Jednym z najpopularniejszych bukmacherów na polskim rynku jest STS. Czy typerzy muszą odprowadzać w STS podatek od wygranej? Czy należy wskazywać swoje zakłady w rozliczeniu podatkowym? Wyjaśniamy, jak wygląda w STS odprowadzenie podatku.

Zakłady bukmacherskie STS podatek – podstawa prawna i przepisy

Najważniejsze zasady, które dotyczą opodatkowania zakładów bukmacherskich, reguluje tzw. ustawa hazardowa. Mówi ona m.in. o tym, że każdy zakład postawiony u legalnie działającego bukmachera, automatycznie obejmuje się podatkiem w wysokości 12%.

To jednak nie wszystko. Zwróćmy uwagę na fakt, że w Polsce obowiązuje prawo podatkowe, według którego od każdej wygranej w zakładach, przekraczającej kwotę 2280 PLN, również pobierany jest podatek, tym razem w wysokości 10%. Wygrywając większe sumy, możemy więc spodziewać się podwójnego opodatkowania.

STS podatek – 12% za postawiony kupon

W STS odprowadzenie podatku od postawionego zakładu nie wymaga od gracza żadnej dodatkowej aktywności. Kwota ta zostanie automatycznie odliczona od każdego kuponu. Zilustrujmy to następującym przykładem, gdzie stawka zakładu wyniesie 100 PLN.

Stawka100 PLN
Kurs2.00
Wysokość podatku12%
Potencjalna wygrana176 PLN

STS podatek od wygranej – 10% za zwycięski kupon

Jak wspominaliśmy na początku, w Polsce ustawa o podatku dochodowym osób fizycznych ma za zadanie wskazać, że każda wygrana w zakładach bukmacherskich powyżej 2280 PLN obciążona zostaje 10% podatkiem.

Wszystkie sumy z pozytywnie rozliczonych kuponów poniżej tej kwoty w całości są przekazywane na konto zwycięzcy. Jeśli jednak postawimy zakład z kwotą ewentualnej wygranej powyżej 2280 PLN i okaże się on trafiony, STS potrąci podatek od wygranej automatycznie przy rozliczeniu kuponu. Użytkownik i w tym przypadku nie musi dokonywać żadnych dodatkowych odliczeń.

STS a PIT – brak obowiązków po stronie gracza

Jednym z najczęściej zadawanych pytań związanych z podatkami w zakładach bukmacherskich jest to, które dotyczy konieczności uwzględnienia wygranych w deklaracji podatkowej. Otóż zarówno 12% podatku od zakładów, jak i 10% podatku od wygranych gracz nie musi wykazywać w składanych co roku do urzędu skarbowego deklaracjach.

Wszystkie sprawy rozliczeniowe są po stronie bukmachera. Kwestia STS a PIT jest więc bardzo prosta – gracz korzystający z oferty legalnej firmy nie musi przejmować się żadnymi dodatkowymi formalnościami. Dzięki temu o STS opinie są tak pozytywne, ale prawda jest taka, że jest tak w przypadku każdego bukmachera.

Oferta promocyjna – gra bez podatku

Bardzo często w ofertach bukmacherów możemy zauważyć interesujące hasła promocyjne, które kuszą grą bez podatku. Czy to możliwe? Według polskiego prawa legalnie działająca firma bukmacherska zawsze musi odprowadzić odpowiedni podatek od zawieranego zakładu. Dlaczego więc czasem możemy spotkać się z promocją, w której typów nie obejmuje 12% potrącenia? Czy w STS gra bez podatku istnieje?

W takiej sytuacji podatek płaci nie gracz, a bukmacher. Współczynnik, według którego przelicza się kupon, podnosi się z 0,88 do 1,00. Osoba, obstawiająca zakłady w tej promocji, może więc zwiększyć kwotę swojej potencjalnej wygranej. Zwykle jednak tego typu oferty wiążą się z koniecznością spełnienia kilku dodatkowych wymagań.