Łamak to specjalistyczne pojęcie bukmacherskie. Warto je znać w przypadku częstego obstawiania. Najogólniej mówiąc, jest to odwrócenie wyniku w trakcie trwania meczu. Należy wiedzieć, że wyróżnia się kilka typów łamaków. Na czym dokładnie polegają oraz czym dokładnie jest łamak?

Co to jest łamak?

Łamak jest to rodzaj zakładu HT/FT 1/2 albo 2/1. Oznacza mecz, w którym do przerwy wygrywa jedna drużyna, ale wynik ten zostaje odwrócony w trakcie trwania pierwszej połowy lub pod koniec wydarzenia. Na przykład, drużyna numer 1 prowadzi z przeciwnikiem do przerwy 1:0, ale mecz kończy się po 90 minutach wynikiem 1:2, czyli wygraną drugiej drużyny. Łamaki zazwyczaj cechują się bardzo wysokimi kursami u polskich bukmacherów.

Jak go rozpoznać?

Występuje kilka rodzajów łamaków, cechujących się różną skalą, np. z 0:1 na 2:1 albo z 0:3 na 4:3, a także przyczyną (bukmacherska bądź sportowa) oraz czasem rozpoczęcia i zakończenia.

Podstawowym, a przy tym najczęściej występującym rodzajem jest zakład bukmacherski łamak klasyczny. Często występuje w sytuacji mierzenia się ze sobą dwóch drużyn o różnym stopniu zaawansowania. Co może świadczyć o tym, że nastąpi „złamanie” meczu? Jest kilka takich warunków. Przede wszystkim należy do nich historia spotkań pokazująca, że podobnego rodzaju sytuacje miały już miejsce. Ponadto istotna jest też forma obu ekip, a także różne sytuacje, np.:

  • fakt zdobycia pierwszej bramki przez słabszą drużynę
  • wygranie pierwszej połowy przez słabszą drużynę bądź gości, pomimo statystyk świadczących na korzyść faworyta
  • zdobycie pierwszej bramki w początkowej fazie spotkania przez gości

W jaki sposób rozpoznać taki klasyczny łamak? Przedstawiamy go krok po kroku na przykładzie meczu piłki nożnej. Zawodnik drużyny B strzela bramkę jako pierwszy i dzięki temu zespół wygrywa połowę. Statystyki przeważają jednak na korzyść drużyny A (gospodarzy), co może zwiastować wystąpienie łamaka i skłonić do postawienia kuponu na ich wygraną. W dalszej części gry okazuje się, że gospodarze wyrównują spotkanie w drugiej połowie. Czasami nawet strzelają dodatkowe 2 gole i ostatecznie wygrywają 3:1.

Na czym polega zakład łamak w połowę?

Poza popularnym łamakiem klasycznym wyróżnia się też łamak w połowę. Polega on na tym, że słabsza drużyna strzela bramkę na początku spotkania (np. w 5. minucie po stałym fragmencie gry). Następnie faworyci rozpoczynają agresywne ataki, co wskazuje, że w każdej chwili mogą strzelić bramkę. Tak też się staje – szybko doprowadzają do wyrównania. Drużyna słabsza próbuje jednak dotrwać do przerwy i zejść z boiska w celu regeneracji. W kolejnej części meczu gospodarze strzelają drugą (i może kolejne) bramkę, co kończy się wygraną tej drużyny.

Łamak w obie strony

Kolejnym rodzajem łamaka jest też rzadko występujący typ „w obie strony”. Przebieg tego zdarzenia przedstawia się następująco: drużyna A strzela bramkę na początku pierwszej połowy, ale przeciwnicy szybko nadrabiają straty i jeszcze w pierwszej połowie doprowadzają do stanu prowadzenia 1:2 albo 1:3. Druga połowa rozpoczyna się mocnym uderzeniem i nową energią ze strony drużyny A, która w końcu zdobywa upragnioną bramkę (lub bramki) i wysuwa się na prowadzenie, zwykle w niedługim czasie przed końcem spotkania.

Ten rodzaj łamaka nie zdarza się często. Mimo tego doświadczeni typerzy oraz miłośnicy piłki nożnej bez trudu orientują się, że mają do czynienia z tą sytuacją podczas wydarzenia sportowego.

Fałszywy rodzaj łamaka

Zdarzają się również przypadki, kiedy spotkanie nosi wszystkie znamiona prawdziwego łamaka, ale ostatecznie okazuje się fałszywym łamakiem. Przykładem może być mecz, w którym słabsza drużyna zdobywa bramkę. Dodatkowo równocześnie faworyt ma przewagę w statystykach, a mimo to nie udaje mu się osiągać akcji podbramkowych. Zwykle połowa kończy się nieoczekiwanym prowadzeniem gości. W drugiej części spotkania gospodarzom nierzadko nawet udaje się wyrównać. Natomiast dzieje się to na tyle późno, że nie udaje im się przełamać wyniku spotkania na swą korzyść.


Co to łamak?
Łamak to sytuacja w meczu, kiedy jedna drużyna wygra pierwszą połowę, a druga drużyna wygra cały mecz.
Czy łamak jest popularnym wydarzeniem w piłce nożnej?
Nie jest to na tyle popularne zdarzenie, żeby często go doświadczyć. Często jedna drużyna wygra pierwszą połowę, a następnie druga wyrówna, ale nie da rady wygrać, przez co nie doświadczamy łamaka.