Kwestie statystyk piłkarskich nieustannie się rozwijają. Warto obecnie wiedzieć, co to jest xG. Na pierwszy rzut oka, może się wydawać to lekko skomplikowane, jednak gdy już się zrozumie wszystkie współczynniki, mogą się okazać bardzo przydatne.

Współczynnik xG - tabela

Przydatne może być zapoznanie się z podstawowymi statystykami jakie można wyznaczyć za pomocą współczynnika xG i jego pochodnych. Przedstawiamy go w formie tabeli:

xGoczekiwana ilość zdobytych goli
xGAoczekiwana ilość straconych goli przez drużynę
xPTSoczekiwana ilość zdobytych punktów
xAoczekiwana ilość zaliczonych asyst
xGDróżnica między oczekiwanymi zdobytymi bramkami, a straconymi

Oczekiwane Bramki xG

Podstawowym współczynnikiem jest oczywiście xG. Jest to angielski skrót, od expected goals, co tłumaczymy jako oczekiwane bramki. Statystyka wskazuje nam w pewnym sensie prawdopodobieństwo zdobycia bramki w skali od 0 do 1. Pozwala ona zweryfikować skuteczność danej drużyny oraz to jak prezentują się w danym meczu.

Współczynnik xG, a rzuty wolne i karne

XG dla rzutów karnych jest stałe i wynosi 0,79. Dość podobnie wygląda sytuacja z rzutami wolnymi. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma jednak oczywiście odległość od bramki. Stałe fragmenty z okolic 20 metra to często wysoki współczynnik XG. Jak jednak wiadomo, dużo łatwiej jest zdobyć bramkę z rzutu karnego, aniżeli wolnego. Dlatego też jeśli chodzi o "wolny" wykonywany z bliskiej odległości, może on nieco zakłamywać współczynnik xG.

XG nigdy nie jest równe 0 lub 1

Jednostkowe XG dla danej sytuacji nie może wynosić ani 0, ani 1. Jest to spowodowane tym, że potencjalnie każdy strzał może zakończyć się bramką. Z drugiej zaś strony nawet najbardziej dogodna sytuacja może zostać zmarnowana. Dobrze wiedzą o tym entuzjaści piłki nożnej.

Współczynnik XG, a efektywność drużyny

Można powiedzieć, że XG jasno pokazuje, jaka jest efektywność zespołu w danym meczu. Biorą to pod uwagę podczas ustalania kursów również najlepsi bukmacherzy. Ostatecznie celem zawsze jest zdobycie bramki. W przypadku, gdy ilość goli przewyższa XG można powiedzieć o nieprzeciętnej efektywności i na odwrót. Gdy XG jest wyższe niż liczba goli, to zespół może zostać oceniony jako nieskuteczny pod bramką rywala.

Współczynnik xG - skuteczność

Trudno dyskutować ze statystykami XG. Są one bezlitosne i można uznać je za bardzo skuteczne źródło wiedzy na temat gry zespołu. Z drugiej zaś strony stosunkowo rzadko zdarza się, by dwie istotne w tej dziedzinie dane zgadzały się ze sobą. Mówimy tu oczywiście o samym XG i bramkach. Może to po prostu oznaczać więc, że trudno oczekiwać, by piłkarze zawsze byli zabójczo skuteczni pod bramką.

Oczekiwane bramki XG - typy

Typy na XG byłyby ciekawym urozmaiceniem kuponu. Obstawiając taki rynek nie trzeba liczyć na to, że piłkarze zdobędą gola, a jedynie, że dojdą do groźnych sytuacji. Na tworzenie dogodnych okazji duży wpływ ma to, co akurat dzieje się na boisku, więc interesujące mogłoby być także typowanie na żywo. XG piłka nożna może w przyszłości stanowić więc dobrą opcję do obstawiania. A najlepiej wcześniej zapoznać się z naszym kodem promocyjnym Fuksiarz TYPERVIP. Jeśli założycie z nim konto, uzyskacie dostęp do bonusu powitalnego bukmachera.

Warto pod uwagę w tym kontekście brać przede wszystkim topowe drużyny europejskie, które grają w ofensywny sposób. Zespoły takie jak Manchester City, FC Barcelona, Real Madryt, czy Bayern Monachium niemal w każdym spotkaniu wykręcają bardzo wysoki współczynnik xG i zazwyczaj strzelają wiele bramek.

Współczynnik XG a zakłady bukmacherskie

Mając wiedzę o XG można wysnuć wiele tez na temat gry danej drużyny. Pod kątem bukmacherskim warto przyjrzeć się sytuacji, gdy dany zespół może pochwalić się tym, że strzela więcej goli niż oczekiwano. Oznacza to, że drużyna nie potrzebuje wcale tak wiele okazji strzeleckich do tego, by wygrać mecz. Warto wziąć to pod uwagę podczas typowania, a wiele propozycji wartych zagrania znajdziecie w naszych Typach Dnia.

Jeśli śledzimy mecz na żywo wyższe XG niż liczba zdobytych bramek może oznaczać, że drużyna poza skutecznością robi wszystko, by zdobyć prowadzenie. Ciekawą opcją jest wtedy postawienie na ilość bramek lub nawet zwycięstwo tego zespołu.