Obstawianie meczów - typy i analizy piłki nożnej

Piłka nożna od wielu lat jest najpopularniejszym i najbardziej dochodowym sportem świata. Jest ona również najważniejszym sportem w ofercie wszystkich firm bukmacherskich, a obstawianie meczów jest najbardziej rozwinięte właśnie w zakresie piłki. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze kwestie potrzebne do skutecznego analizowania tej dyscypliny.

Obstawianie meczy - najlepszy bukmacher

Na polskim rynku działa kilkanaście firm bukmacherskich, które oferują piłkę nożną. Dla każdego z nich to właśnie obstawianie meczów piłkarskich przynosi najwięcej zysku. W związku z tym bukmacherzy prześcigają się ze sobą, by móc zachęcić typerów do gry właśnie u nich i zdominować przy tym ranking bukmacherów. Może się wydawać, że dwa największe serwisy, czyli STS i Fortuna zdecydowanie prześcigają resztę stawki, ale niekoniecznie tak jest. Pozostali bukmacherzy również oferują wiele dla swoich klientów.

Gdzie najlepiej obstawiać piłkę nożną?

Poniżej przedstawiamy bukmacherów, którzy proponują graczom najlepsze warunki do obstawiania meczów piłkarskich.

 • STS - u największego bukmachera w Polsce możemy obstawiać ogromne ilości rozgrywek. W tym mowa o niższych ligach polskich oraz zagranicznych. Do tego STS zachęca graczy do pobrania nowoczesnej aplikacji mobilnej.
 • Fortuna - znany bukmacher to przede wszystkim intuicyjna strona i aplikacja oraz promocje dla stałych graczy. Zdarza się, że można w Fortunie ominąć podatek.
 • Betfan - bukmacher ten proponuje graczom wygodne narzędzia jak betbuilder i cashout. Niektóre z meczów piłki nożnej wzbogacone są o atrakcyjne kursy.
 • Fuksiarz - doskonały bukmacher, dla tych, którzy chcą korzystać z cashbacków. Od niedawna funkcjonuje również nowa wersja aplikacji.
 • Superbet - jeden z najlepszych bonusów powitalnych to znak rozpoznawczy Superbet. Na uwagę zasługują promocje związane z najważniejszymi meczami. Dzięki nim da się zgarnąc bonus od depozytu.
 • LVBET - doskonale rozwinięte player bets i ogromna ilość rynków kuszą fanów piłki nożnej do założenia konta w LVBET. Dodatkowo zgarnąć można wiele bonusów.
 • TOTALbet - jeśli szukasz wysokich kursów to TOTALbet będzie idealnym miejsce na obstawianie meczów. Na uwagę zasługuje też obszerna ilość lig.
 • Betclic - nowoczesna i prosta w obsłudze aplikacja pozwala wygodnie obstawiać mecze przed ich rozpoczęciem oraz na żywo. Betclic zachęca także promocjami związanymi z freebetami.
 • Betters - ponad 500 rynków na popularne mecze piłki nożnej to norma w Betters. Tak samo, jak okazjonalne bonusy przyznawane z okazji topowych spotkań piłkarskich.
 • Betcris - stosunkowo nowy bukmacher dał się poznać dzięki licznym bonusom dla stałych graczy. Dostępna jest też konkurencyjna oferta na różnorodne rozgrywki.
 • GoPlusBet - bonusy i duża ilość rynków to coś, na co można liczyć w GoPlusBet. Przydatnym dodatkiem jest rozwinięty cashout, który może okazać się ratunkiem w trakcie sezonu piłkarskiego.
 • ForBET - wysokie kursy i nowoczesna aplikacja to główne cechy forBET. Te pierwsze docenione zostaną szczególnie przez fanów typowania najlepszych lig.
 • BetX - atrakcyjna propozycja na piłkę ma miejsce też w BetX. Dużo rynków, powtarzające się promocja i nowoczesny wygląd strony mogą tylko zachęcać.
 • ETOTO - bukmacher ten zachęca atrakcyjnymi kursami i promocjami, które są skierowane do osób obstawiających piłkę nożną.
 • Totolotek - jeden z najbardziej doświadczonych bukmacherów obecnie oferuje rynki na najpopularniejsze ligi i to na nich głównie się skupia.

Jak obstawiać mecze online?

Do obstawiania meczów w internecie niezbędne będzie założenie konta u wybranego bukmachera. Dobrą praktyką jest wypróbowanie możliwości więcej niż jednego serwisu. Dzięki temu można znaleźć firmę, która oferuje najwięcej w stosunku do naszych indywidualnych potrzeb. Po tym niezbędne będzie zasilenie konta. Granie zgodnie z własnymi zasadami dotyczącymi budżetu jest niezwykle istotne. Pozwoli to na ograniczenie ryzyka związanego z utratą zbyt dużej ilości środków.

Istotna jest też strategia obstawiania. Warto o niej pomyśleć jeszcze przed zagraniem pierwszego kuponu. O czym zatem należy pamiętać?

 • Obstawiaj tylko te mecze i rynki, które są Ci dobrze znane
 • Nie dodawaj tzw. ,,pewniaków'' tylko po to, by minimalnie zwiększyć kurs całkowity
 • Nie przekraczaj ustalonego budżetu
 • Zawsze możliwie jak najdokładniej analizuje obstawiane mecze
 • Zapoznawaj się i obstawiaj nie tylko podstawowe rynki

Oferta bukmacherów na obstawianie piłki nożnej

Aktualnie bukmacherzy posiadają naprawdę szeroką ofertę jeżeli chodzi o piłkę nożną. W głównej mierze tyczy się to oczywiście najpopularniejszych lig piłkarskich, jednak i to z czasem coraz bardziej się zmienia. Obecnie w przypadku spotkań cieszących się największym zainteresowaniem możemy liczyć na kilkaset różnych zakładów, co jest naprawdę imponującą liczbą. Na popularności w szczególności zyskują zakłady statystyczne (liczba rzutów rożny, fauli, spalonych, celnych strzałów itp.), a także te na poszczególnych zawodników - najczęściej chodzi o ich liczbę podań, czy strzałów w meczu.

To daje niesamowitą możliwość graczom. Dzięki temu, o wiele łatwiej jest znaleźć ciekawy zakład, warty postawienia. Warto również mieć na względzie, że tego typu zakłady często są ręcznie wystawiane przez pracowników bukmachera, co sprawia, że istnieje szansa na pomyłkę przy wystawianiu kursów.

Obstawianie meczów - rodzaje zakładów

Piłka nożna to sport trzydrogowy - czyli taki, w którym istnieją trzy możliwości wyniku: zwycięstwo, remis lub porażka. Poza tymi podstawowymi typami zakładów mamy oczywiście do czynienia z szeroką i złożoną ofertą. Do najpopularniejszych zakładów na piłkę nożną należą między innymi:

 • Zakład 1x2 - obstawianie zwycięzcy meczu lub remis.
 • Zakład DNB (draw no bet) - obstawianie zwycięzcy meczu, a w przypadku remisu zakład rozliczany jest po kursie 1.
 • Podwójna szansa (1x, x2, 12) - wybierając ten zakład, eliminujemy tylko jedno z trzech możliwych rozstrzygnięć spotkania.
 • Poniżej/powyżej - popularne undery i overy zakłady te dotyczą zarówno goli, jak i kartek czy rzutów rożnych i są niezależne od zwycięzcy spotkania.
 • Handicap - to zakład, w którym na starcie meczu nakładamy na jedną z drużyn przewagę lub stratę bramek.
 • Dokładny wynik - zakład na trafienie idealnego wyniku połowy lub meczu; łączy się on z małym prawdopodobieństwem wygranej oraz dużym ryzykiem, ale i wysokim kursem.
 • HT/FT - popularne „łamaki”; typujemy wynik 1x2 do przerwy oraz na koniec meczu.
 • BTTS (both teams to score) - to obstawianie że obie drużyny strzelą bramkę.
 • Zakłady dodatkowe - np. na strzelca bramki, rzut karny, pierwszy gol w meczu.

Typy piłkarskie 1/x/2

Obstawianie zwycięzców bądź remisu w poszczególnych spotkaniach to zdecydowanie najpopularniejsza opcja w przypadku zakładów bukmacherskich na piłkę nożną. Są to zdarzenia najłatwiejsze, jednak wcale nie najprostsze do przeanalizowania. Niekiedy wręcz łatwiej jest założyć liczbę bramek bądź innych wydarzeń, aniżeli konkretnego wygranego. Mówi się, że tylko wytrawni gracze typują bezpośrednie remisy. Są to trudne do wytypowania i ryzykowne typy.

Zakłady under/over

Zakłady na under lub over w meczach piłkarskich dotyczą najczęściej liczby bramek, którą przewidujemy w spotkaniu. Granie typów under lub z polskiego „poniżej" to nic innego jak zdarzenie, w którym typujemy, że liczba goli, kartek, bądź rzutów rożnych będzie niższa, aniżeli wskazana wartość. Odwrotnością tego są overy – powyżej, kiedy zakładamy, że ilość ta będzie większa. To bardzo popularne w piłce nożnej zakłady, które niekiedy wydają się pewniejsze, aniżeli wybór kto wygra, lub przegra spotkanie.

Typy na króla strzelców

Rodzajami zakładów, na które warto zwrócić uwagę jeszcze przed sezonem, są typy na króla strzelców. Niemal każdy legalny bukmacherów oferuje nam możliwość wytypowania króla strzelców najpopularniejszych lig europejskich, a także europejskich pucharów, czy też turniejów międzynarodowych. Minusem tych zakładów jest konieczność czekania na rozstrzygnięcie aż do końca sezonu/rozgrywek. Nie każdego cechuje taka cierpliwość.

Typy na awans

Wskazywanie zespołu, który ma większe szanse na awans to bezpieczniejsza opcja, aniżeli granie zwycięzcy/przegranego danego spotkania. Są to jednak typu, które nie są dostępne na wszystkie rozgrywki. Typować awans możemy jedynie w przypadku pucharów. Kursy bukmacherskie na to są jednak relatywnie niższe niż zakłady 1x2.

Obstawianie do połowy

Wytrawni gracze zwracają uwagę na typy bukmacherskie na wynik do połowy danego spotkania. To ryzykowne, ale zarazem opłacalne opcje, na które często bukmacherzy oferują atrakcyjne kursy. To typy, które rekomendujemy dla nieco bardziej doświadczonych i lubiących ryzyko graczy.

Typy handicap

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, handicapy to popularne wśród graczy obstawiających piłkę nożną rodzaje zakładów, które zazwyczaj podbijają kurs kuponu i świadczą o naszej pewności odnośnie do końcowego wyniku spotkania. Handicap odnosi się do wyniku – to dawanie komuś przewagi poprzez dodanie gola, punktów, setów. Co do zasady chodzi w nich o to, że jedna strona zyskuje, a druga traci. Najłatwiej będzie to wytłumaczyć na przykładzie.

Drużyna X gra z drużyną Y, a my stawiamy zakład na X z handicapem -1.5. Oznacza to, że na starcie nasza drużyna zaczyna z ujemnym bilansem bramkowym. Inaczej, możemy wyobrazić sobie, że w momencie obstawiania meczu, drużyna Y wygrywa już 2:0. Oznacza to, że X musi strzelić przynajmniej 2 gole, żeby wygrać.

Obstawianie dokładnego wyniku

Obstawianie dokładnego wyniku, to wyjątkowo ryzykowna i rzadko opłacalna opcja. Niezwykle trudno jest przewidzieć, jaki dokładnie wynik padnie między danymi zespołami, dlatego kursy bukmacherskie są w tym przypadku bardzo atrakcyjne. Im wyższy wynik stawiamy, tym wyższych linii na wydarzenie możemy się spodziewać. Rzadko kiedy kursy bukmacherskie na poszczególne wyniki schodzą poniżej 10.00.

Obstawianie zakładów live

Poza zakładami przedmeczowymi, bukmacherzy w swoich ofertach posiadają też opcje stawiania już w trakcie trwania spotkania. Wówczas zyskujemy możliwość przeanalizowania, jak dane drużyny się prezentują i czego możemy się spodziewać. To opcje przeznaczone dla graczy nieunikających ryzyka i umiejących podejmować szybkie decyzje. Kursy w trakcie obstawiania live zmieniają się w trakcie sekund.

W momencie kluczowych wydarzeń dla meczu, jak na przykład decyzja o rzucie karnym bukmacherzy blokują często granie niektórych wydarzeń, aby gra była atrakcyjna, ale też sprawiedliwa. Zakłady live rozliczane są bardzo szybko, dlatego wielu graczy decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Warto mieć na uwadze, że w meczach piłki nożnej zresztą nieczęsto zdarzają się sytuacje, które diametralnie zmieniają kursy na dane spotkanie.

Obstawianie piłki nożnej - podsumowanie

Szeroka oferta i liczba lig w każdym kraju sprawiają, że obstawianie meczów piłki nożnej jest bardzo popularne. Aby odnosić sukcesy w typowaniu spotkań tej dyscypliny, należy brać pod uwagę wiele czynników oraz statystyk. Najważniejszy jest jednak oczywiście zdrowy rozsądek.

Proponowani Typerzy