W wielu dyscyplinach sportowych rozgrywki kończą się na trzy sposoby: wygraną jednego zespołu lub zawodnika, jego przegraną oraz remisem. Obstawienie jednej z opcji daje więc nieco ponad 1/3 szans na zdobycie nagrody. Na czym więc polegają zakłady nazywane popularnie podwójną szansą?

Czym są zakłady z podpórką?

Zakłady z podpórką pozwalają wytypować aż dwa wyniki meczu. W ten sposób szansa wygranej wzrasta aż do ponad 66%. W praktyce umożliwia to obstawienie trzech wariantów:

  • zwycięstwa gospodarzy lub remisu
  • wygrana gości lub remis
  • zwycięstwa gospodarzy lub gości

Gra z podpórką typująca wygraną jednej albo drugiej strony nie oznacza oczywiście pewnego zwycięstwa. W takim przypadku mecz kończący się remisem oznacza utratę środków z budżetu. Każdy miłośnik sportu wie, że do remisów dochodzi bardzo często. Niemniej podpórka tak mocno zwiększa możliwość wygranej, że sporo graczy decyduje się na obstawianie tego typu zakładów. Najczęściej opcję wybierają początkujący typerzy, choć tendencja dotyczy nawet najbardziej zaawansowanych i doświadczonych obserwatorów!

Wady i zalety zakładu z podpórką

Najpoważniejszą zaletą zakładu podwójnej szansy jest zwiększenie swojej szansy na zwycięstwo. Statystycznie ponad 6 na 10 meczów kończy się zasileniem konta gracza. Trudno o bezpieczniejszy zakład. Szczególnie przyda się osobom, które śledzą historię zmagań drużyn. Dzięki pełniejszej wiedzy o statystykach, wynikach niedawnych meczów czy kondycji zawodników są w stanie zmaksymalizować swoją szansę na wygraną. Zakład podwójnej szansy dla takich osób jest niemal pewnym zwycięstwem.

Trzeba pamiętać, że każdy system ma swoje wady. Nawet najbezpieczniejsze zakłady nie dają gwarancji wygranej. Zakład z podpórką to w końcu nieco ponad 33% szans na porażkę. Jednak nie to jest najpoważniejszym problemem. Podpórka zazwyczaj nie oferuje tak wysokich wygranych, jak zakłady innego rodzaju. Nie można więc liczyć na naprawdę solidny zastrzyk gotówki. Oczywiście każdy pieniądz się liczy, jednak zbyt duża szansa wygranej jest po prostu nieopłacalna dla bukmacherów. Mnożnik pieniędzy z wygranej jest więc stosunkowo niewielki.

To potrafi zniechęcić ludzi, którzy wolą grać o wysokie stawki. Z drugiej strony pozwala na gładkie wejście w świat legalnych zakładów bukmacherskich. W końcu porażki w systemie podwójnej szansy nie są tak bolesne, a wygrane – choć równie mało atrakcyjne – wciąż dają zastrzyk solidnych emocji.

Kiedy warto wybrać zakład z podpórką?

Bezpieczna gra ze zwiększoną szansą na zwycięstwo przydaje się zwłaszcza w sytuacjach, gdy naprzeciw siebie stają drużyny o podobnym poziomie umiejętności oraz doświadczeniu. Wówczas bardzo trudno przewidzieć wynik starcia. Zakład podwójnej szansy minimalizuje więc ryzyko porażki w typowaniu.

Na przeciwnym biegunie są mecze, w których grają drużyny o bardzo nierównym poziomie. Podpórka nie ma wtedy żadnego sensu. Lepiej postawić na tak zwanego pewniaka. Choć oczywiście – jak to w sporcie – również w tym przypadku trzeba liczyć się z porażką.

Na które sporty przyjmuje się zakłady podwójnej szansy?

Nie wszystkie dyscypliny sportowe można obstawiać z podwójną szansą na wygraną. Wynika to z oczywistego faktu, że nie zawsze naprzeciw siebie stają dwie drużyny, przez co mecz nie może zakończyć się w jednym z trzech wariantów (zwycięstwem, remisem lub porażką). Gra z podpórką dotyczy więc takich dyscyplin jak:

  • piłka nożna
  • piłka ręczna
  • siatkówka
  • koszykówka
  • baseball
  • hokej

Ponieważ w kolarstwie, skokach narciarskich czy rajdach samochodowych uczestniczy więcej drużyn lub zawodników, zakład z podpórką po prostu nie ma sensu. Podobną kategorią są dyscypliny, w których niezwykle rzadko dochodzi do remisów. Boks to dobry przykład takiego sportu. Na rynku funkcjonują jednak bukmacherzy, którzy umożliwiają zakłady podwójnej szansy w boksie i podobnych dyscyplinach.

Spadek kursu u bukmachera

Wartość i mnożnik kursów zmienia się nie tylko pod wpływem rodzaju zakładu, ale również ze względu na czynniki pozostające poza wpływem polskiego bukmachera. Jednym z nich jest "insider", czyli informacja pochodząca od zaufanego źródła (zwłaszcza trenera czy zawodnika) o czynnikach, które będą mieć wpływ na przebieg rozrywki, np. konflikt w zespole czy kontuzja członka załogi.

Taką informację można uznać za pewnik. Gorzej, jeśli przed meczem rozprzestrzeni się zwykła plotka, która poskutkuje masowym obstawieniem zakładu. Jest ona zazwyczaj niewiarygodna i pochodzi z nieznanego źródła.

Masowe obstawianie zakład z podpórką

Spadek kursu i masowe obstawianie nazywane jest "masówką". Zaczyna się od plotki na którymś z forów internetowych i szybko dociera do osób, które obstawiają wyniki meczów. W efekcie zakłady są zmieniane, a kurs szybuje w dół. Nie można jednak stwierdzić, czy plotka okaże się prawdą, dlatego zmienianie swoich typów na tej podstawie należy do ryzykownych.

Czy da się jakoś wykorzystać spadek kursu i masówkę? Jak najbardziej. To jedna z sytuacji, w których gra z podpórką bardzo się przydaje. Gdyby niezweryfikowana plotka okazała się prawdą, to można wygrać naprawdę dużo na źle ustawionym przez bukmachera kursie. Trzeba to jednak zrobić w odpowiednim czasie. W przypadku przegranej zakład podwójnej szansy sprawia, że porażka nie jest aż tak bolesna.

Systemy na spadające kursy poleca się jednak najbardziej zaawansowanym graczom, którzy korzystają nie tylko z własnej intuicji, ale również profesjonalnych analiz i algorytmów.


Czym jest zakład z podpórką?
Zakład z podpórką to najczęściej typ na wygraną jednej z drużyn bądź remis. Czasami też można zagrać na inną wersję zakładu z podpórką, czyli tak zwany brak remisu, czyli zakład, że wygra drużyna pierwsza lub druga.
Czy warto grać zakład z podpórką?
Zakład z podpórką zmniejsza ryzyko przegrania kuponu, niestety robi to kosztem kursu zdarzenia. Ale przecież nic nie boli tak jak przegranie kuponu przez to, że drużyna, która powinna wygrać, zremisowała spotkanie, w takim wypadku najlepiej zagrać z podpórką i się tym nie przejmować.