Mecze tenisowe mają to do siebie, że czasami nie kończą się po właściwej liczbie setów. Zawodnicy to nie maszyny, więc miewają swoje problemy. Warto więc wiedzieć, co to dokładnie oznacza. Co to jest krecz? Co to jest krecz w tenisie i jak jest rozliczany?

Krecz tenis

Zawodnicy grają na tak dużej intensywności, że kontuzje są na porządku dziennym. W dodatku, wielu tenisistów wie, że prędzej czy później przytrafi im się taka sytuacja. Jest wliczone w ryzyko uprawiania tego sportu. Niektóre mecze trwają przecież po kilka godzin, są rozkładane na kilka dni (jak podczas turniejów wielkoszlemowych), a przecież niemal od razu trzeba rozgrywać kolejny.

Dlatego przy obstawianiu tenisa zawsze warto mieć z tyłu głowy ewentualne problemy zdrowotne danego zawodnika lub zawodniczki. Może to mieć kluczowe znaczenie w przypadku każdego kuponu. Jest to jednak element, który trudno przewidzieć, dlatego warto wiedzieć, co może wydarzyć się, kiedy coś takiego już się zwyczajnie przytrafi. Każdy bukmacher z naszego rankingu bukmacherów w inny sposób rozlicza krecz w tenisie — warto przed obstawieniem tej dyscypliny rozeznać się, gdzie są według nas najlepsze warunki.

Krecz w tenisie - dodatkowe zasady

  • Jeśli spotkanie zostanie przerwane z powodu pogody (ciemności, deszczu itp.), natomiast zostanie dograny w określonym przez bukmachera czasie (zazwyczaj 24h), to zakład jest dalej otwarty,
  • Jeśli nastąpił walkower, czyli zawodnik oddał mecz, zwracane są wszystkie zakłady, oprócz specjalnych — tj. awans do kolejnej rundy, zwycięzca turnieju itp.

Kiedy tenisista nie jest w stanie kontynuować spotkania, zazwyczaj kreczuje. Co to jest krecz? To po prostu wycofanie się ze spotkania, poddanie się. Tenis to sport indywidualny, więc nie ma możliwości wpuszczenia innego zawodnika z ławki rezerwowych. Po kreczu zwycięża oczywiście rywal. Jak się jednak to ma do typów tenisa w zakładach bukmacherskich?

Otóż sprawa nie jest tutaj tak prosta, jak w drabince turniejowej, co jednak... może oznaczać szczęście dla typujących. Wiele kuponów zostało już uratowanych dość niespodziewanie, kiedy sytuacja wydawała się fatalna.

Krecz w tenisie

Wiemy już, co to jest krecz w tenisie. Jak się to jednak przekłada na zasady obowiązujące u poszczególnych bukmacherów? Bardzo często możemy spotkać określenie "krecz = zwrot co to znaczy?". Jeśli w regulaminie bukmachera znajduje się taka zasada, to należy wiedzieć, że w przypadku skreczowania przez jednego z zawodników nasz zakład zostanie rozliczony po kursie 1,00.

Czyli otrzymamy taki zwrot, jakbyśmy tego zdarzenia w ogóle nie stawiali. Wielu graczom taki zapisek bardzo pomaga. Nie każdy bukmacher jednak proponuje taką zasadę. Warto więc zapoznać się z odpowiednią analizą, by być na bieżąco z danymi rozporządzeniami bukmacherów na temat kreczowania.

Bukmacher z najlepszą ofertą na tenis

Krecz = zwrot co to znaczy?

W skrócie wyróżniamy więc kilka możliwości, takich jak zwrot postawionej stawki bez względu na moment spotkania, ale również traktowanie kreczu jak porażki. Istnieją też sytuacje, w których do zwrotu pieniędzy potrzebna jest przynajmniej jedna piłka czy też jeden set. Czasami gracz może na tym skorzystać, a czasami tylko się zdenerwować. Żeby jednak wiedzieć więcej, warto zapoznać się z rozpiską na temat tego, jak u danego bukmachera rozliczany jest krecz w tenisie.

Kiedy przysługuje ci zwrot za krecz w tenisie?

BukmacherRegułaMeczPierwszy
set
Handicap gemowyHandicap setowyLiczba gemówLiczba setówDebelChallengerLIVE
Fortunazwrot *+-**-**-**-**-**+++
STSzwrot+-**-**-**-**-**+++
Betfanzwrot+-**-**-**-**-**++-**
Betcliczwrot+-**- **- **-**-**++-**
ETOTOzwrot+-**++-**-**++-**
forBETzwrot+-**++-**+***+++
LVBETzwrot+-**-**-**-**+++-**
Totalbetzwrot+-**-**-**-**-**++-**
GO+Betzwrot+++++++++
Betrciszwrot+-**-**-**-**-**++-**
Betterszwrot+-**-**-**-**-**++-**
BetXzwrot+-**-**-**-**-**++-**
Superbetzwrot+-**-**-**-**-**++-**
PZBUKzwrot+-**-**-**-**-**++-**
Fuksiarzzwrot+++++++++

*dodatkowy zakład, gdzie krecz nie jest rozliczany jako zwrot (dostępny na Fortunie),
** rozliczane jako wygrane/przegrane są tylko te zdarzenia, których nie zmieniłaby dalsza rozgrywka (np. jeśli mecz zakończy się przy stanie 4:3 w pierwszym secie, to rozliczone zostaną zakłady powyżej/poniżej linii 6.5 gemów); np. zakład na zwycięzcę pierwszego seta zostanie rozliczony, nawet jeśli w drugim secie nastąpił krecz,
*** Tylko dokładna liczba setów.

Jak rozliczany jest krecz w tenisie?

Ten temat był wielokrotnie analizowany przez ekspertów, którzy uważali, że w niektórych sytuacjach gracze wykorzystują ten sposób. Chodziło o zwyczajny i najłatwiejszy zarobek. Przykładowy zawodnik udawał się na turniej i już w pierwszej rundzie decydował się na zrezygnowanie z gry. W pewnym momencie zaczęło to być podejrzane, więc wielu organizatorów wprowadziło zakaz kreczowania w otwierających spotkaniach.

Każdy wątpliwy przypadek miałby być przez nich rozstrzygany osobno. Po dokładnej analizie decydowano się na to, czy dany zawodnik zasłużył, by otrzymać wypłatę. Jeśli chodzi o tenis, krecz jest więc często spotykany.


Co to jest krecz?
Krecz to po prostu wycofanie się ze spotkania, poddanie się. W zdecydowanej większości krecz jest spowodowany kontuzją, bądź problemami zdrowotnymi.
Jak rozliczany jest krecz w tenisie?
Znaczna większość bukmacherów krecz rozlicza jako zwrot. U nielicznych bukmacherów jest rozliczany jako zakład przegrany lub wygrany, w zależności od tego na kogo postawiliśmy. Obstawiając tenisa, zalecamy zajrzeć do regulaminu bukmacherów.