnym Fortuna.

Polecamy również TOTALbet. W przypadku każdego rodzaju handicapu może sprawdzić się on należycie ze względu na wysokie kursy. Ma to ważne znaczenie podczas obstawiania każdego rynku, ale dla handicapów szczególnie. Co istotne znajdziemy oba ich rodzaje: handicapy europejski i azjatycki. Dla nowych graczy bukmacher przygotował bonus dostępny z kodem promocyjnym TOTALbet.

Strategie grania handicapu

Handicap staje się popularny w sytuacji, gdy kursy na podstawowy rynek są niskie, a przez to nieopłacalne. W spotkaniu, w którym występuje zdecydowany faworyt z outsiderem warto wykorzystać właśnie handicap. Postawienie na daną drużynę w sytuacji, gdy od początku gra ona z np. jedną straconą bramką na koncie potrafi zwiększyć kurs do całkiem atrakcyjnych wartości.

Nieco odwrotną strategią może być wskazanie, że potencjalnie słabsza drużyna sprawi niespodziankę, gdy dodamy jej handicap. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie w przypadku, gdyby rywal miał zdobyć pokaźną liczbę bramek. Zdarza się, że nawet dołożenie dwubramkowego handicapu może zapewnić dalej okazały kurs na outsidera. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w hiszpańskiej lidze w meczach słabszych drużyn na wyjeździe z Realem Madryt lub FC Barceloną.


Na czym polega handicap?
Handicap polega na dodaniu lub odjęciu przez bukmachera określonej ilości goli (lub punktów – dla dyscyplin typu koszykówka lub siatkówka) wobec jednej ze stron rozgrywki, w celu kursowego wyrównania szans obu zespołów.
Jakie są rodzaje handicapu?
Zasadniczo są dwa rodzaje: europejski oraz azjatycki. Handicap europejski zakłada w końcowym rozliczeniu możliwość przegranej, remisu i wygranej. Handicap azjatycki wyklucza remis z wyników końcowych.