Podatek od zakładów bukmacherskich 2021 wynika z ustawy o grach hazardowych. W świetle tego dokumentu podatek musi zostać odprowadzony przez zakład bukmacherski, który dokonuje wszelkich formalności przed urzędem skarbowym w harmonogramie miesięcznym. Podatek w wysokości 12% pobierany jest od każdej transakcji bukmacherskiej, niezależnie od wygranej. Dotyczy on zarówno zakładów przyjmowanych stacjonarnie, jak i za pośrednictwem Internetu. W poniższym artykule szczegółowo odpowiemy na pytania, które stawia sobie wielu początkujących graczy, obawiających się konsekwencji podatkowych swojej działalności: kiedy trzeba płacić podatek od zakładów bukmacherskich i jaki podatek od zakładów należy uiścić, jak również czy trzeba się rozliczać z wygranej u bukmachera, czy można tego dokonać w innym trybie?

Podatek od zakładów bukmacherskich 2021 –  sposób obliczania

Podatek bukmacher

Jak wspomniano powyżej, podatek od zakładów bukmacherskich 2021 naliczany jest dla każdego pojedynczego kuponu zakładowego. Pobierany automatycznie przez bukmachera i odprowadzany do urzędu skarbowego, pozostaje zapłatą dla państwa niezależną od późniejszego wyniku zakładu. Warto mieć na uwadze fakt konieczności pobrania podatku, gdyż oznacza on, że dokonanie przez klienta wpłaty na poczet zakładu w przykładowej wysokości 1000 zł, rodzi jednocześnie zobowiązanie podatkowe w kwocie 120 zł. Ewentualna przyszła wypłata na skutek wygranej będzie obliczana od kwoty 880 zł, a nie 1000 zł. Są jednak bukmacherzy, którzy podatek decydują się wziąć na swoje barki, co stanowi dodatkową korzyść dla klienta i uproszczenie w kalkulacjach. Podatek od zakładów bukmacherskich 2021 wymaga zatem analizy ze strony klienta indywidualnej oferty danego bukmachera.

Zakłady Bukmacherskie podatek — czy trzeba się rozliczać z wygranej u bukmachera?

Zakłady bukmacherskie podatek

Kiedy trzeba płacić podatek od zakładów bukmacherskich oraz czy trzeba się rozliczać z wygranej u bukmachera, reguluje m.in. art. 71 ust. 4 ustawy o grach losowych. Na jego mocy, stroną zobowiązaną do rozliczania się przed urzędem skarbowym został ustanowiony bukmacher. Musi on od każdej transakcji odprowadzić podatek i złożyć w urzędzie skarbowym załącznik POG-5/A do deklaracji dla podatku od gier. Gracz nie przejmuje się zatem żadnymi formalnościami przy zakupie zakładów, gdyż cała procedura urzędowa jest prowadzona przez bukmachera. Inną kwestią pozostaje jednak rozliczenie z wygranej. Tutaj mają zastosowanie przepisy art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który pozostaje niezależny od wspomnianych wcześniej zapisów podatku od gier.

Zastanawiając się, kiedy trzeba płacić podatek od zakładów bukmacherskich w przypadku wygranej, konieczne jest odniesienie się do treści ustawy, która ustanawia kwotę jednorazowej wypłaty w wysokości 2280 zł jako granicę, od której obowiązuje podatek od wygranych w wysokości 10%.

Jednak pytanie, czy trzeba się rozliczać z wygranej u bukmachera, staje się na szczęście kwestią dużo łatwiejszą. Okazuje się bowiem, że w świetle obu ustaw (ustawa o grach hazardowych oraz ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych), obowiązek rozliczenia z urzędem skarbowym zawsze spoczywa na licencjonowanych bukmacherach. Wypłata wygranej dla klienta zostanie po prostu automatycznie pomniejszona o 10%. Zatem czy trzeba się rozliczać z wygranej u bukmachera? Tak, ale jest to proces standaryzowany, dokonywany bez ingerencji ze strony gracza. Podatek pobierany ryczałtem sprawia, że gracz nie musi uwzględniać wygranej w rocznym indywidualnym zeznaniu podatkowym. Jeżeli jednak kwota wygranej nie przekracza wartości 2280 zł, obowiązek podatkowy w ogóle nie istnieje.

Jaki podatek od zakładów należy zapłacić?

Podatek od wygranej w zakładach bukmacherskich

Jako podsumowanie można stwierdzić, że dylemat, jaki podatek od zakładów bukmacherskich należy zapłacić, jest znacznie łatwiejszy do rozwiązania w Polsce w porównaniu do innych krajów. Przepisy podatkowe przynajmniej w tej kwestii stały się jasno sprecyzowane, dzięki czemu gracz nie musi się zastanawiać, jaki podatek od zakładów zapłacić do urzędu skarbowego, gdyż wszystkie obowiązki w tym zakresie spoczywają na barkach bukmachera. Podatek obrotowy od każdego zakładu w wysokości 12% pobiera się dla każdej transakcji. Z kolei podatek od wygranej, wynoszący 10% całej kwoty nakłada się na zakłady, których wygrana wynosi powyżej 2280 zł.

Sprawdź: Bukmacherzy bez podatku

Podatek od wygranej

Niektóre firmy bukmacherskie oferują klientom zakłady bez podatku. Nie stanowi to żadnej manipulacji finansowej, gdyż pomimo nazwy, podatek zawsze odprowadza się do właściwego urzędu. Zakłady bez podatku oznaczają zobowiązanie bukmachera do nałożenia na siebie kosztów podatkowych klienta, dzięki czemu jego oferta zyskuje na atrakcyjności. Mowa tu jednak wyłącznie o 12-procentowym podatku od gier. Regulacje podatku od wygranej nie ulegają zmianom, a obowiązek potrącenia wartości 10% wygranej nakłada się na bukmachera, jest bezwzględnie egzekwowany. Przepisy w zakresie podatków od gier określa się jasno, a proces obsługi podatkowej w całości delegowany zakładom bukmacherskim. Umożliwia to graczom oddanie się swojej ulubionej rozrywce, która może przynieść również spore zyski.

Zobacz także:

Zwiń
Ile wynosi podatek od zakładów? Podatek obrotowy od każdego zakładu w wysokości 12% pobiera się dla każdej transakcji. Z kolei podatek od wygranej, wynoszący 10% całej kwoty nakłada się na zakłady, których wygrana wynosi powyżej 2280 zł. Czy istnieje opcja gry bez podatku? Tak, istnieje. Czasami bukmacherzy w ramach promocji zobowiązują się do nałożenia na siebie kosztów podatkowych klienta. Mowa tu jednak wyłącznie o 12-procentowym podatku od gier.